Poradnik Fishing Planet(#2): Podstawy spinningu (Missouri)

Fishing Planet

W drugim poradniku chciałbym Wam przedstawić podstawowe informacje na temat spinningu. Oczywiście nie będzie to czysta teoria – również znajdziecie tu praktyczne zastosowanie podanych metod na mapie Missouri. Jest to ostatni poradnik z serii 'Podstawy’. Kolejne będą dotyczyć określonych gatunków ryb i map.


0. Kilka słów wstępu

Zakładając, że dopiero uzyskaliście 3 poziom, nadszedł czas, aby wypróbować nową metodę połowu – spinning. Spinning jest nieco trudniejszy od połowu na spławik, ale nie martwcie się – po kilku próbach stwierdzicie, iż jest to dziecinnie proste! Metoda ta pozwoli Wam 'aktywniej’ używać myszki oraz łatwiej i szybciej złapiecie te większe i największe drapieżniki (Bassy, Szczupaki, Pstrągi, Czawycze, Trocie…i tak dalej). Przed tym jednak należy odpowiednio się przygotować.

Jak wskazuje tytuł poradnika skupimy się na mapie , czyli naszym stanie rodzinnym, gdzie możemy złowić na spinning poniższe ryby:

 • bass wielkogębowy
 • bass biały
 • bass czarny
 • szczupak czarny
 • szczupak amerykański

Jest to pierwsza mapa, na której wędkujemy, dlatego, tutaj nauczymy się metody spinningowej. Teraz przejdziemy do teoretyczno – praktycznej części poradnika!


1. Wybór wędziska

Wędka teleskopowa, z której łowiliśmy na spławik niestety nie nadaje się do metody spinningowej, w związku z tym musimy udać się na małe zakupy.

W tym celu należy otworzyć menu i wybrać zakładkę sklepu (nie musimy wychodzić do menu głównego, jeżeli mamy (ważne) miejsce w PLECAKU, gdyż część sprzętu znajduje się w sklepie 'lokalnym’).

Przechodzimy do zakładki „WĘDKI”, na lewym panelu mamy do wyboru przeróżne filtry. Wybieramy filtr „Typ” i zaznaczamy wędki Spinningowe.

spinning 1

Na ekranie ukażą się nam wędki dostępne w sklepie lokalnym – nie mamy ich za dużo do wyboru. Interesuje nas pozycja:
– ValueSpin 190 (koszt 38 kredytów)

spining 2

Wędka ma długość 190 cm (numer modelu zazwyczaj informuje o długości wędki), udźwignie wabiki do 18g oraz ryby do 3kg. Wędka ta jest idealna na prawie każdą mapę, ale należy liczyć się z tym, że do połowu na cięższe wabiki, woblery czy jerki lepiej nadają się wędki castingowe (osobiście wolę casting, lepiej mi się nimi wędkuje).

Naciskamy KUP – należy pamiętać, aby mieć miejsce w plecaku, w przeciwnym razie zakupów będziemy musieli dokonać w menu głównym a nowy sprzęt przerzucić z magazynu do plecaka.

spining 3

Wędka kupiona? Pora na kołowrotek!

 


2. Wybór kołowrotka

 

kolowrotek spiningKołowrotek jest bardzo ważną częścią wędkarstwa spinningowego – podstawową rzeczą, o jakiej należy pamiętać to to, że Multiplikatory pasują tylko i wyłącznie do wędek castingowych! Tak, więc nie porywajcie się z motyką na słońce i kupcie odpowiednio dopasowany sprzęt.Za 83 kredyty możemy nabyć kołowrotek MiniSpin 1200 o nawoju 50 cm i pojemności szpuli:

 

 • żyłka mono – 0.12mm/120
 • plecionka – 0.12mm/120

Kołowrotek ten pozwoli nam wyciągać medalowe bassy wielkogębowe, szczupaki i pstrągi – należy jednak pamiętać o ODPOWIEDNIEJ regulacji hamulca, aby nie zniszczyć kołowrotka przy wciąganiu większej sztuki.

 


3. Żyłka, plecionka czy fluorokarbon?

 

Niestety plecionka 0.12mm jest dostępna za złoto, dlatego większość z nas będzie musiała zadowolić się zwykłą żyłką Mono 0.12mm lub 0.18mm natomiast, jeżeli uzyskacie poziom 5, zachęcam Was do zamontowania plecionki 0.15mm – pomimo ostrzeżenia jest bardzo skuteczna i osobiście ani razu nie uszkodziłem wędki czy kołowrotka.

 

linkalinka2zylka2zylka

 

 

Plecionki charakteryzują się większą wytrzymałością w porównaniu do żyłek Mono, natomiast fluorokarbon jest to niebo dla osób wędkujących na spinning lub casting (fluorokarbon jest mniej widoczny przez ryby).

Żyłki są stosunkowo tanie – tak, więc nie powinniście mieć większego problemu z jej zakupem.


4. Wybór przynęty (wabika)

 

Jigi bassowe, blachy, wahadłówki, obrotówki…cała masa wszystkiego, do wyboru do koloru – ale z ograniczeniami dotyczącymi poziomu 🙂 Dlatego wybierzemy najbardziej optymalne wabiki!

Na poziomie 3 są dostępne wahadłówki 5g z kotwicą #2. Do wyboru mamy 2 kolory, które mają odpowiednie zastosowanie:

blacha srebroa) Wahadłówka ZŁOTA 5g, #2 – kolor złoty wykazuje większą ilość brań podczas pochmurnej pogody, mgły czy opadów – ogólnie w momencie, kiedy nie ma odpowiedniego oświetlenia. W tym wypadku kolor złoty spisuje się idealnie. Oczywiście w słoneczną pogodę brania również będą, ale nie tak efektywne jak na kolor srebrny

 

srebro
b) Wahadłówka SREBRNA 5g, #2 – kolor srebrny w przeciwieństwie do koloru złotego, idealnie sprawdza się przy mocnym słońcu, gdzie promienie słoneczne mocno odbijają się od wahadłówki i błyszczy jak diabli 😉

Koszt jednej wahadłówki 5g to 10 kredytów. Zakładając, że kupimy 2 – wyniesie nas to 20 kredytów.

Ogólną zasadą przy połowie drapieżników, np. bassów czy szczupaków – im cięższy (większy) wabik tym większa ryba się złapie. Dziwna zależność – a jednak, należy pomimo wszystko pamiętać, że wabik może być za DUŻY dla niektórych gatunków – np. szczupaki złapiemy na wahadłówkę 21g, lecz z bassem mogą być już kłopoty. Preferowany rozmiar jigów bassowych na Missouri to 9 i 14 gr. Preferowany rozmiar wahadłówki na Missouri to NIE większy niż 14 gr.

5. Końcowy zestaw

 

Jeżeli zastosowaliście się do powyższych wskazówek, powinniśmy mieć następujący zestaw:

 • Wędka: ValueSpin 190 (38 kredytów)
 • Kołowrotek: MiniSpin 1200 (83 kredyty)
 • Żyłka: Mono 0.12 (5 kredytów),0.18(6 kredytów) lub plecionka 0.15mm*(*od 5 poziomu – 25 kredytów)
 • Wabiki: Wahadłówki 5g, #2 (Srebrna i Złota = 20 kredytów)

Cały zestaw powinien nas wynieść: między 146 a 166 kredytów. Czyli nie tak dużo.

Zestaw gotowy, teraz pora na techniki spinningowe!


6. Techniki spinningowe

 

W grze występuje 5 metod spinningu:

 1. Straight Slow – Wleczony powolny – jest to nic innego jak bardzo wolne, ciągłe wleczenie przynęty, zazwyczaj na '1 biegu’,
 2. Straight – Wleczony – metoda taka sam jak powyższa, tylko z ciut większą prędkością zwijania,
 3. Lift&Drop – Z opadu – zwijamy żyłkę na wolniejszych 'biegach’, co kilka metrów podszarpując wabik poprzez naciśnięcie prawego przycisku myszy. Im bardziej regularne są odstępy między podszarpywaniem tym wyższy poziom techniki osiągamy.
 4. Stop&Go – Przytrzymanie – polega na zwijaniu przynęty i jej opuszczaniu na dno przy chwilowym 'pozostawieniu’ wabika na dnie. Krótko mówiąc zwijamy wabik i przytrzymujemy go przy dnie, następnie znów zwijamy i tak w kółko.
  Na tą metodę łapię 90% swoich wszystkich ryb.
 5. Twitching – Szarpany – jak sama nazwa mówi, polega na szarpaniu przynęty. Żadna filozofia, po prostu regularne szarpanie poprzez naciskanie PPM.

Należy pamiętać, że techniki mają 3 różne poziomy:
○ – niski ; ○○ – średni; ○○○ – wysoki

przytrzymanie

Im wyższy poziom tym większa szansa za złapanie medalowej / unikatowej sztuki – pamiętajcie, że poziomy korelują z używaną przynętą.


7. Jak rozpoznać branie?

glebokoscŁowienie na spinning ma jedną wadę – zaczepy, które zapewne niejednokrotnie Was zmylą. Zwijając naszą żyłkę widzimy z prawej strony czerwoną ikonkę w kształcie małej rybki – pokazuje, na jakiej głębokości znajduje się wabik a pod ikonką pokazuje się metoda zwijania, (jeżeli prawidłowo ją wykonujemy) oraz jej poziom.

Teraz najważniejsze – boczny słupek, który jednocześnie określa siłę zarzutu oraz atakowanie wabika.

Jak to wygląda?
Zwijając naszą żyłkę podczas brania słupek zacznie wariować (gwałtownie skoczy do góry) oraz wygnie się szczytówka – wtedy zacinamy naciskając prawy przycisk myszki, (jeżeli było to branie, czerwona ikona rybki powinna zniknąć).

braniebranie1branie2

 

 

Ryba będzie walczyć, może wyskakiwać z wody, podpływać do brzegu czy stawiać opór płynąc w przeciwną stronę – ciągnąc rybę należy pamiętać, aby cały czas kontrolować hamulec oraz napięcie żyłki (będzie za luźna ryba ucieknie, będzie zbyt mocna naprężona – żyłka pęknie), dodatkowo dość często można naciskać PPM, co pomoże 'ukierunkować’ rybę.

 

zaczep
A jak wygląda zaczep? Przede wszystkim będziemy mieli komunikat wyświetlony u góry ekranu. Przy zacięciu żyłka się mocno napręży a słupek diagramu skoczy aż do czerwonego pola (często występuje ikona kołowrotka). Przy mocniejszym pociągnięciu wabik powinien się uwolnić z zaczepu, można próbować innymi metodami, (co nam do głowy przyjdzie) – jeżeli jednak to nic nie daje naciskamy B i przecinamy żyłkę.

Na pewno nie raz ryba będzie z Wami walczyć i ucieknie, ale nie poddawajcie się! Trening czyni mistrza! 🙂 Poniżej znajdziecie wskazówki na połów bassów wielkogębowych i szczupaków na mapie Missouri.


8. Spinning na mapie Missouri

 

 1. Bass wielkogębowy
  Nasz kochany Bass jest najłatwiejszy do złapania w górnej lokalizacji. A dokładniej z lewej strony – obok szuwar. Wabik nasz zarzucamy możliwe blisko szuwar – dla przykładu poniżej są zdjęcia gdzie Ja zarzucam:

bass 1

Zwijam metodą „przytrzymanie”, co pozwala mi złapać potężne medalowe bassy (zazwyczaj na Jigi 9 gr) . Wahadłówka 5 gr pozwoli Wam złowić zarówno sztuki młode, dorosłe i sporadycznie medalowe (trzeba się postarać). Czasami zamiast Bassa wielkogębowego możecie złapać bassa czarnego lub białego (medalowe).
bass wielki

Szczupak czarny
Szczupak, szczupak…szczupak?

Tak, tutaj jest szczupak! Nawet dwa gatunki – szczupak czarny i szczupak amerykański. Niestety w opisie lokalizacji jest błąd – który zostanie poprawiony. Wracając do szczupaków – lubią siedzieć w szuwarach, jednak nie polują tylko czyhają na ofiarę.

szczupak


9. Multiplikator vs Spinning

 

Rodzaj Zalety Wady Najlepsze zastosowanie
MULTIPLIKATOR
 • Żyłka się nie skręca
 • Wysoka moc zwijania
 • Silny system hamulcowy
 • Idealny na długie walki
 • Wyższe przełożenie
 • Częste luzy
 • Trudne do zarzucenia
 • Połów dużych ryb
 • Duże wabiki
 • Ciężkie żyłki
SPINNING
 • Sporadyczne luzy
 • Łatwe do zarzucenia
 • Odległość zarzucenia
 • Bardziej wszechstronne
 • Skręcanie żyłki
 • Mniejsze wabiki
 • Finezyjna technika
 • Lżejsze żyłki

10. Porady i tricki

 

 1. Wyćwiczcie metodę przetrzymania – przyda się na innych łowiskach.
 2. Zauważyłem, że bassy bardzo chętnie biorą na 9g jigi bassowe w kolorze białym i niebieskim, chociaż na innych mapach to już nie działało.
 3. Blachy/wahadłówki – szczupak lubi błyskotki, im bardziej się błyszczy tym większa szansa złapania szczupaka.
 4. Godziny brań…możecie zaobserwować różne godziny aktywności ryb, ale na spinning brania są praktycznie non-stop, jeżeli używamy odpowiedniej techniki na odpowiednim ‘poziomie’.
 5. Po zarzuceniu wabika – pozwólcie mu opaść na dno, a następnie rozpocznijcie ‘wabienie’.
 6. Regulacja hamulca oraz prędkości zwijania jest bardzo ważna – osobiście kontroluje to przy każdym połowie.
  hamulechamulec2

7. Używania klawisza SHIFT – szybkiego zwijania używam przy metodzie przytrzymania, oczywiście tą metodą można wykonywać w łatwiejszy sposób. Jednakże szybkie zwijanie przydaje się bardzo często.

hamulec3


11. Podsumowanie

Missouri to raj do wbijania nawet 8 poziom i medalowe bassy wielkogębowe czy medalowe szczupaki czarne. Wystarczy odpowiedni wabik (radzę nie przekraczać na Missouri 14g).
Pamiętajcie, aby zwijać techniką „przytrzymania” najlepiej na poziomie 3 (czyt. Poziom 3 przytrzymania) 🙂

Sprzęt podstawy macie zawarty w tym poradniku – pamiętajcie, jest to proponowany zestaw dla osób z 3 lub 4 poziomem – zapewne osoby z wyższym mają już swój własny!

Wszystkie informacje pochodzą z moich własnych doświadczeń, informacji zebranych podczas uczestnictwa w beta-testach, tłumaczenia gry i współpracy z deweloperami.


Połamania,
Raintek, WPiW Team Member

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ddd
ddd
6 czerwca 2021 10:56

kupilem zly kolowrotek -3k w plecy

lol
lol
2 kwietnia 2021 09:53

ja nie wiem ja twistera zamontować.