Połów ryb z łodzi i kutra na Bałtyku

Połów ryb z łodzi i kutra na Bałtyku – Rośnie popularność wędkowania w Bałtyku. Nie jest on tak przetrzebiony, jak nasze rzeki i jeziora, więc można całkiem sensownie połowić. Samo wędkowanie zasadniczo nie wymaga dużych umiejętności. Znam wielu nie-wędkarzy, którzy od czasu do czasu lubią wyskoczyć na dorsza z kutra. To całkiem niezła męska rozrywka. Jak ktoś dobrze wykombinuje, to wyjazd na ryby połączy z rodzinnymi wakacjami. Wraz z internetowym sklepem wędkarskim BOLW.pl wybierzesz potrzebny na Bałtyku sprzęt www.bolw.pl

 

Twoi przeciwnicy

Dorsz – ta najbardziej popularna dla wędkarzy ryba Bałtyku, osiąga wagę do 30 kg (w Bałtyku), ale obecnie rzadko łowi się ryby dwucyfrowe. W dużej mierze ze względu na pazerność rybaków i wędkarzy. Zwykle wpadają ryby do 2 kg.

Bałtyckie dorsze można łowić z niedużej łodzi na klasyczny spinningowy opad, ale najpopularniejsza metoda to dżigowanie pilkerem z kutra. Potrzebny sprzęt można dostać na łajbie lub zakupić samemu, żeby dobrać do swoich osobistych preferencji. Wędka od 2,4 – 3,6 m i cw do 200 g (Władysławowo nawet do 300 g). Wbrew powszechnej opinii nie może to być krótka, sztywna pała. Dłuższa wędka z odpowiednio miękką szczytówką ułatwi obserwację brań i prowadzenie przynęty. Na kołowrotku morskim (na początek wystarczy kołowrotek ze stałą szpulą) plecionka 0,14 – 0,20 mm albo żyłka 0,30 mm i grubsza. Mocniejszy sprzęt będzie potrzebny na wrakach.

Jako przynętę stosuje się pilkery lub przywieszki. W naszych warunkach (płytkie morze) pilker będzie miał zwykle masę 60 – 150 g. Na wyjątkowo głębokich łowiskach (Władysławowo) ta masa może skoczyć nawet do prawie 300 g. Masę dobieramy nie tylko do głębokości, ale też do siły fal i dryfu. Generalnie przynęta powinna mieć kontakt z dnem i powinniśmy to czuć na kiju. Łowienie zaczynamy od lżejszych przynęt i energicznego prowadzenia. Cięższe przynęty prowadzone ospale mogą jednak skusić większe wątłusze. Zazwyczaj sprawdzają się naturalne kolory (srebro), ale przy słabych braniach warto kombinować.

www.bolw.pl

Czasem od dużego pilkera lepiej sprawdza się mała przywieszka lub dobiegacz. Przywieszka to zwykle gumowa imitacja rybki lub wszy morskiej, zamocowana na troku bocznym powyżej pilkera. Dobiegacz to właściwie to samo, tylko że mocuje się go do pilkera zamiast kotwicy. Gotowe zestawy przywieszek można kupić przed wyprawą.

Dorszowe dżigowanie przypomina łowienia sandaczy lub okoni z opadu. Powinno być dosyć finezyjne i nie ma to nic wspólnego z szarpakowaniem, jakie uprawiają niedoświadczeni wędkarze. Zazwyczaj obławia się dno i jego okolice. Czasem jednak ławica dorszy żeruje w toni, uganiając się za śledziami lub szprotem. Dlatego ważne jest śledzenie odczytów echosondy i szukanie ryb na różnej głębokości.

 

Darłówko, Łeba, Ustka, Kołobrzeg i głębokie Władysławowo to najbardziej znane łowiska. Nie oznacza to, że w innych miejscach nie połowimy. Może być jednak trudniej znaleźć dobry kuter.

 

Łosoś – To zdecydowanie najsilniejsza, najbardziej wymagająca i najbardziej sportowa ryba Bałtyku. Ponad 30  kilogramowy rekord Polski łososia pochodzi właśnie z naszego morza. Łowi się tu ryby zdecydowanie większe i silniejsze niż w naszych rzekach.

 

Łososie poławia się głównie metodą trolingową. Czasem bywają przyłowem przy dżigowaniu dorszy z kutra. Przygodę z łososiami i trolingiem morskim najlepiej zacząć pod okiem fachowca. Zapewni on łódź wyposażoną w potrzebny sprzęt wędkarski, prawidłowe rozłożenie tego sprzętu i znajdzie ryby.

 

Połowy łososi w Bałtyku odbywają się od października do czerwca, jednak najlepiej wybrać się w marcu lub kwietniu. Zimą i jesienią po prostu jest zimno i warunki łowienia są trudne. Trudniej jest trafić na dobrą pogodę. Rejsy trwają od 6 do 10 godzin. Zależy to od pogody i podejścia skipera.

Do połowu łososi używa się specjalnie zaprojektowanych wędek trolingowych. Jest to dość drogi sprzęt. Jako przynęty stosuje się martwe rybki na systemikach lub przynęty sztuczne. Przed przynętą zamontowany jest flasher, który wabi ryby.

 

Belona – to niezwykła ryba o wątłej budowie, która mimo to pięknie walczy na spinningu, wielokrotnie wyskakując z wody. W zimie belony przebywają na otwartym morzu. Gdy woda osiągnie temperaturę około 14 stopni, ryby wpływają w strefę płytkiej, przybrzeżnej wody na tarło. Belonowym eldorado jest Zatoka Pucka.

 

Sprzęt na belonę to standardowy kij spinningowy, kołowrotek z żyłką 0,30 mm i przynęta w postaci podłużnej wahadłówki do 12 cm. Wahadłówkę czasem zbroi się kotwiczką dowiązaną nie do blachy, tylko na 10 -15 cm odcinku żyłki. Pomaga to zaciąć rybę za pysk, gdy pochwyci blachę swym twardym i cienkim „dziobem”. Można też kupić gotowe zestawy na belonę. Przynętę prowadzi się płytko – nie głębiej niż metr pod powierzchnią. Belonę można też łowić na spławik, używając na przynętę szprotkę, tubisa lub krewetkę.

 

Śledź – po co łowić takie małe ryby w morzu? Ponieważ świeży śledź to ryba o wyjątkowych walorach kulinarnych. Standardową „hoinkę” na śledzia (zestaw gruntowy z kilkoma haczykami) można kupić gotową w sklepie wędkarskim i dowiązać do swojej żyłki. Wędką może być standardowy spinning lub gruntówka z żyłką 0,25 mm i adekwatnym obciążeniem.

 

Sprzęt i technika łowienia

 

Jigging – jak ktoś łowi z padu na wodach śródlądowych, to będzie wiedział jak łowić na morzu. Trzeba kijem nadać przynęcie ruch imitujący potencjalną zdobycz dorsza. Przynęta powinna skakać przy dnie, szurać po nim lub falować w toni. Raz jeszcze powtórzę, że nie należy szarpać pilkerem.

 

Troling – jak już wspomniałem, jest to metoda na łososie. Skipper sam rozkłada wędki, obsługuje windy i planery wiec nie trzeba mieć troligowego doświadczenia (wędkarz tylko holuje rybę). Oczywiście możecie w tym uczestniczyć lub też skompletować zestawy wedle własnego uznania. Oprócz skippera na łodzi może znajdować się zwykle do 5 osób. Na łodziach trolingowych ustala się kolejność, według której wędkarze holują ryby

 

Spinning – morski nie różni się wiele od spinningu śródlądowego. Można zastosować ten sam sprzęt i metody. Zwykle przynęty są jednak cięższe no i ryby inne (choć trafiają się gatunki słodkowodne).

 

Odzież wędkarska – jest moim zdaniem bardzo ważna. Przede wszystkim na morzu zwykle wieje i jest chłodniej niż na lądzie, a do tego łatwo się zamoczyć. Dlatego wierzchnia warstwa ubioru powinna być wiatro- i wodoodporna. W sprzedaży jest spory wybór pełnych kombinezonów. Dodatkowo warto, aby taki kombinezon zapewniał pływalność, w razie wpadniecie do wody (kombinezon wypornościowy). Dobrze, żeby spodnie miały szelki lub pas. W chłodnych porach roku pod spód dobrze jest założyć bieliznę termoaktywną, na głowę ciepłą czapkę, na ręce rękawice. Dla kontrastu, przy słonecznej pogodzie, konieczne są okulary przeciwsłoneczne. Na nogach powinny być buty z podeszwą dobrze trzymającą się mokrego pokładu.

 

Dodatkowy sprzęt

Poza oczywistymi rzeczami jak przynęty (pilkery, wahadła, przywieszki, gumy itp.) może przydać się torba na pilkery. Poza tym torba termiczna lub lodówka na ryby przeznaczone do konsumpcji, szczypce wędkarskie, termos z ciepłym napojem (na kutrze powinny być ciepłe napoje), wodoodporne etui na telefon, środek na chorobę morską.

Kuter i łódź

Miejsce na kutrze lub łodzi trolingowej należy zarezerwować z wyprzedzeniem, zwłaszcza na dobrej jednostce. Trzeba się jednak liczyć, że ze względu na pogodę termin może nie wypalić. Rejs trwa zwykle 8 – 10 godzin. Na jednostce powinno być coś do zjedzenia i ciepłe napoje.

 

Kuter napływa na ławicę najpierw jedną burtą (napływową), przepływa nad rybami i potem drugą burtą (odpływową). Oznacza to, że najpierw jedna połowa wędkarzy ma brania, potem druga. Najlepsze stanowiska są na dziobie i rufie, ponieważ najdłużej można mieć kontakt z rybami (z burty można rzucać tylko przed siebie). Wadą dziobu jest jednak to, że trochę bardziej „buja” co ma znaczenie przy większej fali lub jeżeli ktoś ma wrażliwy żołądek.

 

Przepisy dotyczące łowienia

W kwestii aktualnych przepisów wszelką wiedzę powinien mieć skiper, ale warto samemu przeczytać regulamin połowu, żeby wiedzieć, na co być przygotowanym. Przede wszystkim należy zapoznać się z okresami ochronnymi oraz kwestiami związanymi z uzbrojeniem zestawów.

 

 


Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o