Zasiadka karpiowa dla początkujących

Pierwsza zasiadka

Zasiadka karpiowa dla początkujących – W tym artykule chciałbym Wam podpowiedzieć jak należy się przygotować do kilkudniowej jak i kilkugodzinnej wyprawy karpiowej.

Karpie to ryby spokojnego żeru, trzeba uzbroić się w cierpliwość, żeby złowić tę piękną rybę. Niektórzy koledzy po kiju mówią, że wędkarstwo karpiowe  „to sport dla leniwych oraz pijaków”, co jest wielkim nieporozumieniem!

Aby łowić regularnie karpie trzeba mieć dużą wiedzę na temat ich żerowania, pobierania przez nie pokarmu, karpiowych szlaków oraz ich tzw. miejscówek.

Do łowienia karpia trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni  sprzęt, nie chodzi tu o sprzęt z najwyższej półki, lecz o jego wytrzymałość, ta zaleta potrzebna jest do upolowania tzw. „ sporego miśka”, bo prawdziwym karpiarzom w wędkowaniu raczej chodzi, o jakość a nie o ilość.

Zasiadka karpiowa dla początkujących

Przed każdą karpiową wyprawą koniecznie trzeba sprawdzić, jakość posiadanych żyłek na szpulach kołowrotków. W innym przydatku grozi nam utrata zaciętej rekordowej ryby.

W tym artykule wędziska jak i kołowrotki pominiemy, ponieważ na dzień dzisiejszy są to podstawowe akcesoria karpiarza bez fuszerki wykonywane przez poszczególne firmy wędkarskie, bardzo trwałe i nie trzeba  zbytnio obawiać się o ich wytrzymałość. Należy jedynie o nie dbać przed jak i po wyprawach wędkarskich.

Jeżeli jednak chodzi o zestaw końcowy to musimy poświęcić jego wykonaniu odrobinę więcej czasu. Trzeba przykuć swoją uwagę dobrym wiązaniom, jak i maskowaniu zestawu na dnie łowiska.

Wszystkie węzły wykonujemy z dużą precyzją połączoną z dokładnością i oczywiście na mokro.

Jeśli chodzi o przykłady wiązania zestawów dla osób dopiero  zaczynających przygodę z karpiem odsyłam ich do książek z węzłami oraz do stron internetowych, które są im wyłącznie poświęcone.

Zasiadka karpiowa dla początkującychZasiadka dla Początkujących

 

Przy kilkudniowych zasiadkach ważnym elementem jest namiot karpiowy, ewentualnie zwykły (musi być wysoki, nieograniczający widoczności oraz ruchu wędkującego), który nie przepuszcza wody.

Wymienię podstawowe rzeczy, które powinno się zabrać na karpiową zasiadkę:

– wygodne siedzisko, dla bardziej wymagających łóżko jak i wcześniej wymieniony namiot,

– dobry ciepły śpiwór,

– wygodne i ciepłe ubranie (oraz zapasowe w razie ewentualnego przemoczenia)

– coś na ząb, ale nie tylko dla nas, pamiętajmy też o rybach,

– saperkę, toporek – czasem mogą się przydać,

– telefon komórkowy, oczywiście naładowany

– koniecznie aparat fotograficzny w celu utrwalenia naszej zdobyczy,

– wagę, matę, latarkę, sygnalizatory, swingery, tripoda, podbierak, zapałki, zapalniczkę, butle z gazem oraz palnikiem, czajnik, wodę do picia, herbatę, kawę itd.

Przed wyruszeniem na łowy nie zapominajmy sprawdzić stanu ogniw  w naszych sygnalizatorach oraz latarkach, bo chyba najgorszą rzeczą, która może się przydarzyć  w trakcie zasiadki karpiarzowi jest odmowa posłuszeństwa przez nasze latarki a co najgorsze przez sygnalizatory brań.

Gdy woda, na której będziemy łowić zostanie przez nas zakwalifikowana ze względu na trudne warunki wędkarskie, jako ciężka do obławiania z mnóstwem zaczepów, musimy przed wyruszeniem „na łów„ wyposażyć się w łódź lub ponton.

Zawsze przed wyjazdem sprawdźcie czy wszystko zabraliście.

Pamiętajmy: jadąc nad wodę trzeba mieć dobre nastawienie, w trakcie łowienia musimy liczyć tak samo na porażkę jak i na happy end, ponieważ nie zawsze karp MUSI! nam wziąć.

Zasiadka karpiowa dla początkujących

 

Po czasie zainwestowana w wędkarstwo karpiowe  cierpliwość musi być nagrodzona pięknym „miśkiem”, czego wszystkim i sobie życzę.

Pamiętajmy także o zasadzie catch & release!


Połamania kija byle nie na kolanie.

Mariusz Kopeć

Mariusz Kopeć

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments