Ośmiorniczka, czyli pajączek

Wiadomości Wędkarskie

Ośmiorniczka, czyli pajączek – Aby łowić skutecznie, pamiętajmy, że w wędkarstwie liczy się nie tylko idea, ale i przyziemny drobiazg. Dzisiaj zatem o jednym z nich.

 Ośmiorniczka, czyli pajączek

Wraz z coraz większą popularnością łowienia dużych ryb (głównie karpi) na zestawy spławikowe pojawiły się problemy, z którymi wcześniej nikt się nie spotkał. Trzeba było poradzić sobie z kluczowymi sprawami, takimi jak – między innymi – wzmocnieniem wędzisk, które nie wytrzymywały trudów holowania kilkukilogramowych okazów. Dynamika walczących ryb jest tak nieprawdopodobna, że w trakcie holu oraz w wyniku cofania się zestawu po zerwaniu ryby zniszczeniu ulec mogą spławiki, a uderzające
o szczytówkę plastykowe konektorki (w przypadku gum karpiowych są to już elementy o dość dużej, jak na tego typu detal, masie) mogą zrobić sporo bałaganu, łącznie ze splątaniem zestawu czy uszkodzeniem szczytówki.

O amortyzatorach nowej generacji, przeznaczonych do montowania zestawów na duże ryby, na łamach „WW” już Ośmiorniczka, czyli pajączek -  Wiązanie gumy TOP wspomnieliśmy, o karpiowych spławikach powiemy innym razem. Tym razem zajmiemy się połączeniem żyłki zestawu z amortyzatorem bez konektorka. Pomysł nie jest wcale nowy, jego idea narodziła się na Wyspach Brytyjskich, a polega on na tym, że na końcu amortyzatora wykonuje się tzw. pajączek (pod taką nazwą ów patent przyjął się wśród polskich wędkarzy, choć angielscy wędkarze ochrzcili go mianem „octopous” – ośmiorniczka). Stanowi on elastyczne połączenie zestawu wędkowego (wystarczy zwykły węzeł stosowany do wykonywania uszka przyponowego). Aby można było zastosować „pajączek”, musimy stosować amortyzatory przeznaczone do łowienia karpi lub innych dużych ryb – „pajączek” pomoże chronić nasz sprzęt.

Ośmiorniczka, czyli pajączek

 

Wykonanie „pajączka” jest bardzo proste (patrz zdjęcia):

– przeciągamy amortyzator przez szczytówkę i wyznaczamy jego wstępne naprężenie;

– na końcu amortyzatora wykonujemy węzeł stosowany do wykonywania uszka przyponowego;

 Ośmiorniczka, czyli pajączek– obcinamy nożyczkami uszko tak, by pozostały charakterystyczne wąsy.

Po założeniu na amortyzator pętli kończącej zestaw wędkowy musimy go przed zaciągnięciem zsunąć w kierunku „pajączka”.

 

I już, gotowe!

 

 

 

 

Józef WróblewskiTekst i zdjęcia J. Wróblewski


Mamateriał umieszczono na stronie ZPW dzięki uprzejmości Redakcji Wiadomości Wędkarskich tel.: +48 (22) 620 69 03, fax: +48 (22) 620 50 84, e-mail: redakcja@ww.media.pl

 

 

Więcej w dziale Wiadomości Wędkarskie

 

WAGGLERY NOWEJ GENERACJI

 

Miękki zestaw

 

 

Podobne artykuły opublikowane na ZPW


Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o