Witamy na stronie Wędkarzy Zachodniopomorskich Zachodniopomorski Portal Wędkarski
Wiadomości
piksel
kolor

Zawartość ZPW
piksel
kolor

Wybierz dział na ZPW
piksel
kolor

Ankieta ZPW
Czy jestes za jednym Okregiem PZW w Województwie Zachodniopomorskim ?

TAK
NIE
Nie mam zdaniaWyniki
Ankiety

Głosów: 8657
Komentarzy: 12
piksel
kolor

ZPW - INFORMACJE
zpw
zpw Wesoła Wędka - Humor
 zpw  Kalendarz Brań
 zpw  Okręg PZW Szczecin
 zpw  Okręg PZW Koszalin
 zpw Okręg PZW Gorzów
 zpw  Okręg PZW Poznań
 zpw  Okręg PZW    Nadnotecki
 zpw  Przepisy Wędkarskie
 zpw  Atraktory-zanęty
 zpw  Zezwolenia na wędkowanie
 zpw

 Pogoda w regionie

 Nemo  Centrum NEMO
Banery ZPW
piksel
kolor

ZACHODNIOPOMORSKIE Koła PZW
pzw WKS Police Sekcja Spławikowa
pzw WKS Starfish
pzw WKS Załomiak
pzw WKS Jurmen Koszalin
pzw Big Fish Szczecin
pzw Brzana Dolice
pzw Troć Szczecin
pzw Lipień Szczecin
pzw Miętus Stargard 
pzw Okoń Goleniów
pzw Nr 17 Kołobrzeg
pzw Przylesie Koszalin
pzw Kolejarz Stargard
pzw Brzana Drawsko
pzw Rega Świdwin
pzw Dragon Nowielice
pzw Sławoborze
pzw Spółdzielca Stargard
pzw Okoń Chociwel
pzw Rurzyca Chojna
pzw Smolt Goleniów
pzw Kiełbik Szczecin
pzw Agryf Szczecin
pzw Pyrzyce
pzw Koło nr 63 Szczecin
pzw Rokosowo - Jedliny  

Uwaga Uaktualnienia podstron poszczególnych kół oraz klubów PZW są dokonywane po nadesłaniu materiałów korygujących od ich przedstawicieli

piksel
kolor

Sklepy Wędkarskie

Dragon

Sprzęt Dragon - Sklep Internetowy

NEMO
Sklep Wędkarski NEMO Szczecin
U Prezesa
Sklep Wędkarski U Prezesa Szczecin
Sklep Narew
SKLEP NAREW
piksel
kolor

Koło PZW nr 69 Big Fish
Koło PZW Big Fish Szczecin\
[ K O N T A K T ]
Foto Galeria Big Fish
TERMINARZ 2015
Forum Koła

\Czytaj art...\ Zawody spinningowe II tura mistrzostw koła
\Czytaj art...\ Puchar Kola BIG – FISH 2015
\Czytaj art...\ Zawody Spinningowe Koła Big Fish Szczecin
\Czytaj art...\ Mistrzostwa Koła I Tura - Spławik 2015
\Czytaj art...\ Wiosenne porządki nad Odrą w Szczecinie - 2015
\Czytaj art...\ Terminarz Zawodów Koła na 2015 rok
\Czytaj art...\ Mikołajkowe Zawody Gruntowe Parami - 2014
\Czytaj art...\ Informacja dla Członków Koła Big Fish
\Czytaj art...\ Zawody Gruntowe Parami Koła PZW Big Fish
\Czytaj art...\ Zakończenie Sezonu Spinningowego 2014
piksel
kolor

 
PZW - Relacje PZW Koszalin: I N F O R M A C J A

STOP  

 W związku z otrzymaniem wielu pytań przesyłanych pocztą elektroniczną, jak też poprzez liczne telefony, chciałbym przedstawić dwa komunikaty Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu a w dalszej kolejności decyzje Dyrektora RZGW w Szczecinie, dotyczące tych akwenów wodnych, które od stycznia 2011 roku nie są wodami Polskiego Związku Wędkarskiego .Aktualnie na tych obwodach rybackich, jedynymi uprawnionymi do rybactwa są dyrektorzy w/wymienionych instytucji.

Taka sytuacja trwać będzie dopóki , dopóty w drodze konkursu ofert, nie zostanie powierzony dany obwód rybacki innemu uprawnionemu.

Takich jezior na terenie naszego koszalińskiego okręgu jest 75, stanowią one areał ponad 850 ha ( patrz wykaz jezior na stronie www.jurmen.com.pl  i koła „Przylesie”). Dodatkowo wchodzi rzeka Drawa.

 W dniu 5 stycznia 2011 roku Dyrektor RZGW w Poznaniu pan Dariusz Krzyżański wydał komunikat w którym informuje, że od dnia 1 stycznia 2011 roku na tych jeziorach będzie można dokonywać amatorskiego połowu ryb, nie wnosząc żadnych opłat za takowe zezwolenie. Jedynym wymogiem było posiadanie aktualnej karty wędkarskiej.

Taki status tych akwenów miał obowiązywać do chwili oddania w użytkowanie  danego obwodu rybackiego, wyłonionemu w drodze konkursu ofert, uprawnionemu podmiotowi( osoba prywatna, spółdzielnia, spółka itp.

TAKA SIELANKA NIE TRWAŁA DŁUGO, gdyż już 2 lutego, dyrektor RZGW w Poznaniu wydał drugi komunikat, odwołujący wcześniejszą decyzję. Nie chcąc niczego przeoczyć, zacytuję jego treść:

„Z uwagi na napływające informacje o nagminnym łamaniu przepisów prawa przy pozyskiwaniu ryb z wód obwodów rybackich, dla których dotychczas nie został wyłoniony uprawniony do rybactwa, w celu zapewnienia ochrony zasobów ryb przed biologiczna degradacja oraz mając na względzie ochronę zbliżającego się wiosennego tarła ryb (szczególnie drapieżnych) – z dniem 3 lutego 2011 roku odwołuję ustalenia zawarte w komunikacie z dnia 5 stycznia 2011 w.

W związku z powyższym informuje, że od dnia 3 lutego 2011 roku nie zezwalam na uprawianie amatorskiego połowu ryb na wodach obwodów rybackich, na których dotychczas nie wyłoniono uprawnionego do rybactwa.

Szczególnie dotyczy to wód obwodu rybackiego:

  1. Jezioro Powidzkie, gmina Powidz i Ostrowite
  2. Jezioro Budzisławskie, gmina Kleczew i Orchowo
  3. Zbiornika wodnego Zalewy Nadarzyckie, gmina Borne Sulinowo
  4. Jeziora Trzesiecko, gmina Szczecinek i Borne Sulinowo
  5. Jezioro Konińskie, gmina Lwówek Wielkopolski
  6. Jezioro Kierskie Małe, gmina Rokietnica
  7. Jezioro Łowicz, gmina Mirosławiec
  8. Jezioro Mnisze, gmina Sieraków
  9. Jezioro Tylne, gmina Międzyrzecz

10.Jezioro Klasztorne Górne i Klasztorne Dolne ,gmina  

      Strzelce Krajeńskie – oraz wód pozostałych obwodów rybackich, które nie posiadaja uprawnionego do rybactwa, wymienionych na stronie internetowej www.rzgw.poznan.pl w dziale obwody rybackie.

Niniejsze stanowisko Dyrektora RZGW w Poznaniu obowiązuje do dnia oddania w użytkowanie wód danego obwodu w prawowite, pokonkursowe użytkowanie.

Informuje ponadto, że osoba dokonującą amatorskiego połowu ryb bez zezwolenia, popełnia czyn naruszający przepisy art. 27a ust.1 pkt. 2 lit. B, ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 roku o rybactwie śródlądowym, zagrożony kara grzywny lub nagany, wraz z nawiązką” – koniec cytatu.                                               Powód cofnięcia zezwolenie mógł być tylko jeden, niewłaściwe, naganne zachowanie się wędkujących, którzy nie przestrzegali obowiązujących limitów wagowych czyli dziennych połowów ryb. Z informacji jakie można uzyskać na stronach internetowych Szczecinka, to było „mięsiarstwo” ( nie oskarżam, lecz tylko przytaczam niektóre wypowiedzi).

Dodatkowo dochodziło do połowów szczupaka na lodzie ( okres ochronny do maja ) a także czynienia tego za pomocą tzw. „klocków”. Może były i inne przyczyny i powody podjęcia takiej decyzji. Nie wszystko jest jasne. „Było i się zbyło” – tak  to określił szczecinecki internauta. W najgorszej sytuacji są wędkarze z rejonu Szczecinka i Bornego Sulinowa  Konkurs ofert na obwód jeziora  Trzesiecko, dotychczas nie został rozstrzygnięty. Mimo, że w pierwszym terminie PZW przetarg wygrał, lecz wskutek odwołania się Przedsiębiorstwa Rybackiego ze Szczecinka i przedstawieniu organowi odwoławczemu, wielu niejasnych zaniedbań w zarybieniach dokonywanych przez PZW ( patrz wypowiedź prezesa pana Krzysztofa Kraczka), przyszłość wód dla PZW, nie napawa optymizmem.

W ubiegłym roku PZW przegrało przetarg na jeziora w rejonie Szczecinka, w tym na jezioro Białe i kilkanaście niewielkich, lecz bardzo rybnych i pięknych, śródleśnych jezior ( patrz wykaz – te jeziora były nasze)

 

WYKAZ JEZIOR w SEZONIE ZIMOWYM 2010/2011

PRZEDSIĘBIORSTWO RYBACKIE SP. Z O.O. W SZCZECINKU

Lp.

Jezioro

1.

BIAŁE

2.

DĘBNO MAŁE

3.

GÓRNE

4.

b.n GLONOWE (GLINKOWE,SZCZĘSNY ) W zlewni rzeki Długa

5.

JAMEN

6.

JEZIORKI

7.

KNIEWO

8.

KOPLE ( SZMAŁC, CZERWONE )

9.

KOCIOŁEK

10.

KUKLICZE

11.

MARTWE

12.

POLNE

13.

PRZEŁĘG

14.

SMODOWO

15.

SPORE MAŁE

16.

b.n STĘPIEŃ (CZARNE) w zlewni rzeki Długa

17.

ŚNIADOWO

18.

TRZEBIECHOWO

19.

WIELATOWO

 

W stosunku do jakich innych obwodów i  jezior zakaz Dyrektora RZGW w Poznaniu ma zastosowanie, trudno w tej chwili ustalić. Na którymś z jesiennych posiedzeń zarządu okręgu prosiłem o zamieszczenie tych akwenów na stronie internetowej okręgu i przesłania takiego wykazu do wszystkich kół wędkarskich, lecz jak dotychczas tego się nie doczekałem. Przecież chodzi o dobro wędkarzy, by nie popadli w konflikt z prawem. Taki obowiązek na zarządzie spoczywał.

 

 

Oddajmy także głos drugiej stronie, czyli Przedsiębiorstwu Rybackiemu ze Szczecinka.

 

     Głos rybaków ze Szczecinka w sprawie jeziora Trzesiecko

 

Szanowni Wędkarze. 

Ze względu na liczne artykuły w lokalnych mediach, które wykorzystując fakty w sposób nierzetelny i jednostronny ukazywały Przedsiębiorstwo Rybackie Sp. z o.o. w Szczecinku w złym świetle, chcielibyśmy przedstawić aktualną sytuację dotyczącą konkursu ofert na użytkowanie wód obwodu j. Trzesiecko.
W czerwcu 2010r obok PZW Okręg Koszalin wzięliśmy udział w konkursie ofert na obwód rybacki j. Trzesiecko, który dzierżawiliśmy od 1995r. Na poszczególnych jeziorach tego obwodu, podobnie jak i na pozostałych wodach prowadziliśmy zarybienia zgodnie z operatem rybackim, dlatego wody te wędkarze uważają za największe i najbardziej rybne akweny w okolicy (art. Bitwa o jezioro Trzesiecko Głos Koszaliński z dnia 30.12.2010r.). Nadmienić przy tym należy, że od 2002 jezioro Trzesiecko udostępnione było wyłącznie dla wędkarzy. Przedsiębiorstwo prowadziło jedynie odłowy kontrolne i do 2005 roku zarybiało zgodnie z operatem rybackim. Od października 2005r prowadzona jest jego rekultywacja, którą finansuje UM w Szczecinku. Nie pomijamy faktu, iż wydatkowanie kilku milionów złotych na te zabiegi, jest niezmiernie ważne dla regionu. Przedsiębiorstwo nigdy nie było przeciwne prowadzeniu na jeziorze zabiegów rekultywacyjnych, imprez sportowych, turystycznych organizowanych przez UM w Szczecinku, czy stawianiu pomostów i platform widokowych Uważaliśmy, iż jezioro, które dzierżawimy jest ważnym elementem turystyki wodnej dla mieszkańców Szczecinka. Stoimy na niezmiennym stanowisku, że cele rekreacyjno-sportowe aglomeracji szczecineckiej oraz interes wędkarzy i Przedsiębiorstwa Rybackiego można bez problemów pogodzić. Jednak za prawidłową gospodarkę rybacką musi odpowiadać jeden podmiot. Nasz konkurent z konkursu ofert na obwód j. Trzesiecko (PZW Okręg Koszalin) w okresie od 2009r. do lipca 2010r. otrzymał 8 negatywnych ocen prowadzenia gospodarki rybackiej w różnych obwodach rybackich. Zarzucono Okręgowi PZW w Koszalinie m.in. brak zarybień i brak operatu rybackiego. Dwie z tych ocen zostały wystawione w dniach 12 października i 17 grudnia 2009 roku, co wskazuje, że zostały wystawione w okresie do 3 lat przed dniem konkursu. Oznacza to, że oferta tego podmiotu powinna zostać bezwzględnie usunięta z dalszych etapów konkursu ofert (oceny znajdują się w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie i w siedzibie Przedsiębiorstwa do wglądu).
W wypadku niektórych obwodów Okręg PZW w Koszalinie nie czekał nawet na dostarczenie negatywnej oceny tylko, jak podaje p. Prezes koła Jesiotr M. Getka zrzekł się obwodu rybackiego (wypowiedz z Głosu Koszalińskiego z dnia 30.12.2010r.), jak sądzimy aby uniknąć konsekwencji związanych ze złym gospodarowaniem tymi wodami. Osiem negatywnych ocen, stanowi podstawę do twierdzenia, iż na kolejnych wydzierżawianych wodach podmiot ten nie będzie prowadził prawidłowej gospodarki, w szczególności, jeśli w operacie, wskazano wysokie, nierealne do realizacji nakłady na zarybianie (w przypadku obwodu jeziora Trzesiecko zadeklarowano około 227 000 zł rocznie). W związku z powyższym złożyliśmy terminowo protest do RZGW w Poznaniu. Nasze odwołanie, zastanawiająco szybko odrzucono. Dlaczego? Przecież podmiotowi, któremu udowodniono, że nie prowadził racjonalnej gospodarki rybackiej nie powinno się wydzierżawiać kolejnych obwodów rybackich. Dlatego też, skorzystaliśmy z prawa odwołania się do wyższej instancji (KZGW w Warszawie). Po długim okresie oczekiwania w dniu 17 grudnia 2010r. otrzymaliśmy odpowiedz o następującej treści:

         W wyniku ponownego rozpatrzenia ofert Komisja wybrała ofertę Przedsiębiorstwa Rybackiego Sp. z o. o. w Szczecinku. W związku z powyższym stwierdza się, że zwycięzcą konkursu ofert na rybackie użytkowanie wód obwodu rybackiego jeziora Trzesiecko na rzece Nizica nr 1 zostało Przedsiębiorstwo Rybackie Sp. z o. o. w Szczecinku. RZGW Poznań, w uzasadnieniu podał liczne negatywne oceny gospodarki rybackiej prowadzonej  przez Okręg PZW w Koszalinie oraz uchybienia formalne,  które eliminują ten podmiot z dalszych konkursów ofert na rybackie użytkowanie wód. Pismem z dnia 5 stycznia 2011r Dyrektor RZGW Poznań zawiesił konkurs ofert  i wstrzymał podpisanie umowy. Niestety sprawa dzierżawy wód jeziora Trzesiecko zatacza coraz szersze kręgi, a Okręg PZW w Koszalinie szuka politycznego poparcia, na co wskazuje wypowiedź p. Mariusza Getki (PZW Jesiotr w Szczecinku) opublikowana w gazecie Temat z dnia 24.10.2010r, cytuję "interweniowaliśmy w tej sprawie u posła Wiesława Suchowiejko, dotarliśmy też do ministerstwa środowiska". Czy tak wygląda w naszym kraju rzetelna analiza ofert i wyłonienie zwycięzcy konkursu o rybackie użytkowanie wód obwodu rybackiego? Jaki będzie finał tej sprawy ? zobaczymy, mamy nadzieję jednak, iż naciski konkurentów nie będą brane pod uwagę, bo przecież żyjemy w praworządnym kraju, a Pan D. Krzyżański Dyrektor Poznańskiego RZGW postąpi zgodnie ze swoją wypowiedzią zamieszczoną w Głosie Koszalińskim z dnia:30.12.2010 roku: "chciałem, aby to oni (PZW) podpisali umowę, ale są procedury wyższego rzędu, których nie mogę kwestionować." Mamy nadzieję, że wędkowanie na jeziorze Trzesiecko nie będzie tylko domenom wybrańców, jak zapewnia nas p. Mariusz Getka w artykule "Wędkowanie na Trzesiecku tylko dla członków PZW?(Głos Koszaliński z dnia 05.07.2010)", ponieważ oprócz 300 wędkarzy zrzeszonych w szczecineckim kole PZW, jest również ponad 1200 wędkarzy wędkujących na wodach Przedsiębiorstwa. Na jeziorach regionu szczecineckiego jest miejsce dla wszystkich wędkarzy. Im będzie większa rzesza osób uprawiających ten sport tym mniej będzie kłusowników i osób niszczących naturalne środowisko. Przedsiębiorstwo Rybackie jest otwarte na współpracę z władzami terenowymi jak i wędkarzami. Tylko współpraca poprzez pogodzenie dobrze pojętych interesów może zapewnić równowagę biologiczną i walory naturalnego środowiska. A na często pojawiające się pytanie w lokalnych mediach: czy Przedsiębiorstwo prowadzi racjonalną gospodarkę rybacką? Odpowiedzią są dokumenty i pozytywne oceny pokontrolne wydane przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie i RZGW w Poznaniu.

Prezes Zarządu – Krzysztof Kraczek


Śledź temat na www.jurmen.com.pl , http://www.1723.pzw.org.pl

Pozdrawiam
Jerzy Makara

Jerzy   MAKARA


 

 


 
 
Pokrewne tematy

PZW - Relacje


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Zachodniopomorskie Wędkowanie nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
Komentarze są dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu
Strona główna Lista artykułów Forum zpw Centrum Nemo Filmy Wędkarskie Foto Galeria zpw Partnerzy


Materiały prosimy przesyłać na adres:
redakcja@zpw.pl
tel. 663711221
GG 8757186

Ta strona jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska
Zgadzam się jako użytkownik tej strony na dowolne umieszczenie i przetwarzanie przez ZPW przysłanych lub zamieszczanych przeze mnie materiałów oraz zdjęć na witrynie www.zpw.pl lub jej subdomenach.Za wszelkie naruszenia praw autorskich i pokrewnych przez użytkownika odpowiada użytkownik. Serwis ZPW nie ponosi odpowiedzialności za nadesłane przez użytkowników: teksty, materiały oraz zdjęcia. Za zaspokojenie wszelkich roszczeń wynikających z naruszenia praw osób trzecich. W przypadku stwierdzenia naruszenia praw autorskich i własności intelektualnej wszelkie sporne materiały zostaną bezpowrotnie usunięte.Tworzenie strony: 0.117 sekund
59