Kuchnia Wędkarska – Kilka praktycznych porad

Kuchnia Wędkarska

Kuchnia Wędkarska – Od dawna wiadomo, że ryby są bardzo ważnym elementem diety. Ryby w zależności od zawartości tłuszczu dzielimy na: – chude – do 1% – sandacz, szczupak, okoń, morszczuk, dorsz – średnio tłuste – od 1% do 5% – karp, karaś, leszcz, lin, sielawa, pstrąg, sieja, karmazyn, dorada – tłuste – powyżej 5% – są to poszukiwane gatunki, doceniane przez konsumentów, takie jak: łosoś, węgorz, certa, makrela, halibut, tuńczyk. Mięso ryb to składniki mineralne bardzo ważne dla naszego organizmu takie jak fosfor, wapń oraz witaminy z grupy B. Ryby morskie posiadają w mięsie dodatkowo jod oraz witaminy z grupy A i D.

Kuchnia Wędkarska

Niektórych z nas czasami przeraża myśl o spożywaniu przygotowanych przez siebie ryb z banalnego powodu – ości. Jest i na ten mankament rada. Sprawioną rybę przed smażeniem wystarczy ponacinać poprzecznie wzdłuż linii kręgosłupa w odległości około 5-10 cm w zależności od wielkości okazu. W wyniku obróbki termicznej ryby ości wytopią się i będą mniej dokuczliwe.

Brzydkiego posmaku mułu w rybim mięsie nabytego przez rybę wskutek żerowania w zamkniętych mulistych zbiornikach wodnych, nasze babcie pozbywały się w prosty sposób: mięso rybie umieszczały na dzień lub kilka dni przed smażeniem w mleku lub kefirze.

Patent obtaczania ryby – Rex Hunt polegający na umieszczeniu przypraw i mąki w torebce foliowej a następnie włożeniu do niej ryby lub kawałka ryby. Zamykamy szczelnie torebkę mając na uwadze to, że przed zamknięciem w torebce wraz z panierką i rybą musi zostać powietrze, by można było potrząsać nią tak, aby ryba swobodnie obracała się wewnątrz i obtaczała w panierce. Otoczenie, w którym przygotowujemy w ten oto sposób rybę, zostaje czyste bez śladu naszej ingerencji.

Kuchnia Wędkarska

Mięso ryby przed smażeniem, jeśli dobrze nasolimy nie będzie przywierać do patelni i usmaży się na piękny złoty kolor

Skrobanie okonia, flądry czy lina ułatwi nam chwilowe umieszczenie ryby we wrzątku .
To tylko kilka porad które ułatwiają życie wędkarzowi. Te i wiele im podobnych krążą w środowisku wędkarskim z pokolenia na pokolenie.

Kuchnia Wędkarska

Ryby smażymy na oleju, na odkrytej patelni, ponieważ smażona pod przykryciem ryba straci chrupkość. Po usmażeniu trzymamy je nadal odkryte.

Ryby smażymy na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Jeśli tego nie zrobimy nasza ryba przyklei się do patelni, po usmażeniu będzie bardziej tłusta. Pamiętajmy również, by smażyć je powoli – na małym ogniu.

Kotlety rybne będą smaczniejsze gdy, do mięsa dodamy pokrojoną i delikatnie podsmażoną cebulę.

Nasza panierka uzyska piękny, rumiany kolor, jeśli do mąki, w której obtaczamy rybę, dodamy mieloną paprykę.

Przed smażeniem rybę warto skropić sokiem z cytryny – będzie delikatniejsza w smak.

Ryb nie powinno się umieszczać w lodówce w pobliżu takich produktów jak: masło, mleko, sery ponieważ nabierają one nieprzyjemnego zapachu. Dotyczy to w szczególności ryb wędzonych, które należy szczelnie owinąć folią.


Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o