Wędkowanie Francja – Jak to jest z wędkowaniem we Francji?

Wędkowanie Francja

Wędkowanie Francja -Tu sprawa jest bardzo uproszczona i wyregulowana tak, aby była jak najmniej problemowa dla wędkującego. We Francji nie ma tworu związkowego zrzeszającego wędkarzy na wzór PZW. Woda, która znajduje się w obrębie Merostwa (nasza gmina) jest jego własnością. Merostwo jest odpowiedzialne za gospodarkę i opiekę rybacką na wodach znajdujących się na jego terenie. Ustala ono opłaty za wędkowanie, jest odpowiedzialne za zasobność wód czyli rybostan i opiekę, czyli ochronę strażniczą. Strażnik rybacki jest funkcją społeczną, ma obowiązek nadzorować przestrzeganie nałożonych przez Merostwo zasad. W zależności od położenia Merostwa i specyfiki wody, z wędkowania są wyłączone zagrożone wyginięciem poszczególne gatunki ryb, czyli na niektóre ryby obowiązuje zasada podobna do odcinków naszych wód „górskich”: „Złów i wypuść”.
W Moim regionie Rodan Alpy – miasteczko Saint-Martin-d’Estreaux nie wolno zabierać jesiotra. W tutejszym jeziorku można wędkować od 1 kwietnia do 30 października, poza tym terminem obowiązuje całkowity zakaz wędkowania.

Wędkowanie Francja

 

Wędkowanie Francja - Regulamin połowu - Francja

Wędkowanie Francja

Francja Wędkarstwo

  Zezwolenie na wędkowanie kupuje się bezpośrednio w Merostwie lub w wyznaczonych punktach sprzedaży, np. w kawiarence w centrum miasteczka – jest to zwykły paragon imienny. Koszt zezwolenia na wędkowanie za 1 dzień wynosi 4,5 e. a na cały rok 70 e. (pamiętajmy o różnicy w zarobkach-we Francji średnia płaca to 3021 euro). Mentalność tutejszych ludzi jest całkowicie inna niż w Polsce, chociażby w stosunku do kontroli rybackiej – kontrolerem jest miejscowy emeryt, do którego w czasie kontroli każdy ma miłe podejście i nikt podobnie do naszych wędkarzy nie okazuje mu swojej agresji czy wulgarnego podejścia. Każdy wędkujący ma świadomość, że jeśli coś z wody się wyciąga to z powrotem należy tam coś włożyć, by kolejne wędkowanie również było zakończone powodzeniem – dlatego nikt tu nie łowi bez zezwolenia. Nikt tu nie zabiera ryb z łowiska na zapas z banalnego powodu – ryby jest tu tak dużo, że przy umiejętnym wędkowaniu można codziennie przyjść i złowić coś świeżego na patelnię.

Wędkowanie Francja

Wędkowanie Francja

Wędkowanie Francja

Przykładowo mogę podać efekt mojego 3-godzinnego wędkowania batem 5 metrowym uzbrojonym w amortyzator: 6 karpi i 1 lin widoczne na zdjęciu – płotek złowionych nie fotografowałem. Kiedyś mieszkałem w Givorce, gdzie przepływa Ren. Tam okres na wędkowanie jest podobny, trwa od 15 marca do 15 października. Jednak co mnie tam fascynowało to widoczne z mostu w wodzie łososie stojące parami przy brzegu, jest ich tam naprawdę dużo.

Mam nadzieję, że choć troszkę przybliżyłem kolegom wędkarzom jak wygląda wędkowanie we Francji.


Robert Smelkowski

 

 

Pozdrawiam Robert Smelkowski.

 

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
26 lutego 2023 09:52

Witam.
Czy jesteś w 4620?
Bo czasami jeżdżę tam na ryby i można by się było spotkać i wymienić znajomością wód

Marcin
Marcin
9 listopada 2021 18:25

Bardzo dziękuję. We wrześniu wybieram się w góry Langwedocji, więc już planuje 😉