Wędkowanie w zachodniopomorskim – przewodnik po wodach i opłatach

Wędkowanie w zachodniopomorskim – przewodnik po wodach i opłatach

Wędkowanie w zachodniopomorskim – przewodnik po wodach i opłatach

Na początku każdego roku kalendarzowego przeciętny wędkarz Kowalski robi rozrachunek potrzeb hobbystycznych oraz analizę opłat za wędkowanie w nowym roku.

Na podstawie dostępnych opłat od dzierżawców oraz zdobytych opinii wędkarzy postaramy się nakreślić zarys najczęściej wybieranych wariantów opłat przez kilka grup wędkarskiej braci.

W dokonywaniu zakupów zezwoleń wędkarze dzielą się na trzy grupy:

  1. Sportowcy – grupa zajmująca się jedynie sportem wędkarskim dokonująca opłat w PZW. Dzieli się ona na: wędkarzy dokonujących 100% opłat: składka członkowska 100 zł, składka na ochronę i zagospodarowanie wód pełna 333 zł plus składka członkowska 100 zł = 433 zł, uproszczona bez łodzi i trollingu 153 zł, składka członkowska 100 zł = 253 zł.

Portfel: wariant pełny 433 zł, wariant uproszczony 253 zł.

  – oraz tych co oszczędzają i nie chcą indywidualnie wędkować na wodach dzierżawionych przez PZW dokonujących jedynie opłat składki członkowskiej w kole wędkarskim w wysokości 100 zł, co umożliwia im startowanie w zawodach organizowanych przez PZW.

Portfel: Wyłącznie zawody 100 zł.

– opłaty są ważne jedynie w roku kalendarzowym, w którym zostały uiszczone bez uwzględnienia daty zakupu

Wędkowanie w zachodniopomorskim – przewodnik po wodach i opłatach
  1. Maksymaliści – grupa z zasobnym portfelem lub faworyzująca w swoim życiu wędkarstwo dokonująca kompletnych opłat łowiskowych:

PZW wariant pełny 433 zł lub wariant uproszczony 253 zł, Spółdzielnia Regalica w Gryfinie z łodzi kompletna łódź, brzeg, trolling 350 zł lub uproszczona brzeg 140 zł. Opłaty obowiązują 1 rok liczony od daty zakupu przykładowo 03.03.2021 r. do 03.03.2022 r., Strefa Morska pełna z brzegu i łodzi wędkarskiej 42 zł. Opłaty obowiązują 1 rok liczony od daty zakupu przykładowo 03.03.2021 r. do 03.03.2022 r., Modehpolmo (jeziora między innymi Miedwie) wszystkie jeziora: łódź 350 zł, brzeg 200 zł. Sezon wędkarski na połów z brzegu trwa od 01 stycznia do 31 grudnia, na połów z łodzi od 01 maja do 30 listopada, Gospodarstwo Rybackie Ińsko z łodzi 230 zł, z brzegu 160 zł.

Portfel: Pełny wariant 1405 zł. Uproszczony brzeg 795 zł.

To są przykładowe warianty wyborów opłat wędkarzy z okolic Szczecina, mogą dojść do nich opłaty pojezierza drawskiego, Parsęty, Wieprzy, Gospodarstwa Rybackiego Mielno oraz opłat w sąsiednich Okręgach PZW (w województwie zachodniopomorskim wody dzierżawią: OPZW Szczecin, OPZW Poznań, OPZW Gorzów, OPZW Piła, OPZW Koszalin) jeśli chcą wędkować na ich wodach. Po rozszerzeniu zakresu zezwoleń o dodatkowych dzierżawców portfel urasta do około 3 tysięcy złotych.

Wędkowanie w zachodniopomorskim – przewodnik po wodach i opłatach

                 3. Minimaliści – grupa wędkarzy, których interesuje jedynie indywidualny relaks nad wodą, poszukująca przystępnych cenowo pewnych rybnych łowisk nie oferujących częstych powrotów do domu o przysłowiowym kiju. Jak wszędzie w naszym społeczeństwie i ta grupa dzieli się na kilka preferencji.

jedno jezioro przy którym mieszka bądź przetrzymuje łódkę Portfel 150 – 350 zł.

Strefa Morska, najczęściej wybierany wariant dość rybny i z dużymi okazami zajmujący większość powierzchni łowisk Szczecina (również jezioro Dąbie) rozciągający się od bałtyckiej granicy zachodniej Polski i Niemiec do granicy wschodniej Polski i Rosji z bardzo przystępną ceną. Lubiany przez Koła PZW teren zawodów wędkarskich. Łowiska doceniane przez wędkarzy w całym kraju, jak również naszych kolegów po kiju z Niemiec, na których jak chwalą się wędkujący nie rzadko padają okazy leszcza ponad 3 – 4 kilo oraz jedynie na tym łowisku do wyłowienia: flądry, dorsze, belony, śledzie i bonusy – śliczne morskie łososie i trocie.

Portfel łódź, brzeg 42 zł. Opłata obowiązuje na okres jednego roku liczony od daty zakupu przykładowo: 03.03.2021 r. do 03.03.2022 r.,

Sama Spółdzielnia Regalica w Gryfinie ten wariant jest równie popularny wśród wędkarzy co Strefa Morska. Obejmuje on obszar łowisk od Szczecina po Widuchową. Łowiska są rybne oblegane przez wędkarzy z zachodniopomorskiego i weekendowców z gorzowskiego. Koła PZW ze względu na rybną wodę upodobały sobie organizację zawodów na tych spółdzielczych łowiskach.

Portfel: trolling 350 zł. Sama łódź 250 zł, brzeg 140 zł, emeryt rencista 115 zł. Opłaty obowiązują 1 rok liczony od daty zakupu przykładowo 03.03.2021 r. do 03.03.2022 r.,

– oraz wariant oszczędnościowy mix Strefa Morska plus Spółdzielnia Regalica w Gryfinie z brzegu. Portfel  182 zł emeryt rencista 157 zł. Opłaty obowiązują 1 rok liczony od daty zakupu przykładowo 03.03.2021 r. do 03.03.2022 r.

Wędkowanie w zachodniopomorskim – przewodnik po wodach i opłatach

Wędkowanie w zachodniopomorskim – przewodnik po wodach i opłatach

Tak mniej więcej wyglądają coroczne wybory opłat oraz łowisk szczecińskich wędkarzy. Wędkarze z okolic Koszalina dokonują również podobnych wyborów, dodatkowo jak już wcześniej wspominaliśmy wybierając opłaty pojezierza drawskiego:

Gospodarstwo Rybackie Czaplinek zezwolenie w zależności od strefy wód w granicach 155 brzeg – 250 łódź za strefę. Przedsiębiorstwo Rybackie Złocieniec:  Wędkowanie na wszystkich jeziorach z  łodzi 600 zł. Wędkowanie na wszystkich jeziorach z  brzegu 205 zł.

 Parsęta,  za zezwolenie roczne należy zapłacić – 300 zł – zniżka dla młodzieży do 18 lat, osób powyżej 65 r. życia oraz rencistów i dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (dotyczy opłaty całorocznej) – 210 zł

Wieprza zezwolenie roczne 200 zł, zezwolenie roczne ze zniżką dla osób powyżej 65. roku życia oraz do lat 18 – 140 zł, zezwolenie ze zniżką dla osób posiadających zezwolenie roczne na obwód rybacki jeziora Wicko – 80 zł

Gospodarstwo Rybackie Mielno. Wędkowanie wszystkie jeziora z łodzi 330 zł. Wędkowanie wszystkie jeziora z brzegu 226 zł.

W dokonywaniu przez wędkarzy wyborów rocznych opłat nie zostały ujęte opłaty za łowiska specjalne, których dokonuje się za jeden dzień wędkowania.

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments