| |
Turystyka: Rosnowski felieton część 3
 MAGIA I CZARY MARY MANOWSKIEJ ZIEMI
REZERWAT ARCHEOLOGICZNY „KAMIENNE KRĘGI” W LESIE GRZYBNICKIM KOŁO KOSZALINA
SORRY ROZPRAWA SĄDOWA MAP1&ZPW o fragmenty map:(
Kamienne Kręgi Gotów w Lesie Grzybnickim zostały odkryte w kwietniu 1974 roku. Wykopaliska trwały do 1979 roku. Odkryto pięć kręgów kamiennych ( w tym dwa o średnicy 37,5 m – największe w Europie) oraz 101 grobów szkieletowych i 2 kurhany. W czasie wykopalisk w grobowcach znaleziono paciorki z naszyjników (bursztynowe i kamienne), klamerki srebrne, zapinki ze srebra i złota, srebrne szpile do upinania włosów. Wszystkie eksponaty można obejrzeć w Koszaliński Muzeum przy ul. Młyńskiej. Goci przybyli na tereny Polski ze Szwecji i Skandynawii, zaś w Grzybnicy zatrzymali się nad rzeką Radew i tam mieli swoją osadę. Kręgi kamienne były miejscem zwoływania wiecowych zgromadzeń plemiennych i rodowych oraz odbywania okresowych uroczystości obrzędowych, w czasie których – jak w całym ówczesnym życiu – sprawy publiczne przeplatały się z zabiegami magicznymi. Przepowiadano przy pomocy wróżb i zapewniono – przy pomocy składanych ofiar – powodzenie gromadnie podejmowanych decyzji. Sąsiedztwo pochówków zmarłych przodków stwarzało atmosferę miru wiecowego, niezbędną przy rozpatrywaniu spraw spornych. Kamienne Kręgi w Lesie Grzybnickim są więc kamiennym monumentem kultury ludów świata „barbarzyńskiego” z pierwszych wieków naszej ery i należą do skarbnicy zabytków o randze europejskiej. Są interesującym zabytkiem najważniejszej instytucji życia publicznego w starożytności, jaką był wiec wspólnot rodowych i plemiennych. Wiek radiestezyjny kręgów szacowany jest od 2 tys. do 6 tys. lat p.n.e., tj. na czas budowy piramid w Egipcie i nie tylko. Kręgi odkryto m.in. w Afryce, w Europie (Skandynawia) oraz na Antarktydzie. Cała powierzchnia kręgów oraz cmentarzysko są miejscem posiadającym wspaniałą energię uzdrawiającą dla człowieka i zwiększającą energię życiową co najmniej o 30%. Energia ta uzupełnia biopole energetyczne człowieka przez co polepsza samopoczucie, odblokowuje sploty energetyczne (czakry) co zwiększa odporność na różnego rodzaju choroby. Dojazd do rezerwatu leśną drogą (2 km) od szosy Koszalin Poznań i Bydgoszcz rozpoczyna się od postoju usytuowanego między Mostowem a wsią Grzybnica, w odległości 3,7 km od Mostowa bądź 2 km od Grzybnicy, trasą oznakowaną drogowskazami „zabytek archeologiczny”. Informacje na temat kręgów kamiennych w Grzybnicy można znaleźć również na stronach internetowych: www.manowo.pl lub www.kamienne.org.pl Na terenie rezerwatu można kupić książki, biżuterię oraz pamiątkowe monety związane z tematyką kamiennych kręgów. Opiekun rezerwatu pełni rolę przewodnika i w przystępny sposób opowiada o tym niezwykłym miejscu (telefon opiekuna: 0504 172 246 ).
Załączniki: Truskawkowy Szlak Wędkarski 1. Rys historyczny Manowa 2. Rys historyczny Rosnowa 4. Dojazdy do atrakcyjnych miejsc zalewu 5. Wykaz ośrodków wczasowych i miejsc noclegowych 6. Opłaty obowiązujące w 2010 na terenie koszalińskiego okręgu PZW oraz kontakty telefoniczne z wędkarzami z Rosnowa.
Przy kompletowaniu materiału korzystałem z ogólno dostępnych informacji zawartych na stronach internetowych urzędów gmin . Dotyczy to szczególnie historii tego pięknego skrawka koszalińskiej ziemi. Przewodnik po Truskawkowym Szlaku Jerzy Makara
|  | Zdjęcia 
|
|
| |
Pokrewne tematy
 |
|
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Zachodniopomorskie Wędkowanie nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
|
Komentarze są dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu |
|
|