Ekologia wędkarska – Wędkarstwo w Polsce a ekologia ?

Ekologia wędkarska

Ekologia wędkarska – Czasami się zastanawiamy, czy nasze wędkarstwo weszło wraz z Polską do UE. Podpatrując naszych kolegów po kiju z ościennych federacji wędkarskich nasuwają nam się mieszane refleksje.

Ekologia wędkarska

Kilka przykładów:

Koledzy z Niemiec doszli do wniosku, że business robaczany i zanętowy ma się dostosować do bezinwazyjnych uwarunkowań środowiskowych i ekologicznych. Wprowadzono na wodach niemieckich zakaz używania przez wędkarzy chemicznie koloryzowanych robaków, które zakładane na hak i używane setkami kilogramów w zanęcie znacznie zatruwały wodę w zbiornikach i ciekach oraz wprowadzały niebezpieczne związki chemiczne do organizmów wodnych, w tym łowionych ryb. Tym sposobem zmuszono niemiecki business robaczany do zaakceptowania narzuconej przez wędkarzy bezinwazyjnej w środowisko linii proekologicznej. Na wodach czystych wprowadzono ograniczenia w stosowaniu zanęt wędkarskich – na zupełnie ekologicznych jest całkowity zakaz stosowania pod groźbą finansową nawet 500 eu. Co najdziwniejsze nasi wędkarze łowiący oraz startujący w zawodach na łowiskach w Niemczech popierają ten zakaz i go stosują.
Ekologia wędkarska – Na łowiskach komercyjnych ryba złowiona, a następnie zabierana do konsumpcji po wyciągnięciu z wody ma być natychmiastowo ogłuszona a następnie zabita specjalną pałką wyglądem przypominającą miniaturowy kij baseballowy, bez której nie można rozpocząć wędkowania. Ryba po zawodach wędkarskich organizowanych na tzw. łowiskach rybnych z siatek zawodników po zważeniu ląduje w zbiornikach z mechanicznie dotlenią wodą zamontowanych na samochodach a następnie po konsultacji ichtiologicznej zasila wody odrybione.
Ekologia wędkarska – W Danii w wodach naturalnych nieskażonych cywilizacyjnie, niewchodzących w łowiska zawodnicze, zabronione jest nęcenie. Zakaz ten wprowadzono w trosce o środowisko naturalne i czystość wód. Palacze w tych krajach w trosce o środowisko nie wrzucają petów do wody.Szkielet PZW

Ekologia wędkarska – Badania Discovery na temat peta i wody:

Niedopałki papierosów są toksyczne dla ryb słodko- i słonowodnych. Nawet jeśli w pecie pozostanie niewiele niespalonego tytoniu, to i tak jeden moczący się w litrze wody zabije 50% pływających w nim ryb. Tak samo zadziałają 4 niezawierające nikotyny filtry z wypalonych papierosów. Choć co roku do środowiska trafia 4,5 biliona petów, nie badano ile trucizn wycieka do wód, w tym do oceanów. Zagadnieniem tym zajął się więc zespół Elli Slaughter z San Diego State University. Richard Gersberg, jeden z naukowców przyznał, że biologią zajmuje się od 30 lat, sam palił, lecz nigdy nie myślał o związkach chemicznych, które mogą z nich wyciekać, a poza nikotyną, są to choćby rakotwórcze benzeny czy metale ciężkie. by Discovery


Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments