Zalew Soliński – Wędkarska Solina okiem wędkarza

Zalew Soliński

Zalew Soliński – Któż z nas nie słyszał kultowej  piosenki Wojciecha Gąsowskiego: „Zielone wzgórza nad Soliną”? Starsi wędkarze muszą pamiętać ile zabiegów kosztowało  załatwienie wymarzonych wczasów zakładowych nad Zalewem Solińskim.
Wspomnienia dla tych, co tam byli oraz ukazanie piękna Soliny na zdjęciach i opisie dla tych, co jej nie znają: prezentuje nasz kolega po kiju, pasjonat Soliny – Zdzisław Mołodyński.

Zalew Soliński jest jednym z największych w Polsce zbiorników zaporowych o rekordowej pojemności 474 mln mł, powierzchni 22 km˛ i linii brzegowej 156 km. Spiętrzone wody przyszłego Zalewu Solińskiego musiały wchłonąć kilka wsi: Chrewtu, Teleśnicy Sannej, Rajskiego, Sokolego, Soliny z przysiółkami, Wołkowi i Zawozu. Na dnie zalewu znalazło się 5 cmentarzy, częściowo ekshumowanych.

Zalew Soliński

Na obrzeżach zalewu powstało wiele wspaniałych ośrodków wypoczynkowych, ośrodków żeglarskich i cała masa gospodarstw agroturystycznych. Zalew Soliński sprzyja w głównej mierze turystyce wodnej i wędkarskiej. Niezwykłą atrakcją turystyczną zalewu są rejsy statkami bieszczadzkiej białej floty,  wypływające z Soliny i Polańczyka. Wędkarstwo na zalewie jest jedną z form aktywnego wypoczynku i relaksu nie tylko dla miejscowych, zalew przyciąga wędkarzy niemal z całej Polski.

Można tu posiedzieć nad brzegiem ze spławikiem, gruntem czy też ze spinningiem i próbować swoich możliwości nad różnymi gatunkami ryb : szczupak , sandacz sum, boleń ,okoń ,troć wędrowna ,pstrąg karp, płoć, leszcz i wiele innych gatunków. Wędkarstwo dostarcza tam wiele przyjemności. Tym wszystkim, którzy uwielbiają wędkować nie muszę chyba opisywać jak fantastycznie jest siedzieć z wędką na brzegu lub chodzić ze spinningiem i czekać aż coś pięknego uderzy. Ciekawostką jest to, że gdy jest się w Bieszczadach nad wodą to można poczuć wspaniały mikroklimat występujący w tym regionie i gdy się raz tu przyjedzie, to już ciągnie przez cały czas.

Wody obu bieszczadzkich zbiorników „SOLIŃSKI” i MYCZKOWIECKI” zalicza się do wód nizinnych i mają one I klasę czystości. Wędkować można całą dobę, zarówno z brzegu jak i z łodzi z uwzględnieniem limitów i okresów ochronnych.


Pozdrawiam – Zdzisław Mołodyński


 

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments