Poradnik Fishing Planet(#2): Podstawy spinningu (Missouri)

Fishing Planet

W drugim poradniku chciałbym Wam przedstawić podstawowe informacje na temat spinningu. Oczywiście nie będzie to czysta teoria – również znajdziecie tu praktyczne zastosowanie podanych metod na mapie Missouri. Jest to ostatni poradnik z serii ‘Podstawy’. Kolejne będą dotyczyć określonych gatunków ryb i map.

Kilka słów wstępu

Zakładając, że dopiero uzyskaliście 3 poziom, nadszedł czas, aby wypróbować nową metodę połowu – spinning. Spinning jest nieco trudniejszy od połowu na spławik, ale nie martwcie się – po kilku próbach stwierdzicie, iż jest to dziecinnie proste! Metoda ta pozwoli Wam ‘aktywniej’ używać myszki oraz łatwiej i szybciej złapiecie te większe i największe drapieżniki (Bassy, Szczupaki, Pstrągi, Czawycze, Trocie…i tak dalej). Przed tym jednak należy odpowiednio się przygotować.

Jak wskazuje tytuł poradnika skupimy się na mapie , czyli naszym stanie rodzinnym, gdzie możemy złowić na spinning poniższe ryby:

 • bass wielkogębowy
 • bass biały
 • bass czarny
 • szczupak czarny
 • szczupak amerykański

Jest to pierwsza mapa, na której wędkujemy, dlatego, tutaj nauczymy się metody spinningowej. Teraz przejdziemy do teoretyczno – praktycznej części poradnika!


1. Wybór wędziska

Wędka teleskopowa, z której łowiliśmy na spławik niestety nie nadaje się do metody spinningowej, w związku z tym musimy udać się na małe zakupy.

W tym celu należy otworzyć menu i wybrać zakładkę sklepu (nie musimy wychodzić do menu głównego, jeżeli mamy (ważne) miejsce w PLECAKU, gdyż część sprzętu znajduje się w sklepie ‘lokalnym’).

Przechodzimy do zakładki “WĘDKI”, na lewym panelu mamy do wyboru przeróżne filtry. Wybieramy filtr “Typ” i zaznaczamy wędki Spinningowe.

Poradnik Fishing Planet spinning 1

Na ekranie ukażą się nam wędki dostępne w sklepie lokalnym – nie mamy ich za dużo do wyboru. Interesuje nas pozycja:
ValueSpin 190 (koszt 38 kredytów)

Poradnik Fishing Planet spinning 2

Wędka ma długość 190 cm (numer modelu zazwyczaj informuje o długości wędki), udźwignie wabiki do 18g oraz ryby do 3kg. Wędka ta jest idealna na prawie każdą mapę, ale należy liczyć się z tym, że do połowu na cięższe wabiki, woblery czy jerki lepiej nadają się wędki castingowe (osobiście wolę casting, lepiej mi się nimi wędkuje).

Naciskamy KUP – należy pamiętać, aby mieć miejsce w plecaku, w przeciwnym razie zakupów będziemy musieli dokonać w menu głównym a nowy sprzęt przerzucić z magazynu do plecaka.

Poradnik Fishing Planet spinning 3

Wędka kupiona? Pora na kołowrotek!

 


2. Wybór kołowrotka

Poradnik Fishing Planet kołowrotek spinningKołowrotek jest bardzo ważną częścią wędkarstwa spinningowego – podstawową rzeczą, o jakiej należy pamiętać to to, że Multiplikatory pasują tylko i wyłącznie do wędek castingowych! Tak, więc nie porywajcie się z motyką na słońce i kupcie odpowiednio dopasowany sprzęt.Za 83 kredyty możemy nabyć kołowrotek MiniSpin 1200 o nawoju 50 cm i pojemności szpuli:

 

 • żyłka mono – 0.12mm/120
 • plecionka – 0.12mm/120

Kołowrotek ten pozwoli nam wyciągać medalowe bassy wielkogębowe, szczupaki i pstrągi – należy jednak pamiętać o ODPOWIEDNIEJ regulacji hamulca, aby nie zniszczyć kołowrotka przy wciąganiu większej sztuki.

3. Żyłka, plecionka czy fluorokarbon?

Niestety plecionka 0.12mm jest dostępna za złoto, dlatego większość z nas będzie musiała zadowolić się zwykłą żyłką Mono 0.12mm lub 0.18mm natomiast, jeżeli uzyskacie poziom 5, zachęcam Was do zamontowania plecionki 0.15mm – pomimo ostrzeżenia jest bardzo skuteczna i osobiście ani razu nie uszkodziłem wędki czy kołowrotka.

Poradnik Fishing Planet linka Poradnik Fishing Planet linka2 Poradnik Fishing Planet żyłka Poradnik Fishing Planet żyłka 2

Plecionki charakteryzują się większą wytrzymałością w porównaniu do żyłek Mono, natomiast fluorokarbon jest to niebo dla osób wędkujących na spinning lub casting (fluorokarbon jest mniej widoczny przez ryby).

Żyłki są stosunkowo tanie – tak, więc nie powinniście mieć większego problemu z jej zakupem.


Wybór przynęty spinningowej

Jigi bassowe, blachy, wahadłówki, obrotówki…cała masa wszystkiego, do wyboru do koloru – ale z ograniczeniami dotyczącymi poziomu 🙂

Dlatego wybierzemy najbardziej optymalne przynęty!

Na poziomie 3 są dostępne wahadłówki 5g z kotwicą #2.

Do wyboru mamy 2 kolory, które mają odpowiednie zastosowanie:

Poradnik Fishing Planet blacha srebroa) Wahadłówka ZŁOTA 5g, #2 – kolor złoty wykazuje większą ilość brań podczas pochmurnej pogody, mgły czy opadów – ogólnie w momencie, kiedy nie ma odpowiedniego oświetlenia. W tym wypadku kolor złoty spisuje się idealnie. Oczywiście w słoneczną pogodę brania również będą, ale nie tak efektywne jak na kolor srebrny
Poradnik Fishing Planet srebro
b) Wahadłówka SREBRNA 5g, #2 – kolor srebrny w przeciwieństwie do koloru złotego, idealnie sprawdza się przy mocnym słońcu, gdzie promienie słoneczne mocno odbijają się od wahadłówki i błyszczy jak diabli 😉

Koszt jednej wahadłówki 5g to 10 kredytów.

Zakładając, że kupimy 2 – wyniesie nas to 20 kredytów.

Ogólną zasadą przy połowie drapieżników, np. bassów czy szczupaków – im cięższy (większy) wabik tym większa ryba się złapie. Dziwna zależność – a jednak, należy pomimo wszystko pamiętać, że wabik może być za DUŻY dla niektórych gatunków – np. szczupaki złapiemy na wahadłówkę 21g, lecz z bassem mogą być już kłopoty. Preferowany rozmiar jigów bassowych na Missouri to 9 i 14 gr.
Preferowany rozmiar wahadłówki na Missouri to NIE większy niż 14 gr.

5. Końcowy zestaw

Jeżeli zastosowaliście się do powyższych wskazówek, powinniśmy mieć następujący zestaw:

 • Wędka: ValueSpin 190 (38 kredytów)
 • Kołowrotek: MiniSpin 1200 (83 kredyty)
 • Żyłka: Mono 0.12 (5 kredytów),0.18(6 kredytów) lub plecionka 0.15mm*(*od 5 poziomu – 25 kredytów)
 • Wabiki: Wahadłówki 5g, #2 (Srebrna i Złota = 20 kredytów)

Cały zestaw powinien nas wynieść: między 146 a 166 kredytów. Czyli nie tak dużo.

Zestaw gotowy, teraz pora na techniki spinningowe!

6. Techniki spinningowe

W grze występuje 5 metod spinningu:

 1. Straight Slow – Wleczony powolny – jest to nic innego jak bardzo wolne, ciągłe wleczenie przynęty, zazwyczaj na ‘1 biegu’,
 2. Straight – Wleczony – metoda taka sam jak powyższa, tylko z ciut większą prędkością zwijania,
 3. Lift&Drop – Z opadu – zwijamy żyłkę na wolniejszych ‘biegach’, co kilka metrów podszarpując wabik poprzez naciśnięcie prawego przycisku myszy. Im bardziej regularne są odstępy między podszarpywaniem tym wyższy poziom techniki osiągamy.
 4. Stop&Go – Przytrzymanie – polega na zwijaniu przynęty i jej opuszczaniu na dno przy chwilowym ‘pozostawieniu’ wabika na dnie. Krótko mówiąc zwijamy wabik i przytrzymujemy go przy dnie, następnie znów zwijamy i tak w kółko.
  Na tą metodę łapię 90% swoich wszystkich ryb.
 5. Twitching – Szarpany – jak sama nazwa mówi, polega na szarpaniu przynęty. Żadna filozofia, po prostu regularne szarpanie poprzez naciskanie PPM.

Należy pamiętać, że techniki mają 3 różne poziomy:
○ – niski ; ○○ – średni; ○○○ – wysoki

Poradnik Fishing Planet przytrzymanie

Im wyższy poziom tym większa szansa za złapanie medalowej / unikatowej sztuki – pamiętajcie, że poziomy korelują z używaną przynętą.


7. Jak rozpoznać branie?

Poradnik Fishing Planet głębokośćŁowienie na spinning ma jedną wadę – zaczepy, które zapewne niejednokrotnie Was zmylą. Zwijając naszą żyłkę widzimy z prawej strony czerwoną ikonkę w kształcie małej rybki – pokazuje, na jakiej głębokości znajduje się wabik a pod ikonką pokazuje się metoda zwijania, (jeżeli prawidłowo ją wykonujemy) oraz jej poziom.

Teraz najważniejsze – boczny słupek, który jednocześnie określa siłę zarzutu oraz atakowanie wabika.

Jak to wygląda?
Zwijając naszą żyłkę podczas brania słupek zacznie wariować (gwałtownie skoczy do góry) oraz wygnie się szczytówka – wtedy zacinamy naciskając prawy przycisk myszki, (jeżeli było to branie, czerwona ikona rybki powinna zniknąć).

Poradnik Fishing Planet braniePoradnik Fishing Planet branie1Poradnik Fishing Planet branie2

 

 

Ryba będzie walczyć, może wyskakiwać z wody, podpływać do brzegu czy stawiać opór płynąc w przeciwną stronę – ciągnąc rybę należy pamiętać, aby cały czas kontrolować hamulec oraz napięcie żyłki (będzie za luźna ryba ucieknie, będzie zbyt mocna naprężona – żyłka pęknie), dodatkowo dość często można naciskać PPM, co pomoże ‘ukierunkować’ rybę.

Poradnik Fishing Planet zaczep
A jak wygląda zaczep? Przede wszystkim będziemy mieli komunikat wyświetlony u góry ekranu. Przy zacięciu żyłka się mocno napręży a słupek diagramu skoczy aż do czerwonego pola (często występuje ikona kołowrotka). Przy mocniejszym pociągnięciu wabik powinien się uwolnić z zaczepu, można próbować innymi metodami, (co nam do głowy przyjdzie) – jeżeli jednak to nic nie daje naciskamy B i przecinamy żyłkę.

Na pewno nie raz ryba będzie z Wami walczyć i ucieknie, ale nie poddawajcie się! Trening czyni mistrza! 🙂 Poniżej znajdziecie wskazówki na połów bassów wielkogębowych i szczupaków na mapie Missouri.


8. Spinning na mapie Missouri
 1. Bass wielkogębowy
  Nasz kochany Bass jest najłatwiejszy do złapania w górnej lokalizacji. A dokładniej z lewej strony – obok szuwar. Wabik nasz zarzucamy możliwe blisko szuwar – dla przykładu poniżej są zdjęcia gdzie Ja zarzucam:

Poradnik Fishing Planet Bass 1

Zwijam metodą “przytrzymanie”, co pozwala mi złapać potężne medalowe bassy (zazwyczaj na Jigi 9 gr) . Wahadłówka 5 gr pozwoli Wam złowić zarówno sztuki młode, dorosłe i sporadycznie medalowe (trzeba się postarać). Czasami zamiast Bassa wielkogębowego możecie złapać bassa czarnego lub białego (medalowe).
Poradnik Fishing Planet Bass wielki

Szczupak czarny
Szczupak, szczupak…szczupak?

Tak, tutaj jest szczupak! Nawet dwa gatunki – szczupak czarny i szczupak amerykański. Niestety w opisie lokalizacji jest błąd – który zostanie poprawiony. Wracając do szczupaków – lubią siedzieć w szuwarach, jednak nie polują tylko czyhają na ofiarę.

Poradnik Fishing Planet szczupak

9. Multiplikator vs Spinning

 

Rodzaj Zalety Wady Najlepsze zastosowanie
MULTIPLIKATOR Żyłka się nie skręca

Wysoka moc zwijania

Silny system hamulcowy

Idealny na długie walki

Wyższe przełożenie

Częste luzy

Trudne do zarzucenia

Połów dużych ryb

Duże wabiki

Ciężkie żyłki

SPINNING Sporadyczne luzy

Łatwe do zarzucenia

Odległość zarzucenia

Bardziej wszechstronne

Skręcanie żyłki Mniejsze wabiki

Finezyjna technika

Lżejsze żyłki

10. Porady i tricki

Wyćwiczcie metodę przetrzymania – przyda się na innych łowiskach.

Zauważyłem, że bassy bardzo chętnie biorą na 9g jigi bassowe w kolorze białym i niebieskim, chociaż na innych mapach to już nie działało.

Blachy/wahadłówki – szczupak lubi błyskotki, im bardziej się błyszczy tym większa szansa złapania szczupaka.

Godziny brań…możecie zaobserwować różne godziny aktywności ryb, ale na spinning brania są praktycznie non-stop, jeżeli używamy odpowiedniej techniki na odpowiednim ‘poziomie’.

Po zarzuceniu wabika – pozwólcie mu opaść na dno, a następnie rozpocznijcie ‘wabienie’.

Regulacja hamulca oraz prędkości zwijania jest bardzo ważna – osobiście kontroluje to przy każdym połowie.
Używania klawisza SHIFT – szybkiego zwijania używam przy metodzie przytrzymania, oczywiście tą metodą można wykonywać w łatwiejszy sposób. Jednakże szybkie zwijanie przydaje się bardzo często.

Poradnik Fishing Planet hamulec Poradnik Fishing Planet hamulec2 Poradnik Fishing Planet hamulec3

11. Podsumowanie
Missouri to raj do wbijania nawet 8-go poziomu i medalowe bassy wielkogębowe czy medalowe szczupaki czarne. Wystarczy odpowiedni wabik (radzę nie przekraczać na Missouri 14g).
Pamiętajcie, aby zwijać techniką “przytrzymania” najlepiej na poziomie 3 (czyt. Poziom 3 przytrzymania) 🙂

Sprzęt podstawy macie zawarty w tym poradniku – pamiętajcie, jest to proponowany zestaw dla osób z 3 lub 4 poziomem – zapewne osoby z wyższym mają już swój własny!

Wszystkie informacje pochodzą z moich własnych doświadczeń, informacji zebranych podczas uczestnictwa w beta-testach, tłumaczenia gry i współpracy z deweloperami.


Połamania,
Raintek, WPiW Team Member

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments