Łososie zabijają orki – Południowe orki w Kanadzie

Orka
Łososie zabijają orki – Południowe orki w Kanadzie

Łososie zabijają orki, a ta zaskakująca relacja ma głębsze konsekwencje niż się początkowo wydawało. Orki kanadyjskie, zwane „Puget Sound killer”, wykazują znaczną różnicę w zanieczyszczeniu toksynami w porównaniu do swoich północnych pobratymców. W celu wyjaśnienia tej toksycznej zagadki, powołano kanadyjsko-amerykański zespół naukowy.

W początkowej fazie badań stwierdzono, że podstawą pożywienia kanadyjskich orek jest łosoś, co skłoniło naukowców do badania tej ryby jako potencjalnego źródła południowego zanieczyszczenia. Badacze dokonali pomiaru obecności toksycznych chemikaliów w mięsie łososia chinook, który stanowi główną część diety orek. Odkryto, że poziom zanieczyszczenia toksycznego łososia zmienia się w zależności od miejsca przebywania ryby, przy czym łososie pochodzące z Puget Sound wykazywały wyższe stężenie toksyn niż te z British Columbia.

Te odkrycia wskazują na kompleksowy problem zanieczyszczenia środowiska wód, który ma bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt drapieżnych, takich jak orki. Praca naukowców nad tym tematem nie tylko pomaga lepiej zrozumieć ekologię tych zwierząt, ale także podkreśla pilną potrzebę działań na rzecz ochrony i oczyszczenia środowiska naturalnego.

Łososie zabijają orki

 

Łososie zabijają orki

Uczeni odkryli, że chinook z Puget Sound miał w swoim mięsie niższą zawartość tłuszczu niż łososie badane dalej na północ z tego powodu stanowił dla orek mniejszy  ładunek energetyczny. Drapieżnik żeby przeżyć był zmuszony pochłonąć 50 procent więcej wyszczuplonych łososi, co doprowadziło do zwiększenia toksycznych substancji w ich ciałach. W celu poparcia teorii podwyższonej toksyczności orek naukowcy przeprowadzili badania na łososiach z rzeki Duwamish w Seattle i Tumwater Falls oraz wylęgarni na rzece Deschutes w pobliżu Olympia. Przeprowadzono również testy łososia z Johnstone Strait i ujściu rzeki Fraser River w Kolumbii Brytyjskiej.


Wiadomość na podstawie: Seattle Times

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments