Mój zimowy arsenał – Wiadomości Wędkarskie

Wiadomości Wędkarskie

Mój zimowy arsenał – Za oknem zima w pełni. Jednak pasjonaci wędkarstwa nie siedzą w domu, lecz wykorzystują każdą wolną chwilę na łowienie ryb. Wielu wędkarzy łowi w tym okresie spod lodu, niektórzy próbują swoich sił na rzekach, łowiąc ryby spokojnego żeru. Jest grupa wędkarzy, która tylko czeka na początek sezonu, aby móc uganiać się w poszukiwaniu pstrągów potokowych

Kopyta_ww

 Ci, którzy od dłuższego czasu łowią pstrągi, doskonale wiedzą, jakie stosować przynęty w zimowym okresie. Ci, którzy łowią pstrągi od niedawna lub dopiero zaczną łowić, na pewno mają dylemat, jakie zastosować przynęty, aby złowić upragnionego potokowca. Tym bardziej zimą, kiedy temperatura wody nie sprzyja aktywnemu żerowaniu pstrągów. Jakie wybrać przynęty, aby mieć szansę na udane połowy?

Zimą pstrągi nie są wybredne, jeżeli chodzi o pobierany pokarm. Główną przyczyną jest brak większych możliwości wyboru w rzece, którą płynie bardzo zimna woda. Pstrągi żywią się głównie mniejszymi rybami. To jeszcze nie czas na owady, ślimaki czy żaby. Gdy sobie to uświadomimy, wybór przynęty jest w miarę uproszczony. Przynęta nie powinna być zbyt mała, a nawet powiem, że na średnich i większych rzekach pstrągowych przynęta powinna być dość duża. Zimą najchętniej stosuję woblery od minimum 6 do 8 cm. Są to głównie woblery o podłużnym kształcie, z dość krótkim sterem. Tego typu woblery należą do płytko schodzących. Głównie przydadzą się do obławiania płytkich miejsc, do około 1,5 m głębokości. W głębszych miejscach stosuję takie same woblery, ale w wersjach tonących. Ułatwiają mi dotarcie do głębszych partii wody.

Najchętniej łowię na sprawdzone modele woblerów, których używam od wielu lat. Moimi ulubionymi są: Salmo Minnow 6 i 7 cm w wersjach pływającej i tonącej, Salmo Executor 7 cm, podłużne Krakusy w wielkości 7 cm, tzw. banany firmy Siek-M w wielkościach 6 i 7 cm, a także woblery Andrzeja Lipińskiego, z których najbardziej upodobałem sobie modele Instinct i Horny w wielkości 6 cm. Oczywiście warto mieć w pudełku inne woblery o podobnym kształcie i podobnych wielkościach, między innymi Rapala Original lub Countdown czy inne modele Siek-M. Kolory stosowanych przeze mnie woblerów są bardzo różne. Używam zarówno woblerów w kolorach stonowanych, naturalnych, jak również woblerów w kolorach jaskrawych, a nawet bardzo jaskrawych. Kolor woblera nie ma większego znaczenia, bo najważniejsza jest jego odpowiednia praca i technika prowadzenia.

Moje zimowe pudełko pstrągowe jest także wypełnione przynętami gumowymi. Są to głównie rippery, kopyta oraz twistery. W tym asortymencie nie mam mniejszych gum niż 6 cm. Głównie są to gumy w wielkościach 7, a nawet 8 cm. Stosowanie gum podobnej wielkości nie jest przesadą, bo każdy duży pstrąg chętnie zaatakuje taką zdobycz. Najchętniej stosuję rippery i kopyta, rzadziej sięgam po twistery, ale to wynika z moich upodobań. Twister może być tak samo skuteczny, jak ripper czy kopyto. Przynęty gumowe uzbrajam oczywiście w główkę jigową z mocnym hakiem. Ciężar główki dobieram dopiero nad rzeką, uwzględniając głębokość łowiska oraz siłę nurtu rzeki. Najczęściej stosuję główki w ciężarach od 3 do 8 g. Im większa głębokość i siła nurtu, tym ciężar główki powinien być większy. Zbyt lekka guma nie dotrze na odpowiednią głębokość lub będzie wypychana do powierzchni przez zbyt silny napór nurtu rzeki. W przypadku gum kolory są także bardzo różne – od stonowanych do bardzo jaskrawych.

Woblery

Podsumowując, moje zimowe pudełka pstrągowe są wypełnione głównie większymi przynętami. Zimą nie lubię bawić się w skubanie pstrągów na małe wabiki, które lepiej sprawdzą się latem. Każdy duży pstrąg chętnie zaatakuje dużą przynętę, pod warunkiem, że będzie odpowiednio zaprezentowana i odpowiednio poprowadzona przez wędkarza. Zatem przy połowach pstrągów nie należy obawiać się stosowania większych przynęt. Najważniejszy jest sposób poprowadzenia przynęty, aby skusić nią ospałego pstrąga. Spróbujcie sami!

Tekst i zdjęcia Sebastian „rognis_oko” Kalkowski

www.przewodnicywedkarscy.pl


Materiał umieszczono na stronie ZPW dzięki uprzejmości Redakcji Wiadomości Wędkarskich tel.: +48 (22) 620 69 03, fax: +48 (22) 620 50 84, e-mail: redakcja@ww.media.pl

Udostępnij artykuł ZPW:
  •  

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments