Czy tylko C&R się liczy? Sprawdź inne praktyki etycznego wędkarza

Uwolnić Rybę

Czy tylko C&R się liczy? – Organizacji domagających się zakazu wędkowania jest bardzo dużo, a lista zarzutów stawianych wędkarzom jest długa. Trudno pogodzić się z zanegowaniem idei o rekreacyjnym połowie ryb, jednak warto powziąć pewne kroki, które przyczynią się do bycia bardziej etycznym i przyjaznym dla środowiska. Zacznijmy od siebie i postępujmy według kodeksu dobrych praktyk, bo RAPR i catch&release to nie wszystko!

Czy tylko C&R się liczy? – Atak na wędkarstwo

Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (RSPCA) i Kampania na Rzecz Zakazu Wędkowania (CAA) w Wielkiej Brytanii oraz Ludzie dla Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA) w Stanach Zjednoczonych i Europie – to tylko kilka światowych inicjatyw, które walczą z wędkarstwem. Ich najpoważniejszym argumentem jest ten mówiący, że wędkowanie to zajęcie niehumanitarne, bo ryby odczuwają ból i cierpienie. Trudno z tym dyskutować, jednak jedno jest pewne: rekreacyjny połów ryb w dużym stopniu wpływa na stan ekosystemu i poziom zarybienia wód. – Aby z jeszcze większą troską zadbać o naturę, warto trzymać się zasad swoistego dekalogu, czy kodeksu dobrych praktyk, które oparte są nie tylko o normy prawne, lecz i moralne – mówi Remigiusz Kopiej, wędkarz i właściciel sklepu internetowego Corona-Fishing.pl z ręcznie produkowanymi przynętami dla spinningistów. – Jeżeli chcemy być wędkarzami akceptowanymi społecznie, etycznymi i przyjaznymi dla środowiska, powinniśmy dbać o odpowiednią technikę połowu, ryby i łowisko, a także sprawować pieczę nad wprowadzanymi zmianami w zarządzaniu
i gospodarowaniu wodnym ekosystemem – uzupełnia Remigiusz Kopiej. Kodeks dobrych praktyk wędkarza opracowany przez zespół Corona-Fishing.plUwolnić Rybę

Czy tylko C&R się liczy? – Odpowiedni połów

Bycie etycznym wędkarzem w odniesieniu do połowu powinno przejawiać się w poczuciu,
że mamy do czynienia z inną żywą istotą. W konsekwencji połów ryb powinien odbywać się przy użyciu sprzętu dostosowanego do gatunku i wielkości łowionych ryb. Należy też zadbać o zminimalizowanie skaleczeń ryby i uniknięcie zahaczenia jej poza obrębem pyska. W tym celu warto posługiwać się np. haczykami bezzadziorowymi. Podczas połowu należy zatroszczyć się również o możliwie krótki czas holu ryby. Ponadto, aby nie uszkodzić ciała ryby, trzeba zachować wszelkie środki ostrożności także w chwili jej podbierania.
Ponad wszystko nie wolno korzystać z ułatwiających połów ryb narzędzi – sztucznych pułapek czy prądu elektrycznego.

Czy tylko C&R się liczy? – Troska o rybę

Łowienie powinno być poprzedzone lub wsparte działaniami, które ułatwią rybie rozmnożenie się i dalszy jej rozwój. Ponadto, wobec każdego złowionego okazu powinniśmy postępować z szacunkiem. Może się to przejawiać w trzymaniu ryby wilgotnymi dłońmi
(bez dotykania oczu i skrzeli). Co więcej, każdą złowioną rybę, w miarę możliwości, powinniśmy odhaczać w wodzie, bez używania siły i przy pomocy odpowiednich narzędzi. Ryba powinna możliwie krótko przebywać na powietrzu, a jej wypuszczenie powinno nastąpić po dogłębnej ocenie jej kondycji i stanu. Należy ją wypuścić delikatnie wpuszczając do wody i możliwie blisko miejsca, w którym została złowiona.

Czy tylko C&R się liczy? – Na straży łowiska

Dla bycia fair wobec natury nie bez znaczenia jest też dbałość o łowisko. W miejscu połowu
i na brzegu nie można po sobie pozostawiać śladów czy np. śmieci. Według różnych wędkarskich porzekadeł, o wodę i łowisko należy dbać w taki sposób, aby mogły z nich korzystać nasze dzieci i wnuki. Oprócz tego warto być strażnikiem tych zasad i przyczyniać się do polepszania warunków środowiskowych ryb, opanowywaniu chorób i innych zagrożeń dla ich populacji.
Postępowanie zgodnie z kodeksem dobrych praktyk pozwoli nam w pełniejszy sposób zrozumieć swoją rolę w środowisku. Da większą satysfakcję z wędkowania i efekty, a przede wszystkim pozwoli uczynić krok w staraniach o dbałość i integrację z naturą.Dylemat ludzki, co wybrać?


Autorem artykułu jest Corona Fishing. Z okazji tej publikacji na zpw.pl postaramy się Państwu w kilku zdaniach przybliżyć sylwetkę autora: Corona Fishing jest liderem w produkcji oraz sprzedaży ręcznie wykonywanych przynęt wędkarskich na rynku polskim. Firma specjalizuje się w konstruowaniu oraz wytwarzaniu unikalnych przynęt i wędzisk spinningowych oraz pod lodowych. Oferta powstaje w oparciu o doświadczenie i wiedzę najlepszych polskich rękodzielników. Wszystkie produkty Corona Fishing są wytwarzane zgodnie z najwyższymi standardami. Każda przynęta jest indywidualnie testowana i sprawdzana nad wodą dając dzięki temu gwarancję jakości. Firma powstała w 2008 roku i skupia kilkudziesięciu uznanych w kraju i za granicą, polskich wędkarzy – rzemieślników.

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments