Czy mikroplastik zabija nasze rzeki?

Rzeki coraz bardziej zanieczyszczane mikroplastikiem
Mikroplastik w polskich rzekach: Wyzwanie dla środowiska i zdrowia

Mikroplastik stanowi zagrożenie dla środowiska wodnego, w tym dla rzek zachodniopomorskich oraz głównej naszej największej rzeki  regionu Odry.

Mikroplastik stanowi poważne zagrożenie dla środowiska wodnego. Te mikroskopijne fragmenty plastiku mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak kosmetyki, ubrania syntetyczne, a także z rozpadu większych elementów plastikowych. Wpływają one nie tylko na jakość wody, ale również na zdrowie organizmów wodnych, w tym ryb, które mogą je połykać. To prowadzi do akumulacji szkodliwych substancji w ich organizmach oraz w całym łańcuchu pokarmowym. Zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem – czyli cząstkami tworzyw sztucznych o różnych kształtach, o rozmiarach w zakresie od 1 µm do 5 mm – stanowi duży problem. Jest on dobrze opisany i rozpoznany w przypadku wód morskich i oceanów, w odniesieniu do których dostępne są dane o stężeniach i składzie tych mikrodrobin, a także ich wpływie na organizmy wodne. Mniejsza jest liczba prac odnoszących się do występowania tego rodzaju zanieczyszczeń w wodach śródlądowych, ale warto zwrócić uwagę na problemy wynikające z obecności w nich mikroplastiku. Ba zanieczyszczenie mikroplastikiem narażone są także wody stojące, tj. jeziora i zbiorniki zaporowe. Mikroplastik był oznaczany także w wodzie do picia, zarówno butelkowanej, jak i kranowej. Wpływ mikroplastiku na ekosystemy wodne jest ogromny, prowadzi do zatruwania organizmów wodnych, zmniejszenia różnorodności biologicznej i zakłócenia ekosystemów morskich. Warto podkreślić, że mikroplastik może zostać wchłonięty przez organizmy wodne, takie jak ryby, skorupiaki czy plankton, prowadząc do ich fizycznego uszkodzenia, do zakłóceń w procesach trawienia oraz obecności toksycznych substancji w łańcuchu pokarmowym. Dlatego ważne jest, aby podejmować działania mające na celu ograniczenie emisji mikroplastiku do środowiska wodnego i promować świadome korzystanie z plastikowych opakowań.

Mikroplastik atakuje
Rzeki, ze względu na ciągły przepływ wody i różnorodność środowisk, są miejscem, gdzie plastik może ulegać szybszej fragmentacji na mikroplastik. Proces ten jest intensyfikowany przez czynniki takie jak energia przepływu wody, kształt i rodzaj plastiku, a także warunki klimatyczne. W Polsce, gdzie większość rzek płynie stale, fragmentacja plastiku na mikroplastik jest procesem ciągłym, który może nasilać się podczas powodzi.
Dodatkowo, Odra boryka się z problemem złotych alg (Prymnesium parvum), które są toksyczne dla ryb i innych organizmów wodnych. Złote algi mogą powodować masowe śnięcia ryb, co stanowi kolejne zagrożenie dla ekosystemu tej rzeki. W obliczu tych wyzwań, ważne jest, aby podejmować działania mające na celu ograniczenie wpływu mikroplastiku oraz monitorowanie i kontrolowanie rozwoju złotych alg w Odrze.
Ochrona rzek i ekosystemów wodnych przed mikroplastikiem oraz innymi zagrożeniami, takimi jak złote algi, wymaga wspólnych działań zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Należy do nich zaliczyć ograniczenie użycia plastiku, poprawę systemów recyklingu, a także edukację społeczną na temat wpływu naszych codziennych wyborów na środowisko naturalne.
Źródła mikroplastiku w rzekach
Ścieki rolnicze: Woda spływająca z pól uprawnych może zawierać mikroplastik, który pochodzi z plastikowych opakowań, folii i innych materiałów używanych w rolnictwie.
Odpady komunalne: Rzeki często są wykorzystywane jako miejsce wyrzucania śmieci, w tym plastikowych butelek, torebek i innych produktów. Te odpady plastikowe mogą ulec fragmentacji i przekształcić się w mikroplastik.
Transport z obszarów miejskich: Mikroplastik może być transportowany przez rzeki z obszarów miejskich, gdzie jest produkowany w dużych ilościach.
Warto przyjrzeć się tym problemom z bliska i zrozumieć, jakie działania możemy podjąć, aby ograniczyć jego wpływ na nasze życie.
Mikroplastik
Skutki mikroplastiku w rzekach
Zagrożenie dla organizmów wodnych: Cząstki mikroplastiku mogą być pochłaniane przez organizmy wodne, co prowadzi do zanieczyszczenia łańcucha pokarmowego.
Zanieczyszczenie środowiska: Mikroplastik może osiadać na dnie rzek, negatywnie wpływając na ekosystem i jakość wody. W obliczu obecnego podejścia władz UE, w tym Polski, do tego mikroskopijnego problemu, niezbędne jest edukowanie przede wszystkim młodzieży na temat zagrożeń związanych z mikroplastikiem oraz zachęcanie do ograniczania zużycia plastiku, produkcji opakowań plastikowych, a także odpowiedniego zarządzania odpadami. Miejmy nadzieję, że w przyszłości nie zapłacimy wysokiej ceny za plastik, podobnie jak obecnie płacimy za azbest.

Monitorowanie i badania: Naukowcy prowadzą badania nad obecnością mikroplastiku w rzekach, aby lepiej zrozumieć ten problem i opracować skuteczne strategie ochrony środowiska wodnego.

Warto podkreślić, że mikroplastik jest obecny niemal wszędzie: w oceanach, skorupiakach, mleku matki, wodzie pitnej, unoszący się w powietrzu, czy spadający wraz z deszczem. Co najważniejsze, ludzki organizm wydala ponad 90% mikroplastiku spożytego z pokarmem, jednak do 10% mikroplastiku dostaje się do krwiobiegu. Mikroplastik może mieć tendencję do bioakumulacji w narządach, z możliwym wpływem na układ odpornościowy. Jego wpływ na zdrowie ludzi i środowisko jest coraz bardziej dostrzegany, a badania nad tym zagadnieniem są nadal prowadzone. Dlatego istotne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie jego obecności i wpływu na nasze rzeki i oceany.


Chcesz pomóc swojemu łowisku?

Noś na ryby w plecaku opakowania ze szkła, papieru, metalu, drewna – biodegradowalne, a plastik zostaw producentom!

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments