Ryba w sosie słodko – kwaśnym – Przepis z kulinaria wędkarskie ZPW

Ryba w sosie słodko-kwaśnym

Ryba w sosie słodko-kwaśnym – Złowioną przez nas rybę sprawiamy i umieszczamy na półmisku, następnie skrapiamy mięso rybie sokiem z cytryny (pamiętajmy – im gatunek ryby będzie szlachetniejszy, tym lepsza potrawa). Ja do panierki używam patentu Rex Hunt polegającego na umieszczeniu przypraw i mąki w torebce foliowej a następnie włożeniu do niej ryby lub kawałka ryby.

Ryba w sosie słodko – kwaśnym 

Zamykam szczelnie torebkę mając na uwadze to, że przed zamknięciem w torebce wraz z panierką i rybą musi zostać powietrze, by można było potrząsać nią tak, aby ryba swobodnie obracała się wewnątrz i obtaczała w panierce. Otoczenie, w którym przygotowujemy w ten oto sposób rybę, zostaje czyste bez śladu naszej ingerencji. Można również obtoczyć rybę w panierce metodą tradycyjną. Nie przeszkodzi to w żaden sposób naszej potrawie. Ryba w sosie słodko-kwaśnym – Pamiętajmy: gdy ryba przed smażeniem nie zostanie nasolona – nie będzie miała po obróbce termicznej pięknego złotego koloru i może przywierać w trakcie smażenia do patelni. Po obtoczeniu smażymy rybę (filety rybne,zrazy itp…) i układamy na głębokim półmisku dosyć luźno, ponieważ w końcowej fazie zostanie ona zalana sosem.

Do przygotowania sosu będziemy potrzebować:

 1. Cebulę – ok. 20-50 dk g- w zależności od ilości przygotowanej ryby
 2. Papryka surowa 1-2 szt.
 3. Białe wino – odrobina do smaku
 4. Czosnek –1-2 główki
 5. Sok – ok. 0,5-1 cytryny
 6. Miód pszczeli – ok. 2 –3 łyżeczek – miód dodajemy w celu uzyskania smaku słodko-kwaśnego, wraz z sokiem cytrynowym te dwa składniki są od siebie zależne i dodajemy je w zależności od własnego smaku – czy chcemy uzyskać przewagę posmaku słodkiego czy kwaśnego lub zrównoważyć obydwa smaki.
 7. Przecier pomidorowy – ok. 2-3 łyżeczki do herbaty
 8. Ketchup – do smaku + ogólna przyprawa + pieprz, sól+ suszona sproszkowana słodka papryka + papryczka chilli-(wg własnego gustu i smaku)
 9. Oliwa z oliwek – do przygotowania sosu

Ryba w sosie słodko kwaśnym

Na rozgrzanej patelni wraz z oliwą umieszczamy drobno pokrojoną: cebulę, paprykę i czosnek, smażymy do momentu zauważenia zeszklenia się warzyw, następnie dodajemy białe wino wraz z wodą mineralną lub przegotowaną (może być same wino wg państwa uznania) w ilości takiej, by ze składników uzyskać konsystencję sosu.
Po chwili do sosu dodajemy: przecier pomidorowy, przyprawy wraz z ketchupem, papryczkę chilli i, co najważniejsze, ustalamy wartość smaku słodko-kwaśnego za pomocą miodu i cytryny. Po przyprawieniu utrzymujemy przez chwilkę sos na małym ogniu w celu dokładnego zespolenia się składników i aromatów. Słodko-kwaśnym sosem zalewamy nasze wcześniej przygotowane rybki uważając, by żadna z nich nie pozostała widoczna – sos ma przykryć całość naszej potrawy.

Po wystygnięciu, potrawę przykrytą folią chowamy na kilka godzin do lodówki w celu nabrania przez rybę smaku i aromatu sosu, a następnie nasze dzieło sztuki kulinarnej podajemy do… grzechem było by nazwać to zjawisko spożyciem, więc nazwijmy je jako delektowanie się smakiem, oczywiście w miłym nam towarzystwie przy blasku świec mając w tle odgłosy śpiewu dzikiego ptactwa, szum wody lub ledwo słyszalną nastrojową muzykę oraz nieodzowną lampkę dobrego wina. Po spełnieniu tych warunków zapewniam was, że przygotowana przez nas potrawa z godziny na godzinę stawać się będzie coraz smaczniejsza. Co najdziwniejsze, można ją podawać na ciepło lub zimno.

Z czasem nabiera ona mocniejszego smaku - sądzę, że to zjawisko nie jest uzależnione 

od podanego wina... a może się mylę...?

                               Życzę smacznego J.M

 Więcej Przepisów z Kuchni Wędkarskiej – Kulinaria Wędkarskie ZPW:

 

Paprykarz Zachodniopomorski – Wędkarskie Kulinaria ZPW

http://www.zpw.pl/rolada-lososiowo-szpinakowa-wiosenna-wariacja/

Flaczki z lina – Czaplinek danie roku 2012

http://www.zpw.pl/rolada-lososiowo-szpinakowa-wiosenna-wariacja/http://www.zpw.pl/rolada-lososiowo-szpinakowa-wiosenna-wariacja/http://www.zpw.pl/rolada-lososiowo-szpinakowa-wiosenna-wariacja/

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o