Wędkowanie w Niemczech – Jak można legalnie wędkować?

Wędkowanie Niemcy

Wędkowanie w Niemczech – Z kilkoma wyjątkami, połowy wędkarskie są dozwolone w całych Niemczech. Jednak licencja lub zezwolenie wędkarskie jest bezpośrednio powiązane z występującymi w poszczególnych wodach gatunkami ryb.
Na terenie Niemiec występuje bardzo dużo obszarów przeznaczonych do wędkowania, począwszy od krainy łososia i pstrąga – źródła i rzeki na południu kraju do rejonów połowu dorsza morskiego w Bałtyku na północy kraju. Wiele miast w Niemczech w swoich obszarach terytorialnych ma jeziora, kanały i rzeki przeznaczone do wędkowania. Przykładem może być stolica Niemiec Berlin, który otoczony jest ponad 100 jeziorami.

Wędkarstwo w Niemczech jest oparte na regionalnych stowarzyszeniach rybackich (Landesfischereiverbände). Każdy land związkowy posiada minimum jedno tego typu stowarzyszenie. Każde stowarzyszenie posiada indywidualne regulaminy połowu ryb dotyczące ich obszaru działania. Jedyną regulacją wędkarska, która jest wspólna dla (prawie) wszystkich landów jest potrzeba zdania egzaminu wędkarskiego przed pierwszym zarzuceniem wędki.

Wędkowanie w Niemczech – Licencja Wędkarska (Fischereischein)

Licencję zezwalająca na wędkowanie (Fischereischein) uzyskuje się po ukończeniu Sportfisherprüfung (egzamin na sportowy połów ryb). Egzamin na licencję zwykle odbywa się raz lub dwa razy w roku, w różnym czasie w zależności od landu.

Aby uzyskać licencję należy zgłosić się do odpowiedniego klubu wędkarskiego (Angelverein), aby dowiedzieć się kiedy są prowadzone lekcje i egzaminy na pozwolenie wędkarskie. Każdy kandydat na wędkarza musi odbyć 30-40 godzin nadzorowanych lekcji z podstaw i przepisów wędkarskich, które muszą być odbyte przed egzaminem. Lekcje odbywają się w ciągu 4-5 weekendów. Informacje o terminach i zakresie nauczania zazwyczaj są dostępne w lokalnych klubach wędkarskich oraz sklepach.
Egzamin sprawdza wiedzę w kategoriach:

– Rozróżnianiu poszczególnych gatunków ryb

– Biologia ryb i siedliska

– Sprzęt wędkarski i jego zastosowania

– Obchodzenie się ze złowionymi rybami

– Różne rodzaje wód (jeziora, rzeki, morza)

– Przepisy dotyczące ochrony ryb, zwierząt i przyrody.

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu klub wędkarski wystawia zaświadczenie, które jest podstawą dla urzędnika miejscowego ratusza( Bezirksamt) do wydania oficjalnej licencji połowowej. Certyfikat pomyślnego przejścia egzaminu jest ważny na całe życie, natomiast licencja połowowa ma ważność jednego lub pięciu lat. Licencja może być odnawiana za odpowiednią opłatą.

Wędkowanie w Niemczech – Turystyczne licencje tymczasowe

Turyści i goście mogą również składać wnioski o licencję połowową turystyczną w wyżej wymienionych klubach. Jednak przed wyjazdem do Niemiec należy to ustalić telefonicznie lub przez znajomego mieszkającego w danym landzie, pozwoli to na zorganizowanie odpowiedniego terminu oraz instruktorów do przeprowadzenia egzaminu na turystyczną licencję połowową. Proces ten jest podobny do zwykłej licencji. Różni się tym, że pozwolenie jest wydawane bezpośrednio po zakończeniu egzaminu i jest ważne przez ograniczony okres czasu. Licencje połowowe turystyczne są ważne przez jeden tydzień, dwa tygodnie lub jeden miesiąc.

Ostatnio, ze względu na dużą liczbę turystów chcących wędkować w Niemczech, kilka landów zniosło całkoicie wymóg posiadania licencji turystycznej. Obecnie na terenie dawnej NRD, Brandenburgia i Meklemburgia-Pomorze Przednie, wystarczy wykupić zezwolenie na wędkowanie.

Uwaga: Wędkowanie bez zezwolenia lub nie przedstawienie licencji połowowej dla odpowiednich organów uprawnionych do kontroli na terenie Niemiec (Marine policja, urzędnicy lasów i tak dalej) może prowadzić do ogromnych kar. Powodem tego jest łamanie przez łowiącego bez licencji kilku praw obowiązujących w Niemczech z zakresu: ochrony przyrody, kradzieży, okrucieństwa wobec zwierząt itp.Wędkowanie w Niemczech

Mach jetzt deinen Angelschein mit unserem Onlinekurs!

 

Wędkowanie w Niemczech – Zezwolenia na wędkowanie

Aby uzyskać pozwolenie na wędkowanie, wędkarze muszą przedstawić swoją licencję wędkarską w lokalnym sklepie wędkarskim lub klubie. Zezwolenia połowowe można kupić na dzienne wycieczki wędkarskie, a także okresy tygodniowe i miesięczne. Zezwolenia są specyficzne dla poszczególnych wód, dlatego dobrze jest wybrać obszar do połowów przed znalezieniem sklepu lub klubu uprawnionego do sprzedaży zezwoleń. Część kosztów zezwolenia jest przeznaczona na zarybianie oraz utrzymanie i ochronę wód.

 

Wędkowanie w Niemczech – Na zezwoleniach wędkarskich znajdują się odpowiednie informacje dla wędkującego:

– Jakie ryby można złowić w wodach

– Wszelkie sezonowe okresy ochronne ryb (na przykład Berlin / Brandenburgia – Szczupak: 01 styczeń-30 kwietnia)

– Wymiar ochronny dla każdego gatunku

– Data ważności zezwolenia połowowego (jeśli nie ma daty na formularzu, wędkującemu grozi grzywna)

– Pieczęć i podpis sklepu lub klubu wystawiającego zezwolenie

– Informacje na temat organów odpowiedzialnych za ochronę oraz eksploatację wód.

Czasem na więcej niż jednym jeziorze lub rzece można łowić przy użyciu tego samego zezwolenia i jest to również ujęte w informacji na zezwoleniu. Zwykle listę wszystkich regionalnych wód przeznaczonych do wędkowania można znaleźć na odwrocie zezwolenia. Pracownicy sklepu wędkarskiego zaznaczają wybrane wody przez nabywcę zezwolenia.

Ceny różnią się w zależności od pory roku i regionu.

W morzu –  licencje wędkarskie są konieczne (oprócz landów ze specjalnymi licencjami turystycznymi).

Wędkowanie w Niemczech – Gatunki ryb łowione w Niemczech i ich sezon połowu:
Fisch Ryba Sezon
Hecht szczupak Jesień
Lachs łosoś Cały rok
Aal węgorz Lato
Karpfen karp Lato
Forellen pstrąg Cały rok
Barsch okoń Jesień
Zander Sandacz Jesień
Dorsch dorsz Wiosna
Hering śledź Cały rok
Makerel makrela Cały rok
Wels sum Lato
Brassen leszcz Jesień/wiosna

Wędkowanie w Niemczech

Podsumowując:

PodsumowanieW Niemczech, aby móc legalnie wędkować, potrzebujesz licencji wędkarskiej, zwanej Fischereischein. Licencję tę można uzyskać po zdaniu egzaminu Sportfisherprüfung (egzamin na sportowy połów ryb). Egzamin ten odbywa się raz lub dwa razy w roku, a terminy różnią się w zależności od landu. Aby przystąpić do egzaminu, musisz zgłosić się do odpowiedniego klubu wędkarskiego (Angelverein), aby dowiedzieć się, kiedy są prowadzone lekcje i egzaminy na pozwolenie wędkarskie. Przed egzaminem musisz odbyć 30-40 godzin nadzorowanych lekcji z podstaw i przepisów wędkarskich. Lekcje te odbywają się w ciągu 4-5 weekendów. Egzamin sprawdza wiedzę w kategoriach: rozróżniania poszczególnych gatunków ryb, biologii ryb i siedlisk, sprzętu wędkarskiego i jego zastosowań, obchodzenia się ze złowionymi rybami, różnych rodzajów wód (jeziora, rzeki, morza) oraz przepisów dotyczących ochrony ryb, zwierząt i przyrody. Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu klub wędkarski wystawia zaświadczenie, które jest podstawą dla urzędnika miejscowego ratusza (Bezirksamt) do wydania oficjalnej licencji połowowej. Certyfikat pomyślnego przejścia egzaminu jest ważny na całe życie, natomiast licencja połowowa ma ważność jednego lub pięciu lat. Licencję można odnawiać za odpowiednią opłatą. Turyści i goście mogą również składać wnioski o licencję połowową turystyczną w wyżej wymienionych klubach. Jednak przed wyjazdem do Niemiec należy to ustalić telefonicznie lub przez znajomego mieszkającego w danym landzie, pozwoli to na zorganizowanie odpowiedniego terminu oraz instruktorów do przeprowadzenia egzaminu na turystyczną licencję połowową. Aby uzyskać pozwolenie na wędkowanie, wędkarze muszą przedstawić swoją licencję wędkarską w lokalnym sklepie wędkarskim lub klubie. Zezwolenia połowowe można kupić na dzienne wycieczki wędkarskie, a także okresy tygodniowe i miesięczne.

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments