Zamek w Pęzinie-Turystyka ZPW

Zamek Pęzino Galeria zdjęć ZPW

Zamek w Pęzinie: Świadek Burzliwej Historii

Zamek w Pęzinie, majestatyczna warownia wznosząca się na wzgórzu, kusi tajemnicą i bogatą historią. Choć przez wieki przemijały tu kolejne epoki i właściciele, dzisiaj gości on turystów, pragnących zgłębić sekrety minionych wieków. Zapraszamy Cię do wyjątkowej podróży w czasie, by odkryć piękno i niezwykłość tego miejsca.

Historia Zamku

Początki zamku sięgają XIV wieku, kiedy to joannici, od 1382 roku właściciele Pęzina, wznieśli pierwsze mury. Usytuowany strategicznie, zamek miał duże znaczenie obronne, a jego architektura była inspirowana ówczesnymi trendami. Z biegiem czasu, zmieniający się właściciele nadawali zamkowi nowe formy i funkcje. Od joannitów, poprzez rodzinę Borków, aż do rodziny Puttkamerów, każda epoka wniosła coś nowego, wzbogacając zamek o kolejne elementy.

Renesansowa Przebudowa

Ok. 1600 roku rozpoczęto ambitne prace nad przebudową zamku, przekształcając go w rezydencję renesansową. Mury obronne stopniowo traciły swoje militarne znaczenie, ustępując miejsca eleganckim fasadom i wewnętrznym komfortom. Skrzydło mieszkalne, jednotraktowe i trójkondygnacyjne, zachwycało gości swoim wyrafinowanym stylem.

Losy Współczesne

Po przemianach ustrojowych w drugiej połowie XX wieku, zamek znalazł się pod opieką PGR-u, a jego stan stopniowo się pogarszał. Jednakże, w 1977 roku rozpoczęto generalny remont zamku, który zakończono w 1990 roku. W kolejnych latach zmieniał on swoich właścicieli, aż wreszcie, w 1996 roku, przeszedł w ręce prywatnego nabywcy.

Zapraszamy do Odkrywania

Dziś zamek w Pęzinie, po gruntownym remoncie, ponownie otwiera swoje podwoje dla turystów. Spacerując po jego dziedzińcach, można poczuć ducha minionych wieków i

cieszyć się niezwykłą atmosferą tego miejsca. Zachęcamy do odwiedzenia zamku oraz do zapoznania się z galerią zdjęć, które oddają jego wyjątkowy urok i historię.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wizyty w Zamku Pęzino!

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments