Głowacz (Cottus gobio) – Szczekająca ryba

Encyklopedia zpw

 

Duża głowa, wyłupiaste oczy i szeroki otwór gębowy. Tak można by krótko opisać jednego z mieszkańców Wieprzówki, największego, lewego dopływu Skawy. Głowacz pręgopłetwy (Cottus poecilopus), bo o nim mowa, zamieszkuje rzeczki, potoki z szybko płynącą, dobrze natlenioną i czystą wodą. Żywi się drobnymi zwierzętami wodnymi, głównie larwami owadów, ale zjada też ikrę i młode innych ryb, za co był tępiony, jako szkodnik.

Głowacz (Cottus gobio)

Głowacz jest rybą drapieżną dochodzącą do 12 cm długości. Ma duże płetwy piersiowe i wąskie, wydłużone, pręgowane brzuszne. Płetwa grzbietowa jest podwójna, pierwsza zaopatrzona w kolce, którymi można się boleśnie skaleczyć. Rozmnaża się od lutego do końca kwietnia. Ma ciekawe zwyczaje rozrodcze, samiec wabi do upatrzonej przez siebie norki jedną lub dwie samice i prowokuje je do złożenia ikry, którą sam się opiekuje i broni. Jest jedną z nielicznych ryb, które wydają dźwięki przypominające szczekanie. Same głowacze są pokarmem dla wielu drapieżników, ale największym zagrożeniem są dla nich zanieczyszczenia i wszelkiego rodzaju prace związane z długotrwałym mąceniem wody oraz naruszaniem stabilności podłoża koryta potoku. Jest to dla nich szczególnie zabójcze w okresie tarła i dla narybku.

Głowacz - malopolska24.pl

 

Dzisiaj głowacze z Wieprzówki są na skraju wytępienia. Wszyscy martwimy się losami pand, orangutanów czy innych egzotycznych gatunków, a często zapominamy o rodzimych, które sami możemy uratować. Oczywiście nikomu nie sugeruję, aby przestał interesować się losem obcych gatunków, ale pamiętajmy też o tych z najbliższego otoczenia.

Materiał pochodzi z przygotowywanego projektu „3 x Wieprzówka”, o lokalnej rzece i jej roli w rozwoju małego miasta w trzech aspektach: historycznym, przyrodniczym i relacji człowiek – rzeka.

Autor: Jan Zieliński

Artykuł został umieszczony dzięki uprzejmości regionalnego serwisu dziennikarstwa obywatelskiego malopolska24.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o