Dorsz (Gadus morhua) – Cod

Dorsz
Dorsz (Gadus morhua) – Król Bałtyku

W naszym regionie, gdzie wody morskie otaczają lądy, wędkarze mają szczególną okazję korzystać z bogactw, jakie oferuje ocean, w tym wyprawy na królewskiego dorsza. W porównaniu z wędkowaniem na wodach śródlądowych, połowy morskie mają swój niepowtarzalny urok i atmosferę, którą trudno oddać innymi akwenami. Dlaczego akurat “królewski” dorsz? Historia ludzkości spleciona jest z tą piękną rybą; towarzyszyły jej wojny, traktowano ją drożej od złota, a nawet uzależniano od niej egzystencję. O niej pisano całe książki, jak choćby “Dorsz” Marka Kurlanskyego, gdzie autor ukazuje splątanie losów ludzi i dorsza. Pomimo ciężkiego losu, jakiemu był poddawany przez ludzi, dorsz jako żywy gatunek przetrwał do naszych czasów. Dzięki międzynarodowym porozumieniom, kraje nadmorskie podjęły kroki w celu ochrony tego gatunku, ograniczając odłów poprzez wprowadzenie nowych limitów połowowych oraz redukcję floty rybackiej. Te działania przyczyniły się do wzrostu popularności wypraw wędkarskich na dorsza.

Na pokładzie kutra wędkarz często zdarza mu się podrywać dublet, co na wodach słodkich jest rzadkością. Osoby, którym dorsz stał się nieodłącznym elementem wypraw wędkarskich, chętnie korzystają również z możliwości połowu u naszych bałtyckich sąsiadów. To możliwe dzięki różnorodnym czynnikom, w tym porozumieniom międzynarodowym i technologicznym postępom.

Jednakże, ze względu na malejące populacje dorsza w Bałtyku, Unia Europejska wprowadziła całkowity zakaz połowu tej ryby z kutrów armatorów wędkarskich. Jest to reakcja na zagrożenie dla gatunku oraz próba ochrony jego populacji przed wyginięciem.Zezwolenie strefa morska

Dorsz (Gadus morhua) – Król Bałtyku

Dorsz, znany naukowo jako Gadus morhua, to ryba morska z rodziny dorszowatych (Gadidae), ceniona przez wielu wędkarzy za swój walor smakowy oraz sportowe wyzwanie, jakie stwarza podczas połowów. Oto kilka kluczowych informacji na temat dorsza:

Opis:

Ciało: Dorsz ma wydłużone, wrzecionowate ciało pokryte drobnymi łuskami.

Ubarnienie: Jego grzbiet jest zazwyczaj ciemnoszary, a boki nieco jaśniejsze, a brzuch biały. Charakterystyczne są również ciemne plamki na grzbiecie i bokach oraz ciemne płetwy.

Rozmiary: Dorosłe osobniki mogą osiągać do 1,70 metra długości i ważyć nawet 40 kg.

Środowisko życia:

Dorsz zamieszkuje głównie zimne wody oceaniczne, szczególnie na północnym Atlantyku, od Zatok Biskajskiej po Spitsberga i Nową Ziemię. Występuje również w Morzu Bałtyckim, gdzie odgrywa istotną rolę ekologiczną.

Żywienie i rozród:

Gatunek euryhaliczny, tolerujący różnice w zasoleniu wody.

Dorsz żywi się głównie rybami, takimi jak śledzie, makrela oraz innymi rybami dorszowatymi. W Morzach subarktycznych może również polować na głowonogi.

Tarło dorsza odbywa się w różnych okresach w zależności od regionu, ale zazwyczaj następuje od wiosny do lata.

Znaczenie dla ludzi:

Dorsz od wieków był ważnym źródłem pożywienia dla ludzi, a także przedmiotem handlu i rybołówstwa.

Dziś połowy dorsza są nadal popularne wśród wędkarzy zarówno jako forma rekreacji, jak i sposobność na zdobycie pysznej, świeżej ryby.ANKIETA (MIR-PIB)

  • Dorsz pozostaje istotnym elementem ekosystemu morskiego oraz kultury rybackiej wielu społeczności. Dzięki odpowiednim środkom ochrony i zrównoważonemu zarządzaniu, mamy nadzieję na dalsze przetrwanie tego pięknego gatunku oraz zachowanie go dla przyszłych pokoleń.
Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments