Wędkowanie w Niemczech – Jak można legalnie wędkować?

Wędkowanie Niemcy

Wędkowanie w Niemczech – Z kilkoma wyjątkami, połowy wędkarskie są dozwolone w całych Niemczech. Jednak licencja lub zezwolenie wędkarskie jest bezpośrednio powiązane z występującymi w poszczególnych wodach gatunkami ryb.
Na terenie Niemiec występuje bardzo dużo obszarów przeznaczonych do wędkowania, począwszy od krainy łososia i pstrąga – źródła i rzeki na południu kraju do rejonów połowu dorsza morskiego w Bałtyku na północy kraju. Wiele miast w Niemczech w swoich obszarach terytorialnych ma jeziora, kanały i rzeki przeznaczone do wędkowania. Przykładem może być stolica Niemiec Berlin, który otoczony jest ponad 100 jeziorami.

Wędkarstwo w Niemczech jest oparte na regionalnych stowarzyszeniach rybackich (Landesfischereiverbände). Każdy land związkowy posiada minimum jedno tego typu stowarzyszenie. Każde stowarzyszenie posiada indywidualne regulaminy połowu ryb dotyczące ich obszaru działania. Jedyną regulacją wędkarska, która jest wspólna dla (prawie) wszystkich landów jest potrzeba zdania egzaminu wędkarskiego przed pierwszym zarzuceniem wędki.

Wędkowanie w Niemczech – Licencja Wędkarska (Fischereischein)

Licencję zezwalająca na wędkowanie (Fischereischein) uzyskuje się po ukończeniu Sportfisherprüfung (egzamin na sportowy połów ryb). Egzamin na licencję zwykle odbywa się raz lub dwa razy w roku, w różnym czasie w zależności od landu.

Aby uzyskać licencję należy zgłosić się do odpowiedniego klubu wędkarskiego (Angelverein), aby dowiedzieć się kiedy są prowadzone lekcje i egzaminy na pozwolenie wędkarskie. Każdy kandydat na wędkarza musi odbyć 30-40 godzin nadzorowanych lekcji z podstaw i przepisów wędkarskich, które muszą być odbyte przed egzaminem. Lekcje odbywają się w ciągu 4-5 weekendów. Informacje o terminach i zakresie nauczania zazwyczaj są dostępne w lokalnych klubach wędkarskich oraz sklepach.
Egzamin sprawdza wiedzę w kategoriach:

– Rozróżnianiu poszczególnych gatunków ryb

– Biologia ryb i siedliska

– Sprzęt wędkarski i jego zastosowania

– Obchodzenie się ze złowionymi rybami

– Różne rodzaje wód (jeziora, rzeki, morza)

– Przepisy dotyczące ochrony ryb, zwierząt i przyrody.

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu klub wędkarski wystawia zaświadczenie, które jest podstawą dla urzędnika miejscowego ratusza( Bezirksamt) do wydania oficjalnej licencji połowowej. Certyfikat pomyślnego przejścia egzaminu jest ważny na całe życie, natomiast licencja połowowa ma ważność jednego lub pięciu lat. Licencja może być odnawiana za odpowiednią opłatą.

Wędkowanie w Niemczech – Turystyczne licencje tymczasowe

Turyści i goście mogą również składać wnioski o licencję połowową turystyczną w wyżej wymienionych klubach. Jednak przed wyjazdem do Niemiec należy to ustalić telefonicznie lub przez znajomego mieszkającego w danym landzie, pozwoli to na zorganizowanie odpowiedniego terminu oraz instruktorów do przeprowadzenia egzaminu na turystyczną licencję połowową. Proces ten jest podobny do zwykłej licencji. Różni się tym, że pozwolenie jest wydawane bezpośrednio po zakończeniu egzaminu i jest ważne przez ograniczony okres czasu. Licencje połowowe turystyczne są ważne przez jeden tydzień, dwa tygodnie lub jeden miesiąc.

Ostatnio, ze względu na dużą liczbę turystów chcących wędkować w Niemczech, kilka landów zniosło całkoicie wymóg posiadania licencji turystycznej. Obecnie na terenie dawnej NRD, Brandenburgia i Meklemburgia-Pomorze Przednie, wystarczy wykupić zezwolenie na wędkowanie.

Uwaga: Wędkowanie bez zezwolenia lub nie przedstawienie licencji połowowej dla odpowiednich organów uprawnionych do kontroli na terenie Niemiec (Marine policja, urzędnicy lasów i tak dalej) może prowadzić do ogromnych kar. Powodem tego jest łamanie przez łowiącego bez licencji kilku praw obowiązujących w Niemczech z zakresu: ochrony przyrody, kradzieży, okrucieństwa wobec zwierząt itp.Wędkowanie w Niemczech

Mach jetzt deinen Angelschein mit unserem Onlinekurs!

 

Wędkowanie w Niemczech – Zezwolenia na wędkowanie

Aby uzyskać pozwolenie na wędkowanie, wędkarze muszą przedstawić swoją licencję wędkarską w lokalnym sklepie wędkarskim lub klubie. Zezwolenia połowowe można kupić na dzienne wycieczki wędkarskie, a także okresy tygodniowe i miesięczne. Zezwolenia są specyficzne dla poszczególnych wód, dlatego dobrze jest wybrać obszar do połowów przed znalezieniem sklepu lub klubu uprawnionego do sprzedaży zezwoleń. Część kosztów zezwolenia jest przeznaczona na zarybianie oraz utrzymanie i ochronę wód.

Wędkowanie w Niemczech

 

Wędkowanie w Niemczech – Na zezwoleniach wędkarskich znajdują się odpowiednie informacje dla wędkującego:

– Jakie ryby można złowić w wodach

– Wszelkie sezonowe okresy ochronne ryb (na przykład Berlin / Brandenburgia – Szczupak: 01 styczeń-30 kwietnia)

– Wymiar ochronny dla każdego gatunku

– Data ważności zezwolenia połowowego (jeśli nie ma daty na formularzu, wędkującemu grozi grzywna)

– Pieczęć i podpis sklepu lub klubu wystawiającego zezwolenie

– Informacje na temat organów odpowiedzialnych za ochronę oraz eksploatację wód.

Czasem na więcej niż jednym jeziorze lub rzece można łowić przy użyciu tego samego zezwolenia i jest to również ujęte w informacji na zezwoleniu. Zwykle listę wszystkich regionalnych wód przeznaczonych do wędkowania można znaleźć na odwrocie zezwolenia. Pracownicy sklepu wędkarskiego zaznaczają wybrane wody przez nabywcę zezwolenia.

Ceny różnią się w zależności od pory roku i regionu.

W morzu –  licencje wędkarskie są konieczne (oprócz landów ze specjalnymi licencjami turystycznymi).

Wędkowanie w Niemczech – Gatunki ryb łowione w Niemczech i ich sezon połowu:
Fisch Ryba Sezon
Hecht szczupak Jesień
Lachs łosoś Cały rok
Aal węgorz Lato
Karpfen karp Lato
Forellen pstrąg Cały rok
Barsch okoń Jesień
Zander Sandacz Jesień
Dorsch dorsz Wiosna
Hering śledź Cały rok
Makerel makrela Cały rok
Wels sum Lato
Brassen leszcz Jesień / wiosna

W Niemczech, aby móc legalnie wędkować, potrzebujesz licencji wędkarskiej, zwanej Fischereischein. Licencję tę można uzyskać po zdaniu egzaminu Sportfisherprüfung (egzamin na sportowy połów ryb). Egzamin ten odbywa się raz lub dwa razy w roku, a terminy różnią się w zależności od landu. Aby przystąpić do egzaminu, musisz zgłosić się do odpowiedniego klubu wędkarskiego (Angelverein), aby dowiedzieć się, kiedy są prowadzone lekcje i egzaminy na pozwolenie wędkarskie. Przed egzaminem musisz odbyć 30-40 godzin nadzorowanych lekcji z podstaw i przepisów wędkarskich. Lekcje te odbywają się w ciągu 4-5 weekendów. Egzamin sprawdza wiedzę w kategoriach: rozróżniania poszczególnych gatunków ryb, biologii ryb i siedlisk, sprzętu wędkarskiego i jego zastosowań, obchodzenia się ze złowionymi rybami, różnych rodzajów wód (jeziora, rzeki, morza) oraz przepisów dotyczących ochrony ryb, zwierząt i przyrody. Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu klub wędkarski wystawia zaświadczenie, które jest podstawą dla urzędnika miejscowego ratusza (Bezirksamt) do wydania oficjalnej licencji połowowej. Certyfikat pomyślnego przejścia egzaminu jest ważny na całe życie, natomiast licencja połowowa ma ważność jednego lub pięciu lat. Licencję można odnawiać za odpowiednią opłatą. Turyści i goście mogą również składać wnioski o licencję połowową turystyczną w wyżej wymienionych klubach. Jednak przed wyjazdem do Niemiec należy to ustalić telefonicznie lub przez znajomego mieszkającego w danym landzie, pozwoli to na zorganizowanie odpowiedniego terminu oraz instruktorów do przeprowadzenia egzaminu na turystyczną licencję połowową. Aby uzyskać pozwolenie na wędkowanie, wędkarze muszą przedstawić swoją licencję wędkarską w lokalnym sklepie wędkarskim lub klubie. Zezwolenia połowowe można kupić na dzienne wycieczki wędkarskie, a także okresy tygodniowe i miesięczne.

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przemek
Przemek
Reply to  Jarek Mintus
21 września 2022 20:29

A mogę wykupić pozwolenie na 1 dzien w sklepie wedkarskim mekelemburgia

garry
garry
3 września 2022 18:04

Licencja dla Niemców powinna wynosić tyle ile kurs dla Polaków na kartę , za jeden dzień , może się ktoś w końcu obudzi …

kkk
kkk
4 lipca 2020 21:50

policja mnie zatrzymala w niemczech , niemiale karty wedkarskiej powiedzieli ze dostane list do domu z grzywna , ile dostane jak myslicie ? pierwszy raz

ggkk
ggkk
Reply to  kkk
5 lipca 2020 19:40

grzywna w Niemczech do 5000Euro.

Tomi
Tomi
Reply to  kkk
1 czerwca 2022 22:35

Mi dali dawno temu 25euro

jacek
jacek
27 lutego 2020 21:42

Witam.Zastanawiam się dlaczego w niemczech nie chonoruje się Polskich kart.Chodzi mi o Leipzig w Saksoni.Dwa lata wstecz wydawali niemieckie papiery a od tego roku informują w biurze że dla polaków nie wydają już kart.Podobno przepisy się zmieniły z tym że nie chcą okazać żadnego dokumentu.Odsyłają na niemiecki kurs.Ale żeby zdać to trzeba perfekt mówić po niemiecku.A mało kto mówi perfekt.Myślę że to jest złośliwość z ich strony a nawet rasizm którego w Leipzig wobec Polaków nie brakuje.Gdzie można uzyskać pomoc w tej kwestii.Pomóżcie Proszę.

kuba
kuba
Reply to  jacek
14 czerwca 2020 17:28

Zgadzam się z przedmowcą!opłacałem kilka lat kartę płaciłem po 250 euro a w tym roku dupa:(wypieli się .wydałem przez kilka lat grubo ponad 1000 euro a teraz zero pomocy .zastanawia mnie tylko dlaczego nie pomogli przepisać karty z pl na niemiecką …wiedzieli że przepisy się mają zmienić ….wszędzie gdzie pytałem w innych landach dziwili się że po tylu latach opłacania karty nie pomogli i nie przepisami karty .niemieckiego nie znam na tyle ,żeby zdać egzamin.mam nadzieję ,że od przyszłego roku coś się zmieni i zmieni się podejście Pana z Leipzig.

bigkarpik
bigkarpik
Reply to  kuba
5 lutego 2021 21:01

Witam mozesz zrobic egzamin na niemiecka karte po polsku.tylko ze w Hamburgu jak masz pytanie to pisz na bigkarpik5@wp.pl

Roman
Roman
Reply to  bigkarpik
25 maja 2021 13:57

Można jakiś namiar w Hamburgu?

Wojtek
Wojtek
Reply to  jacek
8 sierpnia 2020 21:13

Czyli nie można zamienić polskiej karty na niemiecką, moja polska karta jest w drodze do Leipzig?

Heniek
Heniek
Reply to  jacek
4 stycznia 2021 01:13

Kolego a jak myslisz dlaczego?? Zlosliwosc z ich strony?? A moze nie przestrzeganie przepisów przez polakow?? Nie jeden raz widzialem jak nasze debile zasmiecaly miejsce gdzie wedkowali nawet butle po piwsku ladowaly w wodzie a nie mowie juz o nie przesyrzeganiu prawa odnosnie nie meczenia ryb czy tez wymiarach ochronnych pozniej sie dziwicie??? Polak gdzie nie pojdzie tam nasra i przyklepie bo placi…

Józek
Józek
Reply to  Heniek
18 lutego 2021 22:48

Nie tylko polacy wędkuję i nie tylko polacy śmiecą , choć w dużej mierze niestety Tak

Wojciech
Wojciech
Reply to  jacek
16 sierpnia 2021 12:07

Hey Jacek, załatwiłeś coś z kartą w Lipsku? Ja też tutaj mieszkam i pod górkę, daj znać czy coś załatwiłeś? Piona

Jacek
Jacek
Reply to  Wojciech
8 stycznia 2022 21:47

Cześć też mam na imię Jacek w tamtym roku wykupił mi szeryf pozwolenie turystyczne na pół roku też pracuję w Lipsku za każdy wyjazd nad jezioro czy inną wodę musiałem płacić 12 € za dobę tygodniówka kosztuje tutaj 30 € nie wiem jak będzie w tym roku będę też wykupywał jeśli da radę kolega był tamtym roku 20 km od Lipska wykupił pozwolenie zapłacił 10 € za dobę i wystarczyła Nasza polska karta.

Wojciech
Wojciech
Reply to  Jacek
9 kwietnia 2022 11:01

Witam 🖐️
Coś się zmieniło z tymi kartami wędkarskim w Leipzig, jestem tutaj zameldowany, jak można ogarnąć tutaj łowienie, masz jakiś sposób?
Pozdrawian

Filip
Filip
21 czerwca 2019 19:19

Od ilu lat nie trzeba mieć karty wędkarskiej w Niemczech

Tomasz
Tomasz
Reply to  Filip
24 czerwca 2019 14:31

Witam. Czy po niemieckiej stronie zalewu szczecińskiego jakie potrzebuje zezwolenie i jak je uzyskać?

Muzyk
Muzyk
15 lipca 2018 14:19

Wybieram sie do erfurtu z tego artykulu wynika ze tam na polow wystarczy wykupic pozwolenie nie musze zdawac egzaminu ?

Radi
Radi
Reply to  Muzyk
19 września 2018 17:57

Niestety musisz gdy chcesz na caly rok a tak to turystycznie na 3 miechy karta z urzedu a w sklepie 12€ zezwolenie na jeziorko

Roman
Roman
Reply to  Radi
25 maja 2021 13:58

Można kupić w sklepie wędkarskim na wybrane jezioro?

Rafał
Rafał
Reply to  Radi
14 maja 2022 06:52

Witam masz namiar na jakieś jeziorko komercyjne w okolicy köln?