Irlandzka walka o węgorze

Irlandzka walka o węgorze - Strona fishing.ie powiadomiła swoich czytelników o rozpoczęciu radykalnej ochrony węgorza w Irlandii.ochrona węgorza

Irlandzka walka o węgorze – Strona fishing.ie powiadomiła swoich czytelników o rozpoczęciu radykalnej ochrony węgorza w Irlandii.ochrona węgorza
Irlandia podjęła działania mające na celu zapewnienie przeżycia swojej populacji węgorza, poprzez wprowadzenie ograniczeń połowów. Zasoby węgorza w Irlandii i Europie są już na wyczerpaniu, obecnie, aby zapewnić przetrwanie tego gatunku są potrzebne radykalne działania,.
Ta decyzja jest zgodna z ustaleniami UE czyli z planem zarządzania unijnego mającego na celu zmniejszenie śmiertelności węgorza i zwiększenie liczby tej ryby w rzekach. Irlandzki rząd przedstawił do zatwierdzenia Komisji Europejskiej propozycje wprowadzenia częściowego zakazu połowów węgorza w swoich wodach. Zakaz będzie obowiązywać w Shannon, Corrib i Lough Erne, ale nie będzie dotyczył wyspy Lough Neagh gdzie są notowane największe połowy węgorzy.

Irlandzka walka o węgorze

Walka o węgorze

Ta inicjatywa spotkała się z dużym niezrozumieniem środowisk rybackich, które to za znikanie węgorza z irlandzkich wód oskarżają przemysł i idące za nim zanieczyszczenia środowiska. Kilka lat temu Komisja Europejska nakazała Państwom Członkowskim opracowanie planów zarybień i połowów węgorza, w oparciu o zapewnienie 40% możliwości ucieczki tej ryby do morza w celach późniejszej hodowli. Plan Irlandii przewiduje czasowy zakaz połowów komercyjnych węgorza oraz zamknięcie lokalnego rynku. Naturalny przyrost narybku węgorza, znany, jako „elvers”, znacznie spadł. W 1977 r. ponad 19 mln narybku przybywało do wód Lough Neagh-( jezioro w Irlandii Północnej, na zachód od Belfastu), natomiast już w 2001 r. liczba elvers wyniosła zaledwie 945.000.Sytuacja stała się tak zła, że Stowarzyszanie Lough Neagh Fishermen’s Co-operative Society, które reguluje irlandzki przemysł rybołówstwa, zostało zmuszone do rozpoczęcia skupu milionów elvers z Anglii. Pomimo przedsięwzięcia tak drastycznych środków Irlandczycy planują odtwarzanie swojej populacji węgorza do stanu z 1977 r na długie lata.

A tak nawiasem mówiąc ciekawe jak wygląda nasza populacja śliskiego i co z nią planuje się zrobić?

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments