Amur biały – Ctenopharyngodon idella – Grass carp

Amur biały: Ryba z Rodziny Karpiowatych

Amur biały: Ryba z Rodziny Karpiowatych

Cechy Morfologiczne

Ciało amura białego jest wydłużone i walcowate, z szeroką głową. Grzbiet ryby ma barwę brunatnozieloną, natomiast boki są srebrzyste. Otwór gębowy znajduje się w położeniu końcowym, co jest charakterystyczne dla ryb roślinożernych. Amur biały posiada dwa szeregi zębów gardłowych. Łuski są duże, zazwyczaj występuje 40-42 w linii bocznej.

Występowanie

Gatunek ten jest rodzimy dla nizinnych rzek Chin oraz dorzecza rzeki Amur w Azji. Ze względu na swoją wartość użytkową, został introdukowany w wielu krajach świata, w tym także w Europie i Ameryce Północnej.

Właściwości Użytkowe

Amur biały jest ceniony ze względu na swoje zalety użytkowe, zwłaszcza jako ryba roślinożerna. Jest hodowany również ze względu na zdolność do efektywnego kontrolowania roślinności wodnej w zbiornikach wodnych.Amur biały

Wielkość i Wiek

Amur biały może żyć około 15 lat. Osobniki dorosłe osiągają imponujące rozmiary, sięgając do 1,2 metra długości i ważąc nawet do 18 kg.

Znaczenie Ekologiczne

Amur biały odgrywa istotną rolę zarówno w kontekście gospodarki rybnej, jak i ekologii wodnej. Jego wprowadzenie do różnych regionów świata przyniosło korzyści w postaci kontroli roślinności wodnej w zbiornikach oraz zwiększenia różnorodności biologicznej.

Hodowla Ryb Triploidalnych

W celu zapobieżenia ewentualnym negatywnym skutkom introdukcji Amura białego, w niektórych przypadkach stosuje się hodowlę ryb triploidalnych, które są pozbawione zdolności rozrodczych. Proces ten obejmuje “szokowanie” jaj rybich za pomocą ciepła lub elektryczności, co powoduje powstanie osobników triploidalnych.

Podsumowanie

Amur biały stanowi istotny element ekosystemów wodnych oraz branży rybnej. Jego właściwości użytkowe oraz zdolność do kontroli roślinności wodnej sprawiają, że jest cenionym gatunkiem zarówno przez hodowców, jak i ekologów. Jednakże, konieczne jest zachowanie ostrożności w celu zapobieżenia negatywnym skutkom jego introdukcji do nowych środowisk.

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments