Artur Nowakowski Radzi

Artur Nowakowski

Artur Nowakowski Radzi

 

Kilka porad z zakresu wędkarstwa wyczynowego, metody spławikowej autorstwa Artura Nowakowskiego dostępne na filmach zamieszczonych w tym artykule.

 

Artur Nowakowski Radzi

Tyczka dla początkujących – Tyczką popularnie nazywamy zestaw skrócony, który używany jest do długich wędek nasadowych. W zestawie skróconym długość zestawu jest równa głębokości plus pewien odcinek żyłki umożliwiający prawidłowe prowadzenie zestawu .Odcinek ten z reguły wynosi od 0,5-1,5 metra .

Co to jest zestaw?
W skład zestawu wchodzą: żyłka, spławik, obciążenie spławika (śruciny,stile, pojedyncze ciężarki itp.). Do zestawu możemy również dodać krętlik, który wraz z przyponem
(na którym mocujemy haczyk) stanowi zakończenie naszego zestawu. W przypadku zastosowania pojedynczego ciężarka, do zestawu możemy dołożyć gumowy lub silikonowy stoper, który będzie pełnił w zestawie rolę zbijaka .
Wędzisko powinno być w miarę sztywne i w miarę możliwości jak najlżejsze, gdyż waga tyczki znacznie wpływa na operowanie długim kijem.

Kiedy należy sięgnąć po tyczkę?
Zestawu skróconego używamy w momencie słabego żerowania ryb, gdy zachodzi potrzeba precyzyjnego podania przynęty w polu nęcenia. oraz gdy jest wskazane użycie bardzo delikatnego zestawu.

Zastosowanie żyłki w zestawie.
Do topa (jest to długość szczytowych segmentów wędki) dołączamy żyłkę do szczytówki zakończonej końcówką szybkomontującą zestaw, która jest zaczepiona na gumie zablokowanej wewnątrz wędziska. Długość żyłki jest uzależniona od głębokości łowiska. Dopasowujemy ją również do długości topa. Im dłuższa żyłka, tym więcej segmentów wędki musimy odłączać w trakcie wędkowania (i odwrotnie: im krótsza tym mniej).
Mamy jeszcze jedną zależność żyłki w zestawie – odległość między spławikiem a szczytówką. W wodach stojących przyjmujemy że im płycej i woda bardziej przejrzysta , zwiększamy tą odległość .Na wodach płynących odległość ta wynosi ok. 0,5 metra jednak podobnie jak na wodach stojących , gdy jest płytko i woda przejrzysta staramy się tą odległość zwiększyć .

Artur Nowakowski Radzi

 

 

 


Artur Nowakowski Radzi

Metody wyczynowe wędkarstwa spławikowego dla początkujących:

Tyczka dla początkujących – ABC zestawu skróconego

Bat dla początkujących – ABC zestawu pełnego


Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o