Wędkarska hodowla robaków – Jak wykonać?

Czerwone robaki
Wędkarska hodowla robaków – Jak wykonać?

Wędkarska hodowla robaków – Czerwone robaki dla przeciętnego wędkarza Kowalskiego są niezbędnym wyposażeniem ekwipunku wypadowego. Można je nabyć w pobliskim sklepie wędkarskim lub samodzielnie wykopać z ziemi albo w nocy po sporym deszczu pozbierać z miejskich trawników (pod warunkiem że ma się odpowiednie miejsce). W Polsce stwierdzono występowanie 32 gatunków dżdżownicowatych, najczęściej spotykanych jest zaledwie około 10. W większości środowisk strefy nizinnej Polski dominuje jedynie od 2 do 4 gatunków dżdżownic.

1. Powierzchniowe Rozmieszczenie dżdżownic w ziemi jest uzależnione od nabytych cech poszczególnych gatunków, w dużym stopniu na ich obecność wpływają upodobania pokarmowe. Dżdżownice ze względu na występowanie dzielimy na  3 podstawowe podgrupy:

2. Pośrednie

3. Glebowe lub glebożerne

Wędkarska hodowla robaków – Jak wykonać?

Powierzchniowe żyją w górnej warstwie gleby posiadają wyraźne czerwone lub czerwono-fioletowe ubarwienie części grzbietowej oraz spłaszczone zakończenie ciała. Grupę drugą – pośrednią reprezentuje nasza rosówka czyli dżdżownica ziemna (Lumbricus terrestris) jest największą wśród pospolitych gatunków. Kolejną trzecią grupę stanowią gatunki typowo glebowe, które żyją w głębi ziemi, rzadko wychodzą na powierzchnię i nie posiadają zabarwienia. W sprzedaży  dostępnych jest kilka zagranicznych szczepów dżdżownic . Najpopularniejszą z nich jest Dendrobena Kalifornijska. Dendrobena jest najmniej wymagającą dżdżownicą doskonale nadającą się do prywatnej piwnicznej hodowli. Jak rozpocząć hodowlę? Należy zaopatrzyć się w obszerny pojemnik: skrzynia, beczka. Dno pojemnika wykładamy papierem – papier musi być czysty bez ingerencji farby drukarskiej, może to być ręcznik kuchenny. Następnie pojemnik wypełniamy ziemią najlepiej z obojętnym odczynem pH. Odczyn pH wyraża stosunek stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH-.
Jego wartość charakteryzuje to czy gleba ma odczyn kwaśny, obojętny czy zasadowy:

 

1.       Silnie kwaśny < 4,5
2.       Kwaśny 4,6 – 5,5
3.       Lekko kwaśny 5,6 – 6,5
4.       Obojętny 6,6 – 7,2
5.       Zasadowy > 7,2

Wędkarska hodowla robaków – Jak wykonać?

Odczyn pH ziemi możemy zmierzyć np. metodą kolometryczną (papierek lakmusowy). Domowym sposobem na sprawdzenie tego czy nasza gleba nie jest zbyt kwaśna jest polanie małej ilości ziemi kwasem octowym. Jeśli w wyniku połączenia zaczną pojawiać się na powierzchni pęcherzyki powietrza, oznaczać to będzie, że ziemia zawiera wapń i nie ma zbyt kwaśnego odczynu.

W trakcie wypełniania pojemnika ziemią należy pamiętać o pozostawieniu odpowiednio dużej przestrzeni w górnej części pojemnika, która pozwoli na grupowanie się kolonii po zroszeniu. Żeby całkowicie zapobiec wychodzeniu robaków poza obręb hodowli należy pojemnik zabezpieczyć pokrywą z wentylacją – podobnie jak w pojemnikach sklepowych. Na powierzchni hodowli możemy umieścić jakiś płaski przedmiot – (drewno, kamień, metal itp.) pod którym będą zbierały się robaki – ten manewr pozwoli nam na szybkie pozyskiwanie materiału przynętowego na krótki wypad nad wodę. Po uporaniu się z pojemnikiem i ziemią nadszedł czas na zasiedlenie mieszkańców. Kolonie można zasiedlać z zakupu w sklepie zwykłych pojemników z dendrobeną lub zakupu całej kolonii np. na portalu internetowym koszt 550 sztuk na dzień dzisiejszy to 114 zł. W detalu za tę kwotę zakupimy jedynie 100 – 200 szt. Po zasiedleniu kolonii w pojemniku oprócz niewątpliwych wędkarskich przyjemności zaczynają się drobne obowiązki:

1. Zraszanie

2. Karmienie

ad. 1

Hodowlę zraszamy 1-2 razy w tygodniu wodą o temperaturze pokojowej ok. 18 -20°C, najlepiej deszczówką. Jeśli nie ma takiej możliwości, to kranówką odstaną z wyparowanym chlorem. Przy zraszaniu ziemia ma być wilgotna, nie można doprowadzić do powstania błota.

Wędkarska hodowla robaków – Jak wykonać?
ad. 2

Żeby dorobić się mocnej, a tym samym licznej populacji dżdżownic musimy naszą kolonię odpowiednio karmić. Należy pamiętać, że pokarm dla robaków nie może być pochodzenia organicznego odzwierzęcego – tym się żywią białe robaki lub pinki. Do karmienia mogą nam posłużyć: liście, trawa, obierki od warzyw, owoców, płatki zbożowe, kukurydza itd. Jako wędkarze możemy poeksperymentować z naszą prywatną przynętą. Możemy np. kilka dni przed wędkowaniem kolonię karmić kukurydzą z puszki, co spowoduje zapożyczenie przez robaki zapachu oraz posmaku kukurydzy *wyłącznie powierzchniowo (proszki atraktory zapachowe ) zewnętrznie podajemy zapach gdy będą się w niej poruszały, po strawieniu karmy przez robaka nie wydziela się zapach# – co będzie się działo po założeniu na hak takiego modyfikowańca np. na Cegielince, chyba nie muszę nikomu tłumaczyć.Produkcja dendroben - robaków wędkarskich

Wędkarska hodowla robaków – Jak wykonać?

Żeby ustrzec się procesów gnilnych na powierzchni hodowli odpowiednio dozujmy pokarm. Nie można z nim przesadzać, należy podać tyle by nasi podopieczni uporali się z nim w ciągu 2-3 dni.
Przez pierwsze miesiące nie należy nadmiernie eksploatować robaczanej hodowli, ponieważ dendrobeny muszą otrzymać czas na możliwość zbudowania licznej i stabilnej populacji.


Robaki Dendrobena są cenione przez wędkarzy jako skuteczne i łatwe w użyciu na zestawach przynęty. Ich hodowla jest stosunkowo prosta i nie wymaga skomplikowanych warunków, co pozwala zaoszczędzić pieniądze na zakupach komercyjnych i prowadzić własną hodowlę w domu. Dendrobena jest atrakcyjną przynętą dla różnych gatunków ryb dzięki swojemu zapachowi i aktywnemu zachowaniu po założeniu na haczyk. Hodowla dendrobeny pozwala na eksperymentowanie w celu uzyskania jak najlepszych przynęt do oszukania lub przyciągnięcia uwagi ryb po zastosowaniu w zanęcie.


Pozdrawiam Jarek Mintus

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments