Zabezpiecz Się Przed Meszkami i Komarami

Skuteczna Ochrona przed Meszkami i Komarami nad Wodą!
Jak chronić się przed muszkami i komarami latem, szczególnie nad wodą

Najważniejszym aspektem, o którym powinien pamiętać każdy wędkarz spędzający czas nad wodą, jest sposób radzenia sobie z komarami, i meszkami. Okres obecności meszek trwa od końca maja do końca czerwca, towarzysząc opadaniu wody. Jednakże, nieodłącznym towarzyszem tego okresu jest również komar, związane z nim ludzkie udręki mogą trwać aż do końca lipca, a przy gorących latach nawet na początku września.

Komary odżywiają się krwią, korzystając z cienkiej trąbki do nakłuć, które zostawiają po sobie małe czerwone plamki. Choć czasami swędzą, szybko znikają. Meszki, chociaż nie gryzą, kłują naszą skórę, pozostawiając po ukłuciu czerwone plamy, które goją się wolniej, ich ślina jest na tyle toksyczna, że ukąszenie może powodować obrzęk, zaczerwienienie, a nawet stan zapalny i wysoką gorączkę. Komary mogą przebić nawet lekkie ubranie, podczas gdy muszka krąży wokół nas, starając się znaleźć luki w odzieży, aby dotrzeć do odkrytych obszarów ciała, szczególnie do uszu, oczu lub nosa. Ukłucie wargi przez meszkę może powodować opuchliznę, a pozbycie się jej z odzieży bywa niezwykle trudne, gdyż mocno się przyczepia.Ochrona przed Meszkami i Komarami: Praktyczne Porady

Zabezpiecz Się Przed Meszkami i Komarami

Komary rozmnażają się w każdym zbiorniku wodnym z wodą stojącą lub lekko płynącą, natomiast meszki preferują do rozmnażania duże zbiorniki wodne z nurtem. Ich aktywność jest uzależniona od występującego w danym roku wilgotnego lata, natomiast w suchych latach masowo pojawiają się na terenach podmokłych i bagiennych. Meszki są aktywne wyłącznie w ciągu dnia, unikają pomieszczeń zamkniętych. Gdy temperatura powietrza przekracza +35 stopni Celsjusza, ich aktywność drastycznie spada.

Zabezpiecz Się Przed Meszkami i Komarami

Zmiana pór roku ma istotny wpływ na obecność owadów. Gdy nadchodzi mróz, wszystkie meszki giną, a ich larwy zimują na dnie rzek. Meszka posiada dwa pokolenia w ciągu roku, a jej masowe pojawianie występuje głównie w połowie maja, podczas gdy komary, przeważnie zimują w postaci jaj na dnie zbiorników wodnych. Zdarza się również, że jaja komarów znajdują się w miejscach, gdzie woda nie pojawia się zbyt często, np. na łąkach. W oczekiwaniu na wilgoć są w stanie przetrwać nawet kilka lat. Wiosną, wraz z wzrostem temperatury wody, wylęgają się larwy meszek, a spadek ich ilości zaczyna się pod koniec czerwca.Ochrona przed Meszkami i Komarami

W walce z tymi uciążliwymi owadami, istnieje kilka skutecznych metod:
  • Korzystanie z zapachu waleriany i dymu tytoniowego.
  • Umieszczenie drobno posiekanych świeżych liści i kwiatów czeremchy lub bazylii.
  • Wykorzystanie zapachu goździków, bazylii, anyżu i eukaliptusa.
  • Stosowanie olejku z drzewa herbacianego (kadzidełka).
  • Użycie zapachu olejku cedrowego.
  • Użycie waniliny spożywczej.
Jeśli mimo wszystko zostaniesz ugryziony, istnieją sposoby złagodzenia skutków:
  • Roztwór wody pitnej z amoniakiem może złagodzić swędzenie.
  • Nałóż kefir lub jogurt na miejsca ugryzienia.
  • Wykorzystaj liście czeremchy, babki lancetowatej, pietruszki lub mięty, aby złagodzić ból i swędzenie.
  • Zaopatrz się w aptece w żele łagodzące skutki ukąszenia owadów.

Pamiętaj więc o tych metodach, by cieszyć się spokojnym wędkowaniem nad wodą bez udręki spowodowanej przez komary i muszki.

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments