Witamy na stronie Wędkarzy Zachodniopomorskich Zachodniopomorski Portal Wędkarski
Wiadomości
piksel
kolor

Zawartość ZPW
piksel
kolor

Wybierz dział na ZPW
piksel
kolor

Ankieta ZPW
Czy jestes za jednym Okregiem PZW w Województwie Zachodniopomorskim ?

TAK
NIE
Nie mam zdaniaWyniki
Ankiety

Głosów: 8627
Komentarzy: 12
piksel
kolor

ZPW - INFORMACJE
zpw
zpw Wesoła Wędka - Humor
 zpw  Kalendarz Brań
 zpw  Okręg PZW Szczecin
 zpw  Okręg PZW Koszalin
 zpw Okręg PZW Gorzów
 zpw  Okręg PZW Poznań
 zpw  Okręg PZW    Nadnotecki
 zpw  Przepisy Wędkarskie
 zpw  Atraktory-zanęty
 zpw  Zezwolenia na wędkowanie
 zpw

 Pogoda w regionie

 Nemo  Centrum NEMO
Banery ZPW
piksel
kolor

ZACHODNIOPOMORSKIE Koła PZW
pzw WKS Police Sekcja Spławikowa
pzw WKS Starfish
pzw WKS Załomiak
pzw WKS Jurmen Koszalin
pzw Big Fish Szczecin
pzw Brzana Dolice
pzw Troć Szczecin
pzw Lipień Szczecin
pzw Miętus Stargard 
pzw Okoń Goleniów
pzw Nr 17 Kołobrzeg
pzw Przylesie Koszalin
pzw Kolejarz Stargard
pzw Brzana Drawsko
pzw Rega Świdwin
pzw Dragon Nowielice
pzw Sławoborze
pzw Spółdzielca Stargard
pzw Okoń Chociwel
pzw Rurzyca Chojna
pzw Smolt Goleniów
pzw Kiełbik Szczecin
pzw Agryf Szczecin
pzw Pyrzyce
pzw Koło nr 63 Szczecin
pzw Rokosowo - Jedliny  

Uwaga Uaktualnienia podstron poszczególnych kół oraz klubów PZW są dokonywane po nadesłaniu materiałów korygujących od ich przedstawicieli

piksel
kolor

Sklepy Wędkarskie

Dragon

Sprzęt Dragon - Sklep Internetowy

NEMO
Sklep Wędkarski NEMO Szczecin
U Prezesa
Sklep Wędkarski U Prezesa Szczecin
Sklep Narew
SKLEP NAREW
piksel
kolor

Koło PZW nr 69 Big Fish
Koło PZW Big Fish Szczecin\
[ K O N T A K T ]
Foto Galeria Big Fish
TERMINARZ 2015
Forum Koła

\Czytaj art...\ Puchar Kola BIG – FISH 2015
\Czytaj art...\ Zawody Spinningowe Koła Big Fish Szczecin
\Czytaj art...\ Mistrzostwa Koła I Tura - Spławik 2015
\Czytaj art...\ Wiosenne porządki nad Odrą w Szczecinie - 2015
\Czytaj art...\ Terminarz Zawodów Koła na 2015 rok
\Czytaj art...\ Mikołajkowe Zawody Gruntowe Parami - 2014
\Czytaj art...\ Informacja dla Członków Koła Big Fish
\Czytaj art...\ Zawody Gruntowe Parami Koła PZW Big Fish
\Czytaj art...\ Zakończenie Sezonu Spinningowego 2014
\Czytaj art...\ Rusałka – Big Fish 2014
piksel
kolor

 
PZW - Relacje PZW Koszalin: Ekologia - Młodzież a PZW

Koszalin„Etyki wędkarskiej należy się uczyć od pierwszych chwil wstąpienia do PZW, to znaczy, od zapoznania się z regulaminem, w celu przyswojenia wiadomości i przepisów obowiązujących podczas łowienia......... itd. ”.PZW Koszalin

Jest to cytat z poradnika szkoleniowego opracowanego przez ZG PZW , przeznaczonego dla instruktorów pracujących z młodzieżą wędkarską. Osobiście uważam, że proces poznawania wędkarstwa, w tym etyki wędkarskiej należy rozpocząć znacznie wcześniej.
Młody wędkarz przed wstąpieniem do PZW mógł być (a najczęściej był) świadkiem negatywnych zachowań nad wodą starszych wędkarzy. Widział sterty śmieci pozostawiane przez wędkujących, słyszał wulgarne słownictwo, zachował w pamięci „metody” stosowane przy odhaczaniu ryb i postępowanie pseudo wędkarzy ze złowionymi rybami.
Darując sobie okres przedszkolny, podstawowe zasady etyki wędkarskiej, kulturę zachowania się nad wodą czy poznanie podstawowych przepisów wędkarskich możemy zacząć wpajać młodzieży od chwili rozpoczęcia przez nią nauki w szkole podstawowej.
Ponieważ wędkarstwo jest zjawiskiem masowym i jako takie może mieć wpływ na osobowość człowieka, należy więc zrobić wszystko, by był to wpływ dobrze ukierunkowany, szczególnie w odniesieniu do najmłodszych adeptów tej pięknej, pozbawionej zjawisk patologicznych pasji.
Jak działać, by tematykę wędkarską połączyć z problematyką ochrony środowiska oraz zagadnieniami etycznymi związanymi z tą formą działalności ,uczynić ją bardziej interesującą i powszechną?
Takim rozwiązaniem jest szkoła podstawowa, która stwarza bardzo interesującą formę organizowania procesu dydaktyczno-wychowawczego w ramach zajęć szkolnych i zajęć pozalekcyjnych, który uczyni z młodego człowieka osobę wrażliwą i postępującą zgodnie z propagowanymi przez PZW wzorcami postępowania.
Efekty pracy z dziećmi i młodzieżą w dużej mierze zależą od pracy instruktorów i inspektorów wędkarstwa młodzieżowego, bowiem to w dużej mierze, na ich barkach , spoczywa odpowiedzialność za postawy przyszłych, pełnoprawnych członków.
Są to wędkarze, społecznicy, którzy ukończyli kursy przygotowujące do samodzielnego kształtowania postaw i przekazywania wiedzy z zakresu nie tylko efektywności łowienia, lecz również wskazywania norm moralnych, odpowiednich zachowań, wyjaśniania negatywnych zjawisk, stworzenia warunków do rozwoju zainteresowań ekologiczno –wędkarskich.
Dobór kandydatów na kursy szkolące instruktorów nie może być przypadkowy.
Powinni to być przede wszystkim działacze naprawdę chcący pracować oraz posiadający odpowiedni zasób wiedzy, doświadczenie i możliwości pracy z dziećmi i młodzieżą. W koszalińskim okręgu PZW propagatorem i organizatorem kursów dla kandydatów do pracy z młodzieżą jest Okręgowa Rada ds. Młodzieży.

PZW Ekologia
Eko PZW

 


Rada pełni także funkcję koordynatora w zakresie planowania otwartych imprez sportowo – rekreacyjnych, organizacji konkursów oraz szkółek i warsztatów wędkarskich.
W r. bieżącym zorganizowano okręgowy Dzień Dziecka na stawach „Poraj” w Mielnie ( zawody wędkarskie spławikowe, spinningowe i rzutowe w 3 grupach wiekowych) a wspólnie ze Starostą Koszalińskim, Burmistrzem Bobolic i działaczami miejscowego koła Powiatowy Dzień Dziecka w Bobolicach ( konkurencje i kategorie jak w Mielnie).
W Złocieńcu odbyła się VIII Młodzieżowa Olimpiada Wędkarska, której organizatorem z ramienia Rady było miejscowe koło wędkarskie „Karp”.
Program olimpiady to konkurencja spławikowa, spinningowa (na żywej rybie), trójbój rzutowy, testy z wiedzy wędkarsko –ekologicznej i rzut kulą zanętową do tarczy Arenberga z pozycji siedzącej.
Wszystkie konkurencje w 3 kategoriach wiekowych ( do lat 12, 13-15 i powyżej), Rada ds. Młodzieży udziela także finansowego wsparcia kołom wędkarskich prowadzących aktywna działalność z młodzieżą.
Aktualnie w okręgu jest 32 inspektorów (w tym 15 nauczycieli) oraz 42 instruktorów wędkarstwa młodzieżowego.
Wyróżniającym się kołem , prowadzącym bardzo aktywną pracę z młodzieżą ,w oparciu o inspektorów będących nauczycielami w Szkole Podstawowej w Czaplinku, jest miejscowe koło wędkarskie.

Aktualnie prezesem jest Dariusz Nawrocki, a podziękowania należą się także Ewie Sobczak, skarbnikowi koła pracującej w SP w Czaplinku w charakterze pedagoga, Markowi Andreasikowi, Mieczysławowi Sobczakowi oraz całemu zarządowi koła. Przesyłam prace konkursu młodzieży ze SP w Czaplinku zorganizowanym z okazji Dnia Wędkarza pn. „Wędkarstwo i Ekologia”.
Na konkurs wpłynęło ponad 120 prac. Każdy z delegatów Okręgowego Zjazdu PZW w Koszalinie ( 18 kwietnia br. ) otrzymał na pamiątkę co najmniej jedną pracę czaplineckiej młodzieży.SPRAWOZDANIE - Okręgowej Rady ds. Młodzieży z realizacji zadań w 2009 roku

W okresie sprawozdawczym Okręgowa Rada ds. Młodzieży ZO w Koszalinie statutowe zadania realizowała w składzie:
1. Jerzy Makara - wiceprezes ZO
2. Marek Andreasik - przewodniczący Rady
3. Alina Dąbała - sekretarz
4. Tadeusz Sokołowski - członek
5. Anna Łuczak - członek
6. Zbigniew Sztechmiler - członek
7. Leszek Jarczyński - członek
8 Leszek Wojciechowski - członek
Posiedzenie Rady odbyło się 2-krotnie, w tym jedno wyjazdowe (Rosnowo). Natomiast 3-krotnie omawiano realizacje zadań na posiedzeniach prezydium. W roku bieżącym na statutową działalność Rada dysponowała kwotą 14 tys. złotych a dzięki pomocy otrzymanej od Burmistrza Bobolic, Starosty Koszalińskiego, Wójta Gminy Mielno i Prezydenta Koszalina zrealizowano zaplanowane zadania, i tak:
1. W 2009 roku zrezygnowano z organizacji szkoleń i przyznawania stopni instruktora i inspektora pracy z młodzieżą wędkarską, uznając, że liczba 32 inspektorów i 40 instruktorów to wystarczająca ilość kadry zdolnej do aktywnej pracy z młodzieżą. Wspierano zainteresowanych społeczników materiałami szkoleniowym będącymi na dyspozycji okręgu.
2. W marcu i kwietniu na bazie szkółki wędkarskiej koła „Przylesie” , w klubie osiedlowym „W Klocku” zorganizowano IV Wiosenne Młodzieżowe Warsztaty Wędkarskie. Szkolenie teoretyczne rozpoczęło 22 młodych adeptów, będących mieszkańcami Koszalina( tylko 4 należało do miejscowych kół PZW). Szkolenie zakończono zawodami wędkarskimi i uprzątnięciem śmieci na rzece Strzeżenica. Kurs ukończyło 16 a 6 najlepszych otrzymało bezpłatne karty wędkarskie ( dotacja Rady).
3. Przed sezonem wędkarskim szkolenia warsztatowe z młodzieżą prowadzono także w kołach w Drawsku Pom, Sławnie, Połczynie Zdroju, Swidwinie, Złociencu, Barwicach, Grzmiącej, Rosnowie, Polanowie i Bornem Sulinowie.
4. W Świdwinie na miejscowym rynku oraz na jeziorze Bystrzyno przy współpracy z Burmistrzem Świdwina zorganizowano udany festyn wędkarski z udziałem ok. 130 dzieci ( dotacja Rady).
5. Także w Koszalinie, z okazji „Dni Przylesia”, na prośbę organizatorów(Urząd Miasta i KSM „Przylesie”) na stadionie miejskim „ABC” urządzono „stoisko” wędkarskie a uczestnicząca w festynie młodzież sprawdzała swoje umiejętności w rzutach do tarczy skish, Arenberga i łowienia ryb na sucho (dotacja Rady)
6. Na organizowanym po raz pierwszy w Niedalinie przez Starostwo Koszalińskie, Festynie Rodzinnym „Radew – energią życia”, zorganizowano zawody rzutowe do tarcz skisha i Arenberga. Sześcioro dzieci w towarzystwie rodziców zdawało egzamin na kartę wędkarską, którą otrzymało (dotacja Rady).
7. W wiosennym konkursie „Dzieci i ryby maja głos” startowało kilkudziesięciu młodych ludzi. W roku bieżącym konkurs miał charakter otwarty. Odpowiedzi nadesłano z kilku miejscowości w Polsce. Zwycięzcy, w 3 kategoriach wiekowych, otrzymali barwne albumy, ilustracje i sprzęt wędkarski. Należy pochwalić koło w Czaplinku za rozpowszechnienie konkursu na lekcjach biologii. Z terenu gimnazjum i szkół podstawowych Czaplinka wpłynęło najwięcej odpowiedzi.
8. Koło w Czaplinku wraz z nauczycielami szkoły podstawowej będącymi inspektorami pracy z młodzieżą wędkarską z okazji Dnia Wędkarza zorganizowało konkurs plastyczny o tematyce ekologiczno – wędkarskiej. Wykonane prace konkursowe mogliśmy podziwiać na Okręgowym Zjeździe Delegatów. Każdy z uczestników Zjazdu otrzymał co najmniej jeden rysunek.
9. Około 35% kół w okręgu , z okazji Dnia Dziecka bądź zakończenia roku szkolnego, zorganizowało zawody wędkarskie dla młodzieży zorganizowanej jak też nie należącej do naszego związku. Niektóre z kół otrzymały niewielkie dotacje od Rady ( po udokumentowaniu wydatków, wkładu własnego i przedstawieniu wyników zawodów).
10. W oparciu o pomoc Starosty Koszalińskiego i Burmistrza Bobolic, oraz znacznej pomocy koła w Bobolicach, nad jeziorem Chlewo w Poroście, zorganizowano II Powiatowy Wędkarski Dzień Dziecka z bardzo atrakcyjnym programem ( zawody spławikowe, spinningowe i trójbój rzutowy (w trzech kategoriach wiekowych).
11. Wykorzystując przychylność Wójta Gminy Mielno oraz właściciela stawów rybnych „Poraj” w Mielnie zorganizowano okręgowy Dzień Dziecka pn. „III Mieleński Młodzieżowy Festiwal Wędkarski”. Rodzice i opiekunowie mogli uczestniczyć w dodatkowych zawodach spławikowych, spinningowych i gruntowych.
12. Z okazji zakończenia roku szkolnego, na zlecenie Rady¸ koło wędkarskie „Karp” ze Złocieńca zorganizowało VIII Młodzieżową Olimpiadę Wędkarską w dyscyplinie spławikowej, spinningowej, trójboju rzutowym oraz nowej konkurencji – rzutów kulami zanętowymi do tarczy Arenberga w pozycji siedzącej. Obowiązywały 3 kategorie wiekowe.
Zwycięzcom wręczono ponad 60 statuetek i pucharów, 120 dyplomów i wiele słodyczy. Większość zwycięstw odnieśli młodzi wędkarze z Drawska, Złocieńca, Czaplinka i Świdwina. Uczestniczyli przedstawiciele miejscowych władz samorządowych.
13. Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w Rosnowie zorganizowano dla młodzieży Koszalińska Złotą Rybkę ( bez opłat). Za zorganizowany dowóz młodzieży zwracano koszty transportu.
14. Przyznano 11 odznak młodzieżowych „Wzorowy Młody Wedkarz”.
15. Udzielono finansowego wsparcia dla osób niepełnosprawnych - uczestników zawodów wędkarskich organizowanych na łowisku „Wyspa” przez Stowarzyszenie „Ikar”.
16. W okresie wakacyjnym, koło „Karp ze Złocieńca otrzymując sponsorskie wsparcie od Burmistrza Miasta zorganizowało bezpłatny młodzieżowy obóz wędkarski. Brawo!
17. Z puli Rady dofinansowywano wszystkie zawody spinningowe zaliczane do okręgowej klasyfikacji „Wędkarza Roku”, oraz mistrzostwa okręgu. Także z posiadanych środków opłacono start drużyny młodzieżowej klubu „Jurmen” w V Klubowych Spinningowych Mistrzostwach Polski.
Młodzież spisała się znakomicie. Szesnastoletni Wojtek i 19- letni Grzegorz Jankowscy znaleźli się w drużynie, która wywalczyła Mistrzostwo Polski. W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Grzegorz a Wojtek zajął 3 miejsce. Należy dodać, że w sierpniu młodzież wędkarska Koszalina odniosła duży sukces w zawodach ogólnopolskich „Ryby Parsęty”, zajmując wszystkie miejsca na podium( w zawodach brali udział trenujący przed mistrzostwami Polski reprezentanci wielu znanych klubów).
18. Z przyczyn niezależnych od Rady , w roku sprawozdawczym nie udało się wspólnie z hufcem ZHP z Czaplinka zorganizować obozu wędkarskiego, którego organizacyjną tradycję przerwano po kilkunastu latach wspólnych działań.
19. Wspólnie z Wydz. Ochrony Środowiska, w ramach akcji „sprzątania Ziemi”, 15 młodych wędkarzy z Koszalina wzięło udział w oczyszczaniu ze śmieci rejonu zalewu Mostowo-Rosnowo. Z informacji uzyskanych od prezesów kół wynika, że w około 20 kołach takie młodzieżowe( i nie tylko) akcje przeprowadzono, zarówno we współpracy z samorządami, jak tez z własnej inicjatywy.
20. Na zakończenie kadencji , wiosną bieżącego roku, na wniosek Rady, okręgowe wyróżnienia w postaci medali i dyplomów „Za zasługi dla wędkarstwa” otrzymało 20 działaczy społecznych, nie tylko zasłużonych w pracy z młodzieżą wędkarską.
21. Po raz pierwszy otrzymano od Okręgowego Kapitanatu Sportowego finansowe wsparcie na organizację zawodów wędkarskich w ramach okręgowego Dnia Dziecka .

WNIOSKI:
1. Z uwagi na liczne zapytania młodzieży dotyczących wielu zagadnień wędkarskich, począwszy od przynależności do PZW, uzyskiwania kart wędkarskich, imprez , konkursów itp. pilnym rozwiązaniem jest utworzenie na stronie internetowej okręgu linku dla MŁODYCH WĘDKARZY. Zamieszczane treści byłyby stanowiskiem Rady ds. Młodzieży wynikającym ze statutowych kompetencji i uchwał związkowych. Odpowiedzialnym za formę i merytoryczna treść strony byłby wiceprezes ZO ds. Młodzieży.
2. Organizatorzy zawodów wędkarskich dla młodzieży, planowanych na łowisku „Wyspa”, będą zwolnieni od 2010 roku z obowiązku uiszczania opłaty stanowiskowej w wysokości 1 złotego.
3. Organizację Młodzieżowej Olimpiady Wędkarskiej w 2010 roku powierzyć Rejonowi Kół PZW w Swidwinie.
4. Okręgowy Dzień Dziecka zorganizować w Mielnie w dniu 6 czerwca 2010 roku.
5. Organizację Powiatowego Dnia Dziecka powierzyć kołu PZW w Bobolicach – 1 czerwca 2010 roku.
6. Rozpatrzyć możliwość ubezpieczenia w PZU od nieszczęśliwych wypadków młodzież należącą do PZW w zakresie uczestnictwa w zawodach wędkarskich, indywidualnego wędkowania oraz dojazdu na łowisko i powrotu do domu.
7. Upowszechnić wśród młodzieży zasadę, że składka okręgowa uczestnika upoważnia do wędkowania na wodach ogólnodostępnych PZW w całym kraju.

Wiceprezes Zarządu Okręgu PZW w Koszalinie d.s Młodzieży
Jerzy Makara
Jerzy MAKARA

 
 
Pokrewne tematy

PZW - Relacje


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Zachodniopomorskie Wędkowanie nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
Komentarze są dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu
Strona główna Lista artykułów Forum zpw Centrum Nemo Filmy Wędkarskie Foto Galeria zpw Partnerzy


Materiały prosimy przesyłać na adres:
redakcja@zpw.pl
tel. 663711221
GG 8757186

Ta strona jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska
Zgadzam się jako użytkownik tej strony na dowolne umieszczenie i przetwarzanie przez ZPW przysłanych lub zamieszczanych przeze mnie materiałów oraz zdjęć na witrynie www.zpw.pl lub jej subdomenach.Za wszelkie naruszenia praw autorskich i pokrewnych przez użytkownika odpowiada użytkownik. Serwis ZPW nie ponosi odpowiedzialności za nadesłane przez użytkowników: teksty, materiały oraz zdjęcia. Za zaspokojenie wszelkich roszczeń wynikających z naruszenia praw osób trzecich. W przypadku stwierdzenia naruszenia praw autorskich i własności intelektualnej wszelkie sporne materiały zostaną bezpowrotnie usunięte.Tworzenie strony: 0.232 sekund
59