Beachcasting – połowy z plaży

Beachcasting – połowy z plaży -

Beachcasting – połowy z plaży – W poprzednich częściach cyklu o beachcastingu omówiliśmy ogólną budowę zestawu obowiązującego w tej metodzie, poczynając od linki głównej, poprzez przypon strzałowy, a kończąc na różnych typach ciężarków używanych w łowieniu plażowym.

Beachcasting – połowy z plaży

Beachcasting – połowy z plaży – W tej części chciałbym przybliżyć czytelnikom przypony właściwe, stosowane w morskim wędkarstwie plażowym, ze szczególnym naciskiem na te najpowszechniejsze. Jak to bywa we wszystkich dziedzinach wędkarstwa, wiele lat doświadczeń wędkarzy wpłynęło na szereg rozwiązań, co w połączeniu z postępem technologicznym powoduje, iż wybór przyponu do metody plażowej może przyprawić o zawrót głowy niejednego adepta tej fascynującej dziedziny wędkarstwa. Zanim napiszę cokolwiek o konkretnych przyponach, chciałbym zwrócić uwagę na jedną kwestię, a mianowicie dostępność przyponów gotowych – mam tutaj na myśli głównie rynek brytyjski. Otóż w Wielkiej Brytanii rynek wędkarstwa morskiego jest na tyle duży, że bez problemu kupimy tutaj każdy rodzaj przyponu, jaki można zastosować w łowieniu plażowym. Wspominam o tym dlatego, że moim zdaniem, nie warto zaczynać od wiązania własnych przyponów, gdyż najzwyczajniej się to nie opłaca! jeśli podliczyć koszty wszystkich komponentów oraz pracochłonność wykonania przyponów szybko okaże się, że naprawdę taniej wyjdzie kupić je w sklepie wędkarskim lub przez Internet. dlatego gorąco zachęcam, przynajmniej na początku, do skorzystania z gotowych rozwiązań, które później – w miarę chęci i potrzeb możemy kopiować lub poddawać modyfikacjom według naszego uznania i na bazie zdobywanych doświadczeń. Na początek powinniśmy się skupić na rozwiązaniach najprostszych. z czasem każdy zdecyduje sam, czy powinien sięgnąć po bardziej wyrafinowane rozwiązania.

Beachcasting – połowy z plaży - Zestawy plażowe

Beachcasting – połowy z plaży

Beachcasting – połowy z plaży – Zacznijmy od najprostszego przyponu stosowanego w beachcastingu, a mianowicie: 2 hook Flapper rig.
Przypon ten to w zasadzie typowa konstrukcja typu paternoster, zaopatrzona w dwa haki. długość tego przyponu wynosi zwykle 1-1.75 m i jest on z jednej strony zakończony krętlikiem, który wpinamy w agrafkę, aby połączyć go z przyponem strzałowym, na drugim końcu dowiązany jest łącznik, w który wpinamy ciężarek. Ten odcinek przyponu jest wykonany z żyłki o średnicy około 0,60 mm. Haki dowiązane są natomiast na żyłce o średnicy około 0,40 mm na długości od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów zakończonej krętlikiem, przez który przechodzi główna, grubsza linka przyponu. Przyponiki z hakami są blokowane zaciskowymi tulejkami, pomiędzy którymi znajdują się dwa koraliki, a pomiędzy nimi – wspomniany krętlik. Są one ustawione od siebie w takiej odległości, aby górny hak, zwisając swobodnie, nie mógł zaczepić o elementy mocujące dolny hak do głównej linki przyponu. Tak więc haki są unieruchomione względem siebie, lecz dzięki małemu krętlikowi mogą obracać się wokół osi linki głównej przyponu. Fakt ten w połączeniu z dość grubymi linkami, z jakich zbudowany jest przypon, powoduje, że wbrew temu, co można by sadzić patrząc po raz pierwszy na konstrukcję tego przyponu, nie dochodzi do splątań w czasie rzutu i ściągania zestawu. W locie haki z przynętą wpadają często w ruch wirowy względem osi całego przyponu, co nie wpływa najlepiej na dystans rzutów. dlatego przypony typu flapper stosujemy w sytuacjach, kiedy niekoniecznie zależy nam na dużych odległościach i najczęściej przy połowie małych ryb z zastosowaniem niewielkich przynęt. Można powiedzieć, że ten przypon jest rozwiązaniem uniwersalnym. rozwinięciem konstrukcji 2 flapper rig jest przypon o nazwie clip down rig, który jest niczym innym jak tym samym przyponem z dodanymi uchwytami (clips) przytrzymującymi haki, co powoduje, że są one unieruchomione w czasie lotu i nie powodują tak dużych oporów, jak to ma miejsce w pierwotnej konstrukcji.

Beachcasting – połowy z plaży

Beachcasting – połowy z plaży - Flapper ring

Beachcasting – połowy z plaży

Konstrukcja łącząca boczne troki z główną żyłką przyponu dobry sposób na przechowywanie gotowych zestawów.

Warto zwrócić uwagę na górny haczyk zestawu. Może on być również odwrócony w przeciwną stronę niż hak dolny. Gotowe przypony. rozwiązanie na początek naszej przygody z beachcastingiem.

Beachcasting – połowy z plaży

Pennel rig
Beachcasting – połowy z plaży - Zestawy surfcasting

Beachcasting – połowy z plaży

Mocowanie haka do clipsa ciężarka.
Kolejną popularną konstrukcją jest tzw. pennel rig. Warto o nim wspomnieć chociażby dlatego, że jest to podstawowy przypon używany do połowu dorsza z plaży. W odróżnieniu

Beachcasting – połowy z plaży - Zestaw plażowy

Beachcasting – połowy z plaży

od poprzednio omawianego, ma on tylko jedno ramię odchodzące od linki głównej przyponu, ale co ciekawe – znajdują się na nim dwa haki! Przypon został wymyślony do połowu na względnie duże przynęty i z tego właśnie powodu potrzebujemy dwóch haczyków. Większy hak (zwykle wielkości 3/0) dowiązany jest do końca bocznego ramienia przyponu, nad nim natomiast – można by rzec przelotowo – umieszczony jest mniejszy hak(2/0). dodatkowo na trzonek mniejszego haka naciągnięta jest igelitowa rurka, która pomaga w unieruchomieniu tego haka na żądanej wysokości. Jak już wcześniej wspomniano, przypon ten służy do połowu na przynęty duże i stąd dwa haki w jego konstrukcji. Zwykle jako przynęty na dorsza używa się lugwormów (pierścienice) lub squida (mała kałamarnica), często w kanapce. Dwa haki, jeden wbity w dół, drugi w górę, doskonale trzymają sporą przynętę i zwiększają szansę na udane zacięcie ryby. Ponadto tak umocowana przynęta, dodatkowo owinięta bait elastic (nić wędkarska), zachowuje jednolity i zwarty kształt i przytrzymana zaraz za ciężarkiem (dolny hak zaczepiamy za klips ciężarka) nie powoduje dużych oporów w locie.

Beachcasting – połowy z plaży

Pennel rig to typowy przypon do połowu na długich dystansach. Myślę, że na początek przygody z beachcastingiem w zupełności wystarczą nam omówione wyżej konstrukcje przyponów; prawdę mówiąc, wielu wędkarzy zostaje tylko przy tych konstrukcjach, stosując je prawie w każdych warunkach. Zasada, że najprostsze rozwiązania bywają najlepsze, sprawdza się również w beachcastingu.

Beachcasting – połowy z plaży


Tekst: Artur Brzozowski, Zdjęcia: autor, Adam Markiewicz, rys.: Natan Bednarek

Morski Łowca 03.2011
Morski Łowca– magazynu całkowicie poświęcony wędkarstwu morskiemu.

Jeśli chcecie rozpocząć wędkowanie w morzu – warto się do niego przygotować!

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments