Wędkowanie w Chorwacji – jak legalnie wędkować w Chorwacji?

Wędkowanie w Chorwacji
Wędkowanie w Chorwacji: Raj dla wędkarzy.

Chorwacja, znana z pięknych krajobrazów, krystalicznie czystego Adriatyku i bogatej historii, to również raj dla miłośników wędkowania. Znajduje się tu wiele doskonałych miejsc do łowienia ryb, zarówno w morzu, jak i w słodkich wodach rzecznych i jeziorach.

Wędkarstwo morskie Adriatyk oferuje bogactwo gatunków ryb, które można złowić wzdłuż wybrzeża Chorwacji. Popularnymi miejscami do wędkowania morskiego są wyspy, zatoki i rafy, gdzie można znaleźć takie gatunki jak dorada, tuńczyk, morszczuk, czy okoń  morski. Chorwacja przyciąga również wielu wędkarzy w poszukiwaniu wielkich okazów, takich jak marliny, tuńczyki czy włóczniki. Wędkowanie morskie w Chorwacji jest dostępne zarówno dla doświadczonych wędkarzy, jak i początkujących. Istnieje wiele firm oferujących wypożyczenie sprzętu wędkarskiego oraz organizację wycieczek z doświadczonymi przewodnikami.

Wędkarstwo śródlądowe, chociaż wędkarstwo morskie przyciąga wielu entuzjastów, Chorwacja oferuje również doskonałe warunki do łowienia w słodkich wodach. Liczne rzeki, jeziora i stawy są domem dla różnorodnych gatunków ryb, w tym karpia, szczupaka, pstrąga, lipienia amura i wielu innych. Rzeki takie jak Krka, Kupa, Drava i Mrežnica są popularne wśród wędkarzy, oferując piękne otoczenie i bogactwo ryb. Jeziora Plitwickie – znajdujące sie w Parku Krajobrazowym,  słynne ze swoich kaskad i turkusowych wód, są również popularnym miejscem dla wędkarzy, zwłaszcza w poszukiwaniu pstrąga.

Przepisy dotyczące wędkowania

Warto pamiętać, że w Chorwacji obowiązują przepisy dotyczące wędkowania, które należy przestrzegać.Wędkarstwo Chorwacja

Wędkarstwo Morskie w Chorwacji

Zanim zanurzysz zestaw wędkarski w krystalicznych wodach Adriatyku koniecznie przeczytaj, co powinieneś załatwić, żeby beztrosko i zgodnie z prawem wędkować w Chorwacji.
Bez względu na miejsce wędkowania oraz metodę połowu (z łódki, z brzegu) w Chorwacji wymagane jest zezwolenie Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa oraz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
O zezwolenie możesz wystąpić bezpośrednio wypełniając formularz na stronie https://ribarstvo.mps.hr/default.aspx?id=5010 (i dokonać zakupu on-line) lub po dojeździe na wybrzeże w miejscach uprawnionych do sprzedaży zezwoleń.
Kupując licencję on-line musisz podać dane dokumentu (dowodu osobistego lub paszportu), który podczas wędkowania będziesz miał przy sobie.
Przykładowy koszt zezwolenia wydawanego na 7 dni wynosi 300 HRK i nie obejmuje trzech gatunków ryb: tj. tuńczyka (Thunnus thynnus), włócznika (Xiphias gladius) i marlina śródziemnomorskiego (Tettrapturus belone), w odniesieniu do których wymagane jest dodatkowe zezwolenie. Koszt takiej licencji wynosi 600 HRK.
Licencja dotyczy wędkarstwa amatorskiego.
Posiadacz zezwolenia zobowiązany jest do wędkowania zgodnie z chorwackimi przepisami.

 

Wędkowanie w Chorwacji

Wędkowanie w Chorwacji

Wędkarstwo słodkowodne

Wędkarstwo amatorskie oraz sportowe w chorwackich rzekach, jeziorach oraz zbiornikach wodnych jest regulowane przez: Ustawę: „Słodkowodne Rybołówstwo” (chorwackie oficjalne dokumenty to: „Dziennik Ustaw” nr 106/2001, 7/2003, 174/2004, 10/2005, 49/2005 i 14/2014), a także Ustawa o Słodkowodnym Wędkarstwie Sportowym (Dziennik Ustaw” nr 82/2005, 1/2006, 139/2006, 52/2010, 4 / 2015 i 34/2015).

Chcąc wędkować w Chorwacji należy posiadać ważne zezwolenie dla danego obszaru rybackiego lub strefy połowów wykupione od dzierżawców stref połowowych. Licencje te są ważne dla poszczególnych stref połowowych i dla niektórych stref sąsiadujących, jeśli obejmują to odpowiednie umowy o współpracy wzajemnej pomiędzy właścicielami praw rybackich w danej strefie.
W Chorwacji na chwilę obecną są zarejestrowane ok. 132 strefy, czyli tylu jest właścicieli praw połowowych. W Chorwacji istnieje około 450 stowarzyszeń wędkarstwa sportowego.

Licencje połowowe wydawane są przez Ministerstwo Rolnictwa reprezentowane przez właścicieli prawa rybackiego – w następujących okresach:
• Jednodniowa (należy wykupić w każdy dzień wędkowania),
• Roczna (ważna przez okres jednego roku).

Licencja jednodniowa jest ważna przez 24 godziny od godziny zakupu w danym dniu.
Licencja Roczna jest ważna przez okres roku kalendarzowego liczonego od 1 stycznia do 31 grudnia roku zakupu licencji.

Wędkowanie w Chorwacji

Wędkowanie w Chorwacji

Jak wygląda to cenowo:

Przykładowo:

Ulgowa licencja roczna dla młodzieży w przedziale wiekowym 15 – 18 lat kosztuje 200 Chorwackich Kun.

Roczna licencja dla chorwackich i zagranicznych obywateli: Kobieta Wiek 15 lat i więcej, a także chorwaccy i zagraniczni obywatele w wieku 15 do 18 lat koszt 200 Kun.

Roczna licencja dla chorwackich i zagranicznych obywateli w wieku 19 lat i więcej, kosztuje 400 Kun.

Roczna licencja na chorwackich inwalidów wojennych kosztuje 400 Kun.

Wędkowanie w Chorwacji

W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących zakupu sportowych licencji połowowych, prosimy o kontakt z chorwackim stowarzyszeniem wędkarskim zajmującym się rybołówstwem morskim pod adresem CFOSA@RI.HTNET.HR lub pod następującymi numerami telefonów 051/21 21 96, 385099 2000 644.

Dzienna licencja dla chorwackich i zagranicznych obywateli kosztuje:
• 60,00 kn dla wędkarstwa wszystkich gatunków ryb łososiowatych z wyjątkiem głowacicy i pstrąga marmurkowego.
• 150,00 kn do wędkowania gatunków ryb łososiowatych;
• 250,00 kn do wędkowania na obszarze połowowym Otočac (rzeka Gacka).

Właściciel strefy połowowej sprzedaje licencję roczną obywatelom z Chorwacji lub zagranicznym na podstawie posiadania przez nich świadectwa egzaminu wędkarskiego (w Polsce jest to Karta Wędkarska). Obcokrajowcy przed zakupem licencji połowowej muszą pokazać zaświadczenie zdanego egzaminu wędkarskiego wydanego w swoim kraju prawnemu przedstawicielowi właściciela strefy połowowej. Jeśli nie ma takiego certyfikatu, zagraniczny wędkarz musi go zdać w Chorwacji.

Licencja jednorazowa – dwudziestoczterogodzinna jest sprzedawana dla wszystkich chętnych bez wymaganego udokumentowania egzaminu wędkarskiego – PAMIĘTAJMY: Licencja roczna – zaświadczenie o zdanym egzaminie. Licencja jednorazowa – bez zaświadczenia.Wędkowanie w Chorwacji

Wędkowanie w Chorwacji
PRZEPISY OGÓLNE

Wędkarstwo sportowe i amatorskie
Połów sportowy i amatorski jest dozwolony maksymalnie do trzech (3) wędek uzbrojonych w jednego haka, ewentualnie jedną sztuczną przynętę, która może mieć więcej niż jeden haczyk, maksymalnie dwa.

Połów sportowy i amatorski dla wszystkich gatunków ryb łososiowatych dozwolony jest wyłącznie jedną wędką uzbrojoną w jedną sztuczną muchę lub przynętę.

Trolling z łodzi jest dozwolony wyłącznie na jedną wędkę, która w czasie trollingu musi być pod stałą kontrolą wędkującego.

Sztuczne przynęty mogą mieć maksymalnie dwa haki (pojedynczy haczyk, podwójną lub potrójną kotwiczkę) z zadziorem lub bez.
Sztuczna mucha może mieć wyłącznie jeden haczyk z zadziorem lub bez.
Wielkość sztucznej przynęty do wędkowania głowacicy (Huho huho) oraz pstrąga marmurkowego (Salmo marmoratus) nie może być mniejsza niż 18 cm.

Wędkowanie w Chorwacji

UWAGA: Oprócz przepisów ogólnych wymienionych powyżej każdy właściciel strefy połowowej nakłada dodatkowe, wewnętrzne przepisy obowiązujące każdego wędkującego w jego strefie (dzienny limit złowionych ryb, zakaz połowu gatunków zagrożonych, wędkowanie w nocy lub nie, itd.)

Aby kupić licencję połowową oraz zasięgnąć dodatkowych informacji, wędkarze muszą skontaktować się bezpośrednio z właścicielem strefy połowów.

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments